Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Filmy o Szczecinku, produkcje portalowe i nie tylko
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Post by Polelum »

A dokładniej w 1975 roku. Całe miasto było wtedy dumne z tego powodu :-)

A tutaj Małgorzata Ostrowska na tle Trzesiecka (2012) ;-)
http://zwierciadlo.pl/wp-content/upload ... 65x309.jpg (za zwierciadlo.pl)
Attachments
Małgorzata-Ostrowska-03-fot.-Lukasz-Gawronski1-665x309.jpg
Małgorzata-Ostrowska-03-fot.-Lukasz-Gawronski1-665x309.jpg (68.15 KiB) Viewed 8159 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Post by Stach »

A jej starsza siostra to pani profesor zwyczajna http://pl.wikipedia.org/wiki/Barbara_Ostrowska" onclick="window.open(this.href);return false;
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Post by the press »

ha, od 1.36 min. występuje moja koleżanka z LO, Teresa Kondek, bardzo ładnie grała na gitarze, pod koniec widzę, że nawet nagrodę dostała:) 1988 system już trzeszczał, a wciąż odbywały się takie imprezy, mnie np. w budynku komitetu PZPR zaciągnięto na jakiś konkurs historyczny o Armii Czerwonej. No, ale niedługo to już potrwało...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Post by bronx »

wygrałeś?
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Post by robot humano »

the press wrote: mnie np. w budynku komitetu PZPR zaciągnięto na jakiś konkurs historyczny o Armii Czerwonej.
Nagroda główna: puszka świnoj tuszonki i onuce.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Post by Polelum »

Takie były czasy. Nasza pani od rosyjskiego w LO (nazwisko miłosiernie pominę) chwilę po rozpoczęciu lekcji zaczęła nam rozdawać małe, czerwone legitymacje. Okazało się, że zapisała całą klasę (bez naszej wiedzy i zgody) do TPPR - Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Post by andrzejs »

Polelum wrote:Okazało się, że zapisała całą klasę (bez naszej wiedzy i zgody) do TPPR - Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.
Rzeczywiście, ciężkie czasy były. Na starość będziesz miał - jak znalazł - dodatek kombatancki do emerytury.

Ja kiedyś też "z ulicy", czy też z polecenia nauczycielskiego wziąłem udział w jakimś konkursie odbywającym się w kinie garnizonowym (kto pamięta na jakiej ulicy - no kto?). Pierwszą nagrodą był rower a drugą aparat fotograficzny znienawidzonej powszechnie marki "Smiena-4". Nie był wprawdzie równie dobry jak "Druh", którego dostałem przy okazji pierwszej komunii a do pięt nawet nie dorastał ojcowskiemu (też przez okupanta produkowanemu) "Zorkij" ale używałem go z przyjemnością i pożytkiem przez kilka lat.


Rower wygrała koleżanka z równoległej klasy, Danka.
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Post by andrzejs »

Jeszcze nieco o konkursie i przyjaźni:

Znałem w Szczecinku starszego pana pochodzącego zza Buga. W ostatnich latach wojny walczył w partyzantce na Wileńszczyźnie, strzelał zapewne do jednych i do drugich. Wiele lat potem ukrywał tę część swojej przeszłości, tamtych przeżyć nie zapomniał nigdy.

Miał jednak w jednej wsi niedaleko Bornego swoją beczkę, do której "od Ruskich" kupował stale benzynę lotniczą (?) dla swej "Syrenki".
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Post by the press »

