Ulica Rzeczna

Historia ulic, placów i skwerów, oraz to, jak się współcześnie zmieniają.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Ulica Rzeczna

Post by Drahim »

[quote="bronx"]
Znalazłem fote, która mi się majaczyła:/quote]
Schowek01.jpg
Schowek01.jpg (46.24 KiB) Viewed 14607 times
Ta fota daje jakiś wgląd na ul.Rzeczną. Może ktoś ma fotki ul.Rzecznej z lat 50-tych (przed wyburzaniem). Byłbym wdzięczny.
Szczególnie chodzi mi o nieistniejący budynek Rzeczna 4. Budynek stał przy samym mostku na Niezdobnej, chyba to wypadałoby na drugim brzegu naprzeciw zaznaczonego budynku.
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Ulica Rzeczna

Post by andrzejs »

Na Rzecznej pod numerem siódmym mieszkała moja babka. Często tam bywałem w dzieciństwie (lata pięćdziesiąte i początek sześćdziesiątych) .

W rodzinnym archiwum zachowało się nieco zdjęć z tamtego okresu - za kilka dni okaże się, czy da się je odnaleźć i dostarczyć.

Numer siódmy to były chyba dwa, dobrze już zdewastowane budynki z niewielką działką, na której babka miała warzywnik i ogród z kwiatami a być może i kilka kur. Wszystko to ogrodzone resztkami płotu czy siatki. Pamiętam jak któregoś lata babka gotowała na podwórku szare mydło, jako paleniska używając zardzewiałej blaszanej beczki odpowiednio do tego celu przyciętej. Była tam jakaś szopa, wychodek znajdował się poza mieszkaniem, jeden z trzech pokoi był nieogrzewany i świetnie służył za spiżarnię i przechowalnię. Babka robiła domowe "wino" z najbardziej nieprawdopodobnych surowców. Miejsce pełne wspomnień z beztroskiego dzieciństwa.

Od miasta szło się między parterowymi chałupkami Rzeczną aż do końca, potem była nieutwardzona chyba droga. W lewo prowadziła do mostku na Niezdobnej, idąc w prawo, mijając jakieś ogródki i parę budynków można było dojść do wieży ciśnień.
Tuż za tą drogą był właśnie numer siódmy. Działka przylegała niemal do Niezdobnej, dzieliła ją od niej chyba jedynie ścieżka.

Oczywiście możliwe, że po tylu latach pamięć płata mi figle ale z grubsza tak to musiało wyglądać...
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Ulica Rzeczna

Post by Waldek »

Po prawej stronie na wprost ronda stały stodoły, był warsztat chyba ślusarski dalej skład opałowy.
Polna droga dochodziła do mostu oczywiście drewnianego, po prawej stronie tuż przy rzece były szklarnie. A z tyłu oczyszczalnia ścieków, dalej przy ulicy Kaszubskiej była rzeźnia, oraz boisko takie trawiaste.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Ulica Rzeczna

Post by Drahim »

Prawa strona Rzecznej (idąc w kierunku wieży ciśnień) miała numery parzyste, a nr 4 był tuż przy rzeczce.
W tym domu mieszkaliśmy 3 lata po przyjeździe z Kresów, ale byłem zbyt mały aby coś pamiętać. Jak dorosłem do szukania swoich korzeni, to znalazłem zgruzowany plac.
stachecky02
Posts: 5
Joined: 19 Aug 2011, 18:26

Re: Ulica Rzeczna

Post by stachecky02 »

Witam,to zdjęcie nie przedstawia ulicy Rzecznej, według mnie ten zaznaczony budynek, stał kiedys na ul.Podwale , z tułu teraz jest Lidl,te budynki z lewej strony to ulica Szkolna ,zdjęcie zrobione mniej więcej sprzed sądu ,
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Ulica Rzeczna

Post by bronx »

