Szczecinek w filmie: Czerwone berety.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Szczecinek w filmie: Czerwone berety.

Post by bronx »

Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1962
Premiera: 1963. 04. 05
Gatunek: Film przygodowy
Dane techniczne: Czarno-biały. 2688 m. 93 min.
Plenery: okolice Krakowa, Wrocław, Szczecinek, Niepołomice Kłodzko.

Więcej TUTAJ

Tak po prawdzie to temat postu powinien brzmieć Jezioro Trzesiecko w filmie, ponieważ Szczecinka tu nie widać właściwie wcale.
Attachments
NDVD_039.jpg
NDVD_039.jpg (38.67 KiB) Viewed 11162 times
NDVD_040.jpg
NDVD_040.jpg (37.38 KiB) Viewed 11179 times
NDVD_041.jpg
NDVD_041.jpg (28.93 KiB) Viewed 11158 times
NDVD_042.jpg
NDVD_042.jpg (34.35 KiB) Viewed 11168 times
NDVD_043.jpg
NDVD_043.jpg (35.78 KiB) Viewed 11169 times
NDVD_044.jpg
NDVD_044.jpg (35.09 KiB) Viewed 11139 times
NDVD_045.jpg
NDVD_045.jpg (35.64 KiB) Viewed 11153 times
NDVD_046.jpg
NDVD_046.jpg (37.41 KiB) Viewed 11142 times
NDVD_047.jpg
NDVD_047.jpg (41.63 KiB) Viewed 11149 times
NDVD_048.jpg
NDVD_048.jpg (45.3 KiB) Viewed 11157 times
NDVD_049.jpg
NDVD_049.jpg (44.86 KiB) Viewed 11148 times
NDVD_050.jpg
NDVD_050.jpg (39.79 KiB) Viewed 11140 times
NDVD_051.jpg
NDVD_051.jpg (45.73 KiB) Viewed 11131 times
NDVD_052.jpg
NDVD_052.jpg (38.55 KiB) Viewed 11132 times
NDVD_053.jpg
NDVD_053.jpg (38.56 KiB) Viewed 11133 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Szczecinek w filmie: Czerwone berety.

Post by Stach »

"Filmoteka Arcydzieł"!
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Szczecinek w filmie: Czerwone berety.

Post by andrzejs »

Zarobiłem wtedy pierwsze w życiu pieniądze....

Całe 500 złotych za trzy dni statystowania. Było piekielnie zimno a ja musiałem wyskakiwać z pontonu do wody po czym najpierw byłem podtapiany a potem ratowany przez bohaterskiego Mariana Kociniaka. Komandosi w chwilach wolnych od zdjęć - a tych było dużo, bo ciągle czekano na słońce - rzucali bagnetami wbijając je w pnie drzew co nam strasznie imponowało.

Najlepsze jednak były świece dymne wielkości beczki, rozpruwane na potrzeby inscenizacji pożaru lasu. Nabierało się z nich takiego interesująco cuchnącego, brunatnego proszku który potem podpalony na szufelce do węgla potrafił w parę minut zadymić całą ulicę. Trzeba oczywiście było biegać z tą szufelką ale zabawa była przednia.

Brat też był statystą ale wyrzucili go po pierwszym dniu, bo się śmiał a trzeba było płakać. Zarobił 120 złotych za które w sklepie elektrycznym na Bohaterów Warszawy kupił sobie chińską latarkę na trzy baterie.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecinek w filmie: Czerwone berety.

Post by bronx »

Witam na forum.

To znaczy jesteś tym chłopcem w okularach, który się topi a później jest wciągany na ponton? Ciekawe, oglądając ten film teraz zastanawiałem się czy znajdą się osoby które tam były dziećmi.

Wieczorem screeny tej sceny i twarze innych statystów, może ktoś się jeszcze odnajdzie.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Szczecinek w filmie: Czerwone berety.

Post by Stachu »

Wiem o kogo chodzi,znam Andrzeja,uczyliśmy się w równoległych klasach w SP3.W czasie gdy film był nagrywany,często jeździłem z kolegami na, lotnisko w rejonie J.Wielimie,popatrzeć na aktorów i prawdziwych komandosów.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Szczecinek w filmie: Czerwone berety.

