Jak nazywać mieszkańców Szczecinka?

Ogólna dyskusja historyczna, niezwiązana z miastem oraz ziemią szczecinecką.
Post Reply
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Jak nazywać mieszkańców Szczecinka?

Post by izywec »

Tu na forum z rozpędu napisałem "szczecinecczanin" i odpowiednio było by "szczecinecczanka". U Bronx'a spotkałem identyczne określenia.
Teraz jednak zastanawiam się czy "szczecinekczanin" "szczecinekczanka" nie było by odpowiedniejsze. Może są jakieś ustalenia językoznawców bo ja jako koń mechaniczny nie bardzo mam odpowiednią wiedzę w tej materii.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
mcselon
Posts: 142
Joined: 27 Feb 2007, 22:02
Location: Szczecinek

Post by mcselon »

Ja pisząc pracę magisterską używałem sformułowań: "szczecinecczanin" oraz "szczecinecczanka". I chyba są one z punktu widzenia językoznawstwa obowiązujące. Zawsze można się jednak ratować sformułowaniem mieszkaniec/anka Szczecinka :D
leon
Posts: 9
Joined: 07 Feb 2007, 16:01
Location: Pargowo/ Szczecinek

Post by leon »

Jeśli mnie pamięć nie myli już kiedyś w naszej regionalnej tv było coś na ten temat wspominane .A nawet wydaje mi się że i prof. Miodek mówił o tym wg tego co słyszłem poprawne jest sformułowanie szczecinecczanin i szczecinecczanka. Pozdrawiam
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

A nie prościej ziomek ze Szczecinka. :lol: :wink: Pozdro. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

proszę nie cudować :) tylko! szczecinecczanie, wiem ze dopuszczalne jest przez jezykoznawaców również szczecineczanie.
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

Jako ciekawostkę dodam, że kiedyś w czasie programu telewizyjnego "Mówi się..." prowadzonego (na żywo) przez prof. Bralczyka, jakiś telewidz zadał telefonicznie to samo pytanie...
I wiecie co?... Bralczyk przyznał się, że właściwie to nie wie, ale powiedział że zorientuje się i da odpowiedź w następnym programie...
Niestety, następnego programu już nie oglądałem...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

To pytanie padalo kilkakrotnie w tym programie, m.in. to co napisalem opieram na tym programie, ja widzialem akurat jak odpowiedzial, jednak on zawsze w takich sytuacjach podkresla ze najlepsza wykladnia jest to jak sami mieszkancy danego regionu mowia o sobie, i ze najlepiej to bylo by sie tam wybrac i zapytać :)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

B. ma rację, obowiązywać powinna nazwa, która powstała na danym terenie.

Problem w tym, że u nas w Szczecinku ta nazwa dziwnym trafem nie wykrystalizowała się.
User avatar
Jaskółka
Posts: 55
Joined: 17 Nov 2007, 14:24
Location: Szczecinek/Poznań/Wrocław
Contact:

Re: Jak nazywać mieszkańców Szczecinka?

Post by Jaskółka »

izywec wrote: Może są jakieś ustalenia językoznawców bo ja jako koń mechaniczny nie bardzo mam odpowiednią wiedzę w tej materii.
Z punktu widzenia językoznawstwa prawidłową formą jest szczecinczanin, szczecinczanka.
Sama nieźle się zdziwiłam któregoś dnia, bo od najmłodszych lat szkolnych wpajano mi do głowy bajeczne: szczecineczczanin. ;)

Ogólnie mamy taką zasadę, że przy tworzeniu nazw mieszkańców polskich miejscowości w większości przypadków stosujemy przyrostek - anin.
Forma szczecineczczanin lub proponowana tu na forum: szczecinecczanin jest błędna, ponieważ przyrostkiem tego wyrazu jest -anin, a nie -czanin. Poza tym samogłoska - e w zakończeniu tematu nie może być zachowana, ponieważ najzwyczajniej w świecie do niego nie należy. :)

Toteż, jak widać, poprawne formy, to szczecinczanin i szczecinczanka. :)
- Nie uznajesz żadnych wartości, całe twoje życie to nihilizm, cynizm, sarkazm i orgazm.
- We Francji mógłbyś zrobić z tego hasło wyborcze i wygrać.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Cytat:

Panie Profesorze, jaka jest poprawna forma mieszkańca Szczecinka: szczecinczanin czy szczecinecczanin? z góry dziękuje!


Mieszkaniec Szczecinka to szczecinczanin, a kobieta - szczecinczanka. Jaka jest ich "forma" - nie wiem.
Prof.dr hab. Mirosław Skarżyński

A tu link:
http://poradnia.polonistyka.uj.edu.pl/?modul=15

A ja tymczasem oświadczam, że tak szkaradne określenie nie przejdzie mi przez gardło i nie spłynie z mojej klawiatury. Tuż po 1945 r. trwała dyskusja, czy ma się pisać Nysa Łużycka czy może Nissa Łużycka (nawet niektóre książki z 1945-46 miały w tytule tę nieszczęsną Nissę, np. "Odra - Nissa najlepsza granica Polski". Za tą ostatnią wersją gardłował mocno prof. K. Nitsch, językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeden z jego kolegów po fachu, z Poznania, powiedział wówczas, że skoro tak, to w Krakowie niech mówią Wąwel zamiast Wawel. Oczywiście dość szybko utrwaliła się nazwa "Nysa".
User avatar
Jaskółka
Posts: 55
Joined: 17 Nov 2007, 14:24
Location: Szczecinek/Poznań/Wrocław
Contact:

Post by Jaskółka »

No tak, tylko, że Nysa, to nazwa na bazie polskiej gramatyki - dokładnie polskiego słowotwórstwa. I jako taka jest poprawna.
Według tych samych zasad - formą poprawną jest szczecinczanin. :)

Rozumiem, że nie każdemu może się to podobać, niemniej w tym wypadku obowiązuje chyba raczej zasada normatywna.

Chociaż z drugiej strony - ze względu na powszechność formy szczecineczczanin i jej uzualną funkcjonalność na naszych terenach - z biegiem czasu myślę, że i to się utrwali, i zostanie wpisane w poczet względnej poprawności.
Niemniej sama jestem przeciwna takim działaniom. Już mi wystarczy, że wziąść i poszłem się tak rozpleniło. ;)
- Nie uznajesz żadnych wartości, całe twoje życie to nihilizm, cynizm, sarkazm i orgazm.
- We Francji mógłbyś zrobić z tego hasło wyborcze i wygrać.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Ale "na bazie" to też mało fajoska forma :-)
User avatar
Jaskółka
Posts: 55
Joined: 17 Nov 2007, 14:24
Location: Szczecinek/Poznań/Wrocław
Contact:

Post by Jaskółka »

Ważne, że mimo wszystko - poprawna. ;)

Niecny offtop. :)
- Nie uznajesz żadnych wartości, całe twoje życie to nihilizm, cynizm, sarkazm i orgazm.
- We Francji mógłbyś zrobić z tego hasło wyborcze i wygrać.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

To muszę, kurna, spalić mój "Słownik poprawnej polszczyzny PWN"...
User avatar
Jaskółka
Posts: 55
Joined: 17 Nov 2007, 14:24
Location: Szczecinek/Poznań/Wrocław
Contact:

Post by Jaskółka »

Uzus, kolego. Poprawność uzualna. :)
Napisałam - mimo wszystko. ;)
- Nie uznajesz żadnych wartości, całe twoje życie to nihilizm, cynizm, sarkazm i orgazm.
- We Francji mógłbyś zrobić z tego hasło wyborcze i wygrać.
Post Reply