Ślady po dawnych mieszkańcach - napisy na budynkach.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Ślady po dawnych mieszkańcach - napisy na budynkach.

Post by bronx »

Wrzucam fotke pozostałości po dawnych mieszkańcach, o napisie tym poinformowała mnie pani Iwona z Warszawy (której dziekuję za czujność) która ten napis sfotografowała już w 2004 roku. Aż dziw bierze że tyle razy obok niego przechodziłem i go nie wypatrzyłem. Zdjęcia które tu pokazuje zrobiłem teraz 12.11 także napis przetrwał do dziś, czasami jednak jest jakiś pożytek z opieszałości w remontach kamienic :)
carl2gz3.jpg
carl2gz3.jpg (125 KiB) Viewed 5228 times
carlrh2.jpg
carlrh2.jpg (123.15 KiB) Viewed 5192 times
Jedyna informację jaką znalazłem o Carl'u Tessmer zawarta jest w książce adresowej z 1900 roku, był on kupcem i zamieszkiwał przy Niesedopstraße 4, dzisiejszej ul. Strażackiej czyli w miejscu w którym znajduje się ten napis.

I teraz pytanie do wszystkich forumowiczów, czy znacie miejsca gdzie jeszcze podobne napisy się zachowały? Oprócz napisu na spichlerzu przy Niezdobnej oraz napisu na budynkach przy dawnej siedzibie NSDAP które wyszukał Waldek.
User avatar
NASA
Posts: 186
Joined: 25 Jun 2006, 19:08

Post by NASA »

Na budynku przy skrzyżowaniu ul.Jana Pawła II i Szafera.Jest to dom z czerwonej cegły trzeba sie dobrze przypatrzyć napisy znajdują sie na tynku.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Czyżby ta kamienica na pl. Sowińskiego była przeznaczona do rozbiórki? A tak przy okazji: coś mi chodzi po głowie, że gdzieś tu na forum była już o niej mowa...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

było o niej tutaj:
viewtopic.php?t=653

kamienica jest w rękach prywtnych i jest przeznaczona do remontu a nie całe szczęście do rozbiórki
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Post by urodzony_białym »

Więcej info o przyszłości kamienicy prawdopodobnie znajdziecie w najnowszym numerze Tematu...
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
User avatar
NASA
Posts: 186
Joined: 25 Jun 2006, 19:08

Post by NASA »

Jeszcze niemieckie napisy widoczne są na spichlerzu ekspedycji kolejowej (budynek z czerwonej cegły) są jeszcze wyspawane litery z datą na metalowej czesci rozstawni kolejowej.
Czy może ktoś zrobic fotki wymiwnionych napisów,zrobimy małą galerie,a najwieksze mózgi forum postaraja się je rozszyfrowac.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Czy udaje się komuś odcyfrować wyraz, który znajduje się NAD imieniem i nazwiskiem?
User avatar
Courtenay
Posts: 84
Joined: 26 Nov 2006, 21:44
Location: urodzony w Szczecinku

Post by Courtenay »

Mam pytanko, czy jeszcze istnieje sklep na Bochaterow Warszawy z produktami czekoladowymi pod nazwa "Wedel" (czy jakos tak)???Pamietam wejscie od ulicy,mialo polokragle szklane panele.Moze jakie zdjecia?
Pozdrowionka 8)
W Kanadzie 30 cm.ryba juz sie wiaze z rekordami.
Poniewaz tak sie u nas mierzy ryby moj przyjacielu,to jest odleglosc pomiedzy oczami.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Pamiętam ten sklep o którym piszesz Courtenay.Za gówniarza chodziło się tam kupywać sezamki i kamyczki(takie cukierki-orzeszek zalany w masie cukrowej)Niestety sklep dawno już nieistnieje.Niepodal znajdował się sklep muzyczny gdzie Gizio kupował płyty.Tam kupiłem podwójnego singla wydanego przez Tonpress grypy "The Beatles".To były czasy. :lol: :lol: Pozdro. 8)
User avatar
Courtenay
Posts: 84
Joined: 26 Nov 2006, 21:44
Location: urodzony w Szczecinku

Post by Courtenay »

Hi Gizio,.....a to cholerna szkoda,to byl piekny sklep,w srodku i na zewnatrz.Jak tam wszedles,to bylo tak jak bys wszedl do innego swiata.Tam mozna bylo kupic kazdego rodzaju czekolady i cukierki.To bylo tylko "U Wedla"
Napewno musza istniec jakies zdjecia,przynajmniej fasady tego budynku
............hey Bronx ?
Pozdrowienia 8)
W Kanadzie 30 cm.ryba juz sie wiaze z rekordami.
Poniewaz tak sie u nas mierzy ryby moj przyjacielu,to jest odleglosc pomiedzy oczami.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

za bardzo nie wiem o ktorym sklepie mowicie. w ktorym to dokladnie miejscu?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Pewnie ten, jak się szło z "Jubilatki" do "Sputnika" :-)
User avatar
Courtenay
Posts: 84
Joined: 26 Nov 2006, 21:44
Location: urodzony w Szczecinku

Post by Courtenay »

o ile dobrze pamietam to ten sklep byl ponizej poczty po drugiej stronie ulicy w strone ratusza.Drzwi wejsciowe byly w srodku,lekko wpuszczone a okna wystawowe po obu stronach.Oba rogi okien wystawowych po obu stronach drzwi byly szklane ,polokragle.Ponad drzwiami byl napis Wedel
Pozdrowienia 8)
W Kanadzie 30 cm.ryba juz sie wiaze z rekordami.
Poniewaz tak sie u nas mierzy ryby moj przyjacielu,to jest odleglosc pomiedzy oczami.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Prawie na przeciwko Pomorskiej.Pozdro. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Tak myslałem że o ten lokal chodzi, ale nie byłem pewny bo to chyba jedyny z tak charakterystycznym wejsciem. Nie przypominam sobie jakichś dokładnych zdjęć tego miejsca, ale poszukam może coś będzie.

Tak przy okazji to ten sklep musiał dawno zniknąć bo od kiedy ja pamiętam to sprzedawano tam materiały krawieckie i chyba jakieś ciuchy, dzisiaj to nie wiem co tam jest.
Post Reply