Post by Stach »

Zajrzałem właśnie do wywiadu-rzeki z M. Kociniakiem (Spełniony, Warszawa 2010), gdzie opisuje właśnie ten film jako swój start (pierwsza główna rola w karierze) w filmie polskim. Ale opowiada tylko o jednej scenie, z samolotem, spadochroniarzami (statystowali też prawdziwi komandosi) i helikopterem. Ale chyba to nie ta scena, bo nie wspomina o jeziorze.

Dodaje, że "film może nie był najwyższego lotu, ale bardzo się podobał". Oglądałem go kilkanaście lat temu, trochę na zasadzie ciekawostki.
kuty
Posts: 101
Joined: 03 Jan 2012, 20:13

Re: Szczecinek w filmie: Czerwone berety.

Post by kuty »

:D łoj dopiero tera zobaczylem ten temat . Rany jak strasznie swych dwa razy w duszy czulem sie skrzywdzonym . Raz gdy bylem straszny maluch i calusienki Szczecinek zyl tym tematem ja pelen ufnosci wiary nadziei ze zostane odtworca cudownej roli ze to moja zyciowa szansa by zaistniec jako <<celebryta>> do mamy ze pragne zaistniec wybic sie byc kims..... . A mama nie! :( . Plakalem chcialem uciekac na giganta juz nawet zegnalem sie z naszym psem<suczka> o imieniu Azor chcialem byc chory przeziebic sobie chocby jedno ucho nawet nogami tupalem i nie chcialem jesc . A mama niewzruszona i koniec mojej wspanialej kariery zanim sie zaczela. :D No i po wielu wielu latach jak juz staruch jestem gdzies trafilem na ten film i z nostalgia go ogladalem i te wspomnienia ........ Dzis jestem brudasnym szarym czlowieczkiem no i tem film ..... zapomniane wizje.... . I gdy w kompie ogladam sasiad przyszedl przeszkadzac ... ech zycie ale niech tam.... pokaze mu :lol: chwalac sie ze tyle ja z nim wspolnego mam sasiad siedzi cicho nic nie mowi slucha moich wywodow jaki to piekny czas ..... . az tu gdy scena jak pozar i ten pulkownik z ,, Czterech Pancernych,, wynosi dzieciara w krotkich portusiach na szelkach na rekach z ognia ten moj sasiad( cholera jedna) krzyczy...... TO JA :( :( :( ........ . To juz przelalo czare goryczy . No jak on mogl zagrac w tym filmie . Normalnie zęby moje ( choc ich niewiele juz w paszczy)zmierzaly do jego szyi tam gdzie ta głowna tetnica aorta czy jakos tak...... nie zamordowalem go zyje jeszcze mieszka kolo mnie..... ech byly cudowne czasy . opowiadal mi ze gdy krecili film i statysci musieli czekac nawet te maluchy to wolno im bylo plywac na pontonach wojskowych i zolnierze ich pilnowali. Ach i mamy tych dzieciarow musialy byc w czasie krecenia. ale choc jedna sprawiedliwosc na swiecie bo i ten moj sasiad nie zostal na stale aktorzyna jest takim samym starymfizolem jak ja :D :D :D :D
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: Szczecinek w filmie: Czerwone berety.

Post by Igor »

Odnalazłem Pana, który brał udział w zdjeciach, czyli jak najbardziej młodzież, dzieci sie odnalazły :)
statyścii czerwone berety.png
statyścii czerwone berety.png (785.42 KiB) Viewed 6017 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecinek w filmie: Czerwone berety.

Post by bronx »

Ponadto jest ponad 200 fotosów do tego filmu na niektórych są sceny z lasu klasztornego:
http://fototeka.fn.org.pl/pl/strona/wys ... 1531085463" onclick="window.open(this.href);return false;
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Szczecinek w filmie: Czerwone berety.

Post by Stach »

Może by stworzyć osobny wątek "Szcecinek i film polski"? Trochę tego by się znalazło...
Post Reply