Tragedia nad rzeczką Niezdobną.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

jest taka przedwojenna fotka tego odcinka Niezdobnej:
foto32.jpg
foto32.jpg (96.13 KiB) Viewed 6683 times
i teraz pytanie, czy zawalił się ten mostek, bo faktem jest że do dzisiaj w takiej formie nie przetrwał czy może ów tragedia dotyczyła tej "rampy" co widać po prawej stronie.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

Bronx, myślę, że platforma (nie mylić z PO), którą widzimy z prawej strony istnieje do dzisiaj, już nie chce mi się jechac na miasto, by sprawdzić, ale sam po niej stąpałem, nawet leszcze kiedyś z niej łapałem. Pierwsze skojarzenie - most na pierwszym planie to most na ul. 9-go Maja"między dawnym sklepem Dziunia (obecnie całkiem nowy budynek, gdzie było czy też jest Mezzo), a obecną pieczątkarnią. Ale dalej w perspektywie widac ulicę - według mnie to ul. Strażacka. Widać nawet obecnie stojący budynek, tuż za nim dalej jest spichlerz Słowianki.
Jutro pójdę sprawdzić, czy rampa jeszcze jest.
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

bronx wrote:jest taka przedwojenna fotka tego odcinka Niezdobnej:

i teraz pytanie, czy zawalił się ten mostek, bo faktem jest że do dzisiaj w takiej formie nie przetrwał czy może ów tragedia dotyczyła tej "rampy" co widać po prawej stronie.
Z rozmowy z A. Lasakiem wynikało, że ta platforma była po stronie gdzie kiedyś był Zarząd powiatowy ZMP a teraz jest chyba jakiś bank /moja wiedza/ czyli dotyczyło by to odcinka muru nieco wcześniejszego po lewej stronie licząc od 9-tego Maja. Konstrukcja tego mostka na ulicy Sadowej /jest przecież za budynkiem/ właściwie wyklucza zawalenie się, bo cóż za ciężar mógłby go zawalić. Ja go dość dobrze pamiętam bo musieliśmy wciskać omegi pod wodę leżąc na pokładzie dziobowym bo zaczepiały policzki trzymające maszty i powinien ten mostek istnieć teraz. Można porównać zarysy kamieni w łuku ze zdjęcia.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

Izydorze - masz rację - zdjęcie było zrobione z mostku na ul. 9-go Maja, budynki po obu stronach już nie istnieją, ale wygląd podpiwniczeń do poziomu wody można podziwiać po dziś dzień - jutro foty zrobię
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Wracając do tematu. Moja Mama zaczęła pracę 2-go stycznia 1953 jako pomoc kuchenna w Liceum Pielęgniarskim. Ja wakacje w 1953-cim roku spędzałem w Szczecinku /uczyłem się w Gorzowie Wlkp w tym czasie/. Jest mało prawdopodobne aby w środowisku szpitalnym w tym czasie nie wspominano tragedii 16-to osobowej na Niezdobnej. Moja refleksja jest w związku z tym zgodna z wypowiedzią Andrzeja Lasaka.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

W Dwutygodniku Temat z 24 sierpnia 2005 znalazłem taką oto informację opisującą to co widzimy na tym zdjęciu ktore wkleiłem.
Temat wrote:Nieco inaczej niż dzisiaj prezentował się most na ul. 9 Maja. Jeszcze do 1945 roku, tak jak to jest i teraz, od strony północnej i południowej do rzeczki przylegała zabudowa. Tutaj też istniała zupełnie nietypowa kładka. Dlaczego? Ponieważ biegła nie w poprzek, ale... wzdłuż nurtu. Kładką tą wspartą na stalowych lub żeliwnych słupach można było przejść od ul. Pruskiej (dz. 9. Maja) do ul. Sadowej i Strażackiej. Ponieważ ul. Strażacka położona jest trochę niżej, w połowie jej długości znajdowały się schody. Po spaleniu w 1945 roku przez zdobywców całego ulicznego kwartału, przez wiele dziesiątków lat z wody sterczały słupy a także spory fragmenty betonowej kładki.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Pozostaje tylko ustalenie daty i ilości mieszkańców, którzy ulegli wypadkowi. Dotychczas mamy rozrzut od 1 do 16-tu bo gdzie to już nie ulega wątpliwości. Uważam, że w czasie rozmowy z Panem Andrzejem Lasakiem źle zrozumiałem lokalizację tej części zerwanej kładki tzn. stronę rzeczki. :oops:
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Ja pisałem,a raczej w Temacie wspomniane było 14 ofiar.Oj ktoś tu dodał jeszcze dwie osoby.Jak tak dalej pójdzie to dojdziemy do 20 osób. :lol: :lol: Pozdro.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Mario, zobacz jakie wyszło nam cacuszko!

PRZEMIANA NIESEDOP
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

no no...
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

i w jakim czasie...
Waldek

Post by Waldek »

Właśnie o tym miejscu myślałem ale nie byłem pewny, za moich czasów były tylko kikuty filarów restauracja tego pomostu co jest teraz nastąpiła już w latach 2000-cznych.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

no cieszę się, że mogłem sie wreszcie na coś przydać, ale te drzewa troszkę utrudniły Ci zadanie, bo fotkę nietrudno było zrobić, wystarczyło stanąć pośrodku mostka na deptaku - i tak sie przechodnie patrzyli jak na idiotę, swoją drogą moja komóra fajnie foci :D
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

To komóra?! Kurcze...

:roll:
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

no zwykły iphone :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Post Reply