Wałcz jako przykład dla Szczecinka.

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Post Reply
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Wałcz jako przykład dla Szczecinka.

Post by Stach »

Przydałaby się bardzo analogiczna książka o Szczecinku
http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/zy ... h-19451990" onclick="window.open(this.href);return false;
(spis treści można otworzyć jako PDF)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Wałcz

Post by bronx »

Myślę, że wszystko przed nami, nawet mam wytypowanego autora... :) W końcu mamy nowego zdolnego dra Tomisława.

PS. Szczecinkowi to by się jeszcze przydała część 1½ monografii opisująca lata 1939 - 1945.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Wałcz

Post by Drahim »

Stach wrote:Przydałaby się bardzo analogiczna książka o Szczecinku
http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/zy ... h-19451990" onclick="window.open(this.href);return false;
(spis treści można otworzyć jako PDF)
Od lat czekam na takie opracowanie. Spis treści już jest gotowy, wystarczy zamienić nazwy miejscowości.
Monografia nr 2, okazała się wielkim niewypałem.
boguslaw88
Posts: 39
Joined: 27 Apr 2015, 11:52

Re: Wałcz

Post by boguslaw88 »

W Muzeum w Szczecinku można kupić dwa tomy dziejów Szczecinka, świetnie opracowane
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Wałcz

Post by Stach »

boguslaw88 wrote:W Muzeum w Szczecinku można kupić dwa tomy dziejów Szczecinka, świetnie opracowane
Niestety niemal całkowicie pomija się tam życie polityczne w okresie powojennym. To bardzo poważny mankament.
boguslaw88
Posts: 39
Joined: 27 Apr 2015, 11:52

Re: Wałcz

Post by boguslaw88 »

A jakie tam było życie polityczne? Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu Leninizmu- wykłady odbywały się w budynku PZPR, jakiś niezbyt mrawy Klub Inteligencji Katolickiej lub coś podobnego, Towarzystwo Przyjaźni Polsko Radzieckiej, jednym słowem szarość i nędza, wiem coś o tym, bo jako młody i zbuntowany chodziłem na wykłady WUMLu gdzie zadawałem wykładowcom niezręczne pytania podpierając się dzieałmi Lenina? Wykłady były otwarte, ale organizatorom szczęki opadały, że ktoś dobrowolnie, nie będąc do tego zmuszonym, jak dyrektorzy zakładów i wojskowi, ośmielił się zaburzać ich drzemkę na tych "wykładach". Ogłoszenia o terminach spotkań ogłaszał Głos Koszaliński, a na końcu ogłoszenia było: "wstęp wolny"
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Wałcz

Post by Tomisław »

boguslaw88 wrote:jakiś niezbyt mrawy Klub Inteligencji Katolickiej lub coś podobnego
Pan to tak na serio pisze czy tylko prowokuje? :)

Zrobię wszystko co w mojej mocy, aby monografia szczecineckiego Klubu ukazała się drukiem w rodzinnym mieście, bo taki widzę sens opracowań regionalnych. Muszą zostać tu na miejscu i służyć tym, którzy interesują się i chcieliby rozwinąć poszczególne wątki historii najnowszej Szczecinka. Może do końca roku udałoby się ustalić termin wydania. Rozmawiam w tej sprawie z muzeum.

Wracając do książki o życiu politycznym Wałcza to szczerze gratuluję dr. Bartosikowi. Mimo że jej nie czytałem sam układ wydaje się być czytelny, a spis treści zachęca do lektury. Podejrzewam, że ją zwyczajnie zamówię jako inspiratio dla dalszych badań.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Wałcz

Post by Stach »

boguslaw88 wrote:A jakie tam było życie polityczne?
Zapewniam, że w archiwach zalega mnóstwo ciekawych dokumentów na ten temat, ilustrujących różne epoki PRL, zwłaszcza czasy stalinowskie i lata 1956-70 - w tym tak ciekawe wątki, jak walka z Kościołem czy szczecineckie echa różnych peerelowskich przełomów. No i rzecz jasna to, co się działo u nas między sierpniem 1980 a grudniem 1981.