Jest dokładnie tak jak piszesz.
darba76
Posts: 117
Joined: 07 Dec 2011, 12:35

Re: Ulica Rzeczna

Post by darba76 »

stachecky02 wrote:Witam,to zdjęcie nie przedstawia ulicy Rzecznej, według mnie ten zaznaczony budynek, stał kiedys na ul.Podwale , z tułu teraz jest Lidl,te budynki z lewej strony to ulica Szkolna ,zdjęcie zrobione mniej więcej sprzed sądu ,
Chciałbym zauważyć że ul. Jana Pawła II wybudowana została całkiem niedawno. Jeszcze na przełomie lat 80/90-tych ubiegłego wieku znajdowała się tam ulica Rzeczna która miała dziwny przebieg. Zaczynała się na wysokości ronda kard. Jeża , następnie ostrym łukiem omijała rozłożysty dąb który rośnie do dziś dnia na pasie zieleni oddzielającym dwie nitki ul. Jana Pawła II po czym dochodziła do skrzyżowania z ul. 1-go Maja. Nie było to klasyczne skrzyżowanie gdyż ulice Rzeczna i Szkolna były troszkę przesunięte wględem siebie. Pozostałością po ulicy Rzecznej jest dziś parking przy internacie Zespołu Szkół nr 2 im. ks. Warcisława IV. Budynek pokazany na zdjęciu stał juz za skrzyżowaniem z ul. 1-go Maja tak więc faktycznie "należał" do Podwala, ale cała reszta za nim już do ul. Rzecznej
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Ulica Rzeczna

Post by izywec »

Pod rozwagę dla miejscowych - bo mogą sprawdzić czy ten zaznaczony na zdjęciu budynek na czerwono to nie jest czasami budynek obecnego Muzeum przy Szkolnej?
Tak mi się kojarzy, że te budynki za tablicą reklamową i drzewa to początek Szkolnej a fotka zrobiona gdzieś z Podwala przez ogródki na Wieżę Ciśnień.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Ulica Rzeczna

Post by bronx »

Budynek ten nie istnieje na 100%, wyburzony przy budowie ulicy Jana Pawła II, pamiętam jak burzyli, byłem w nim przed wyburzeniem już jak był wysiedlony. Z tej perspektywy nie ma szans zobaczenia budynku Muzeum.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Ulica Rzeczna

Post by Drahim »

Pozwolę sobie wkleić zdjęcie z naszych zasobów. Miejsce zaznaczone to zabudowania z numerem 4, 6, po prawej stronie ulicy patrząc w stronę wieży ciśnień.
Rzeczna.jpg
Rzeczna.jpg (59.86 KiB) Viewed 13454 times
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Ulica Rzeczna

Post by Drahim »

andrzejs wrote:Niezupełnie na temat ale:

Niewielki zbiór zdjęć z ulicy Rzecznej z 1946 roku

Też mieszkała tam moja babcia. Niewiele tej Rzecznej tam widać ale można poczuć klimat tej ulicy i tamtych czasów...
Dzięki 'andrzejs' za te fotki z Rzecznej. To jest mój świat z wczesnych lat dziecięcych. Od 1946 - 1949 roku, mieszkaliśmy na Rzecznej 4. Ze zdjęć wynika, że byliśmy sąsiadami Twojej babci. Na lewobrzeżnej Rzecznej, w tamtym czasie, były tylko dwa budynki nadające się do zamieszkania. Następne dopiero po drugiej stronie rzeki.
Ul Rzeczna dom.JPG
Ul Rzeczna dom.JPG (73 KiB) Viewed 13179 times
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Ulica Rzeczna

Post by andrzejs »

Jakiś czas temu wspominałem to miejsce ja a tak - w swoich wspomnieniach, przed paru laty - opisał dom na Rzecznej 7 ten młody, przystojny mężczyzna ze zdjęć:

"Wyładowaliśmy się z pociągu na dworcu w Szczecinku pod wieczór 19 lipca 1946 roku. Pociąg pojechał dalej a na peron powyłaziły z nor wielkie szczury. Nie zwracały jednak na nas szczególnej uwagi, nie interesowały też ich nasze bagaże.
....
Dom mieścił się na ulicy Rzecznej (dawniej Wilhelma) pod numerem 7. Parterowy, trzy pokoje z kuchnią w podwórzu za spaloną kamienicą. Obok stała wielka stodoła i resztki gospodarstwa. Na podwórku przywiązany był pies, chodziła też tam koza. Koza dawała mleko, z którego mama robiła sery, był również ogród z drzewami owocowymi. Nie było prądu ani wody. Do oświetlania służyła lampa naftowa a wodę czerpaliśmy ze znajdującej się naprzeciwko ruin kamienicy studni.

Przez ścianę z domu pod numerem 9 podciągnięto wkrótce prąd i wodę z wodociągu. Nie było jednak kanalizacji, więc ubikacja znajdowała się w podwórzu.

Niezdobna przepływała kilka metrów od domu. Latem 1947 ze znalezionego szkieletu i dykty zabranej z budynku przy ulicy Zamkowej zbudowałem kajak, pomalowałem go a na dziobie namalowałem Myszkę Miki. Korzystając z rzeczki pływałem kajakiem po Trzesiecku i po Wielimiu, często na ryby - głównie płocie..."
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Ulica Rzeczna

Post by Drahim »

Teraz orientuję się lepiej. Z Twoja rodziną byliśmy sąsiadami rozdzielonymi rzeczką Niezdobną. Numer 7 był po drugiej stronie ulicy i za mostkiem, dzisiaj jest tam blok z numerem 7.

A tak opisywał to miejsce mój starszy brat:

...Po lewej stronie , w środku fotografii, widać fragment ratusza. Jego skrzydło przylega do obecnej ulicy 1 Maja. Pierwszą przecznicą od 1 Maja w prawo była Rzeczna. Na Rzecznej po prawej stronie były parzyste numery domów. Nasz dom był drugim po tej stronie ulicy. Stąd numer 4. W środku zakreślonego przez Ciebie obwodu widać ten sam dom, co w latach 30-tych, tyle, że już bez gruszy, Pozostałe fragmenty budynku są takie same jak w latach 30-tych. Po prawej stronie od naszego mieszkania widać resztki zabudowań gospodarczych naszych sąsiadów. W latach 1957-1960, jak chodziłem do technikum, to jeszcze z mostka nad Niezdobną ( ul 9-Maja) widać było fragmenty tych zabudowań, z murem z czerwonej cegły. Zresztą widać w dolnym lewym rogu zdjęcia inny mostek nad Niezdobną, Zgadza się również zakręt Niezdobnej w kierunku naszego siedliska. Do rzeczki było blisko. Schodziło się niewielkim żwirowatym spadem (ścieżką), mając po lewej ręce tak zwaną "pralnię". Pamiętam dobrze tę ścieżkę i brzeg rzeczki, ponieważ omal tam się nie utopiłem. Po tym topieniu miałem długo kłopoty z uszami. Po drugiej stronie rzeczki był sad. Ojciec z sąsiadami przegradzali rzeczkę sieciami, właśnie u zbiegu rzeczki i ścieżki, a potem strząsali jabłka z tego sadu, wrzucali do rzeczki, a potem już tylko wybierali do koszy i wiader na przetwory i wino. Nie musieli nosić jabłek dookoła przez mostek…
Rzeczna stara.jpg
Rzeczna stara.jpg (103.33 KiB) Viewed 13150 times
alezy
Posts: 1
Joined: 17 Jan 2014, 13:02

Re: Ulica Rzeczna

Post by alezy »

Centrum handlowe Gryf pomiędzy ulicami Jana Pawła, Ogrodową, Podwale, po chwilowym przestoju nadal powstaje. Tak wyglądało na początku bieżącego miesiąca.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Re: Ulica Rzeczna

Post by Krzysztof II »

Co zajmowało teren między Niezdobną, a budynkiem internatu?
Z lat 90. pamiętam tam całkiem spory plac?
Szczecinek
Post Reply