bronx wrote:wygrałeś?
Już nie pamiętam:), utkwiło mi w pamięci, że jakiś gość śpiewał piosenki Wysockiego, a ktoś od nas próbował też coś nucić, a śpiewak przerwał i go zrypał, aby nie fałszował:) Dziwne to czasy, do TPPR faktycznie zapisywali w LO hurtem, do ZSMP też, pamiętam paru aktywistów z biolchemu, oj pamiętam... Wielkie dzięki bronx za filmiki z lat 80., to już czasy, gdy co nieco człowiek już jarzył. Szkoda, że tak kiepskiej jakości, wiem, że sprzęt i taśmy takie, jak cały PRL, ale kurde filnmowanie w jasny dzień w ocienionym parku to porażka, strasznie prześwietlone kadry. Były tu filmy ziomków jeszcze z lat 70. i uderzająca jest różnica jakości. Domyślam się, kto ma spuściznę AKF, dobrze byłoyby ją przenieść na nośniki cyfrowe i może obrobić, aby jakość pociągnąć.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Post by Mario »

kino garnizonowe było chyba przy ul. 1-go Maja (obecnie jest tam firma ochroniarska). The press - to chyba nie jest zła jakość oryginalnego filmu, tylko kiepskie przeniesienie w stan cyfrowy :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Post by bronx »

Mario wrote:to chyba nie jest zła jakość oryginalnego filmu, tylko kiepskie przeniesienie w stan cyfrowy :)
Też mi się tak wydaje, chyba to było zgrywane po prostu dawno temu kamerą VHS z ekranu na którym był wyświetlany film, jakby zeskanować samą taśmę filmową przy użyciu dzisiejszych technik pewnie było by lepiej. Dostępu do oryginału nie mam, dostałem to dawno temu na VHS.
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Post by Igor »

Dislav wrote:Trochę zostałem wywołany do tablicy. Trochę też miodu spłynęło na moje serce. Dzięki Tobie Bronx za filmek z Kontrapunktu. Ten film kręcił chyba osobiście Pan Wacek Relski. Nie ma on dźwięku, ale jakby przekopać zbiory archiwum Kontrakunktu, które zaginęły po pozostałościach Powiatowego Domu Kultury, to okazałoby się, że z dwóch szaf naszego Klubowego archiwum zebrałoby się kilka godzin kapitalnego historycznego materiału filmowego, także z dźwiękiem na taśmach magnetofonowych z "ZK145" i być może, także do tego filmu. Zbiory te obecnie są w pewnych prywatnych rękach i tam marnieją. Na tym filmiku w 9.ujęciu na widowni siedzi Marek, z wąsami w mieście historycznymi, który współpracował i z zespołem "Ritornel" i z zespołem "Kram". Czasami Jego spotykam na ulicy i serdecznie się przywitamy. Na tym filmie widzę także coś, co chyba w przyszłości potem było potem początkiem zespołu Terne Roma (czyżby?).
Gdzie są ów zbiory? Co to za szafy? Marnieją? Jak coś wiesz, to może powiesz?
lalka
Posts: 1
Joined: 08 Feb 2014, 16:55

Re: Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej w Szczecinku, 1988

Post by lalka »

bronx wrote:Nie wiem dokładnie o co chodzi z tym konkursem.

Na filmie widać plakat (ok. 25 - 26 sekunda) wyraźnie widać napis XXVII Ogólnopolski Konkurs Piosenki Radzieckiej, a poniżej mniejszymi literami niezbyt wyraźnie "Eliminacje miejskie? powiatowe?" trudno odczytać. Czyli pewnie były to eliminacje z naszego regionu do Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze i takie ogólnopolskie konkursy z tego co widzę odbywały się jako eliminacje w całej Polsce. Jednak jest tu pewna niezgodność, bo wg. tych danych http://pl.wikipedia.org/wiki/Festiwal_P ... adzieckiej" onclick="window.open(this.href);return false; odbyło się XXV edycji, a w 1988 roku była XIV edycja. Nie wiem czym są spowodowane takie różnice w numeracji.

PS. Na tych konkursach wypłynęła ze Szczecinka na szersze muzyczne wody Małgorzata Ostrowska.
W 1988 r. powiatów nie było. Wśród uczestników rozpoznałam kilka ówczesnych uczennic LO, i ten zespół romski to też osoby ze Szczecinka
Post Reply