Zresztą: Wałcz miałby się tak różnić pod tym względem od Szczecinka?
boguslaw88
Posts: 39
Joined: 27 Apr 2015, 11:52

Re: Wałcz

Post by boguslaw88 »

Panie Tomisławie, to są fakty, w bardzo małej częśći prowokacja. Nie rozumiałem dlaczego na jednym ze spotkań KiK był obecny SB-ek i zadawał głupie pytania, w rodzaju: jeżeli uprawia się seks z obcą kobietą we własnym łóżku, to jest to czy nie jest cudzołożenie? Jego czy jej? Został zaproszony czy też spotkania w KiKu były otwarte, tak jak szkolenia na WUMlu, bo tego akurat nie pamiętam.
Pozdrawiam, lokalny patriota, chociaż od 40 lat poza Szczecinkiem, ale z rodziną w Szczecinku
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Wałcz jako przykład dla Szczecinka.

Post by Tomisław »

boguslaw88 wrote:Panie Tomisławie, to są fakty, w bardzo małej częśći prowokacja. Nie rozumiałem dlaczego na jednym ze spotkań KiK był obecny SB-ek i zadawał głupie pytania, w rodzaju: jeżeli uprawia się seks z obcą kobietą we własnym łóżku, to jest to czy nie jest cudzołożenie? Jego czy jej? Został zaproszony czy też spotkania w KiKu były otwarte, tak jak szkolenia na WUMlu, bo tego akurat nie pamiętam.
Pozdrawiam, lokalny patriota, chociaż od 40 lat poza Szczecinkiem, ale z rodziną w Szczecinku
Aż z ciekawości zapytam prezesa Troinskiego, czy przypomina sobie takie wydarzenie. Swoją drogą to musiał być bardzo odważny esbek. Ciekawe czy był funkcjonariuszem Grupy IV SB (dot. inwigilacji Kościoła i związków wyznaniowych w regionie)? Rozumiem, że jego wypowiedź miała na celu ośmieszyć stosunek Kościoła do roli małżeństwa i rodziny?

Nie zgodzę się jednak z Pańską opinią, że szczecinecki KIK był niemrawy. Jak na możliwości czterdziestotysięcznego miasta był bardzo aktywny i zaangażowany.

Większość spotkań Klubu miała charakter otwarty, chyba że odbywały się one wyłącznie w zamkniętym i sprawdzonym gronie. Najczęściej wyglądało to tak, że prelekcja miała miejsce w auli parafialnej lub salce katechetycznej, a następnie spotykano się z gościem w prywatnym domu, gdzie podejmowano go obiadem czy kolacją. Wówczas panowała luźniejsza atmosfera i ferowano odważniejsze sądy.

Z tego co mi wiadomo zajęcia na WUML-u prowadzono wyłącznie dla jego słuchaczy. Mam chyba nawet w zbiorach "ramowy podział zajęć semestralnych" naszej filii podpisany przez jej kierownika. Bardzo interesujące wykłady i egzaminy (na ocenę). Losowało się dwa pytania... Ale tu już odchodzę znacząco od Wałcza :)
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Wałcz jako przykład dla Szczecinka.

Post by Tomisław »

Dziękuję jednak za opinię.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Wałcz jako przykład dla Szczecinka.

Post by Drahim »

Nowy tytuł wątku jest trafny i pozwala rozszerzyć dyskusję.
Mieszkałem jakiś czas w Wałczu, lecz bardziej interesuje mnie historia Szczecinka. Ale historia nie ograniczająca się do działalności jednego okresu, jednego klubu.
Ponownie przywołuję spis treści opracowania wałeckiego, z tym, że dodałbym w tytule "społeczne" (Życie polityczno-społeczne Szczecinka w latach 1945–1990). Dzieło na miarę habilitacji.
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Wałcz jako przykład dla Szczecinka.

