Ciekawa kartka pocztowa z Polski

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
Post Reply
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Ciekawa kartka pocztowa z Polski

Post by Polelum »

Warto byłoby się dokładniej przyjrzeć .....
Attachments
kartka.jpg
kartka.jpg (105.98 KiB) Viewed 3512 times
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Ciekawa kartka pocztowa z Polski

Post by Dislav »

Z niemieckim u mnie kiepsko, jestem wtórnym analfabetą, nie będę bawił się z tłumaczem maszynowym znanego proootalu, bo wyjdzie, że "po peronie chodziły kozy". Dlatego poproszę w "niemieckim" mądrzejszych niż ja, napiszcie co tam pisze. :wink: Moje spostrzeżenia idą także w treść pieczęci, kto jest nadawcą, bo to mi "śmierdzi" czymś urzędowym (Zaniemyśl - dzisiaj to malutka miejscowość, chyba tylko 40 ulic, w połowie pomiędzy Śremem a Środą Wielkopolską). Jeżeli to faktycznie kartka o treści urzędowej, to znaczy warto poznać jej treść a ranga tej miejscowości chyba wzrośnie.... tylko jaki w tym udział mieszkańca Szczecinka???
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Ciekawa kartka pocztowa z Polski

Post by ziom »

Kartka jest korespondencja miedzy zarzadca parafii ewangelickiej w Sremie a mieszkajacem Szczecinka Stephany.

Z tresci wynika, ze po wplaceniu 2,50 RM "za zgoda (zaswiadczeniem) urzedu skarbowego na przelew miedzynarodowy" zarzadca ten zobowiazuje sie przeslac akt urodzenia H.L. Bayer.
Wydaje mie sie, ze byli to optanci, ktorzy po I WS przesiedlili sie do Szczecinka i potrzebowali dokumentu, ktory znajdowal sie w parafii juz polskiej Wielkopolski.
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Ciekawa kartka pocztowa z Polski

Post by Dislav »

ziom wrote:Kartka jest korespondencja miedzy zarzadca parafii ewangelickiej w Sremie a mieszkajacem Szczecinka Stephany.

Z tresci wynika, ze po wplaceniu 2,50 RM "za zgoda (zaswiadczeniem) urzedu skarbowego na przelew miedzynarodowy" zarzadca ten zobowiazuje sie przeslac akt urodzenia H.L. Bayer.
Wydaje mie sie, ze byli to optanci, ktorzy po I WS przesiedlili sie do Szczecinka i potrzebowali dokumentu, ktory znajdowal sie w parafii juz polskiej Wielkopolski.
Dzięki.
Post Reply