Post by Tomisław »

Drahim wrote:Ale historia nie ograniczająca się do działalności jednego okresu, jednego klubu.
Pełna zgoda, choć z drugiej strony nasz szczecinecki KIK to nie tylko dzieje pewnego stowarzyszenia katolików świeckich. Moim zdaniem to coś więcej, to zarys aktywności pierwszej "Solidarności" (1980-1981), komitetu pomocy prześladowanym w stanie wojennym i tuż po (1983-1986), reaktywujących się struktur związkowych, Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" (1989-1990), samorządu szczecineckiego (1990-1997). Dla mnie najciekawszy był proces krzepnięcia inteligencji prowincjonalnej lat osiemdziesiątych, kreowania namiastki opozycyjności w małym mieście, tworzenia nowych elit politycznych po 1989 r.

Opracowanie życia społeczno-politycznego Szczecinka w latach 1945-1990 (i dalej) wymaga szerokiej, wieloletniej, dogłębnej kwerendy w Archiwum Państwowym w Koszalinie, Oddziale w Szczecinku, IPN, Archiwum Diecezjalnym, archiwach zakładowych, szkolnych, prywatnych. To dziesiątki rozmów, relacji, spotkań w celu konfrontowania treści źródeł. Ktoś po prostu musiałby znaleźć na to czas i chęci. Innej drogi jak postawienie na prawdziwych pasjonatów, profesjonalnych historyków zamieszkujący miasto, moim zdaniem nie ma.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Wałcz jako przykład dla Szczecinka.

Post by Stach »

Tomisław wrote: Opracowanie życia społeczno-politycznego Szczecinka w latach 1945-1990 (i dalej) wymaga szerokiej, wieloletniej, dogłębnej kwerendy w Archiwum Państwowym w Koszalinie, Oddziale w Szczecinku, IPN, Archiwum Diecezjalnym, archiwach zakładowych, szkolnych, prywatnych. To dziesiątki rozmów, relacji, spotkań w celu konfrontowania treści źródeł.
Bez przesady. Rok by wystarczył, łącznie z napisaniem samego już tekstu stosunkowo niedużej (200-300 stron) monografii. Pod warunkiem rzecz jasna, że autor mógłby skoncentrować się wyłącznie na tym projekcie. No i jednak należałoby się ograniczyć do okresu Polski Ludowej. Lata późniejsza to już inna epoka.
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Wałcz jako przykład dla Szczecinka.

Post by Tomisław »

Myślę, że zasób KW PZPR w Koszalinie, z którego należałoby wyłuskać dane na temat np. działalności PZPR w Szczecinku (1948-1990) nie jest wcale taki mały. Problemem jest nie tyle dotarcie do źródeł, co ocena przydatności poszczególnych dokumentów i syntetyczne ujęcie najważniejszych faktów. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Nie wiem, ile liczy zasób KM PZPR i KR PZPR w Szczecinku w AP w Koszalinie, ale do tego trzeba by było dodać POP, OOP, Komitety Zakładowe, SD, ZSL, a wcześniej PPR, PPS czy PSL. Materiały "Solidarności" są rozproszone, w większości przejęte w 1981 r. przez SB i zniszczone pod koniec lat osiemdziesiątych. Archiwa zachowane w IPN głównie dotyczą Podziemia, spraw obiektowych szczecineckich zakładów pracy, wyborów, struktur "Solidarności" w 1989 r. Mało zachowało się spraw operacyjnych i teczek agenturalnych. Dodajmy do tego jeszcze MRN - Prezydium, naczelnicy, radni, Klub Radnych PZPR, SD, ZSL MRN, Urząd Miejski i jego wydziały, plus jednostki pomocnicze. Kościół katolicki 1945-1989, stalinizacja, Rok 1956, 1968, 1970, 1980-1981. W mojej ocenie to praca na dwa-trzy lata, z czego mogę przekazać końcówkę PRL (1988-1990)
Post Reply