Fotomontaże

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Fotomontaże

Post by bronx »

No ok, to teraz co ja sobie wymyśliłem w sprawie tego zdjęcia.

Nie wiem dokładnie kiedy kartka ta została wydana, ale nie wygląda na aż tak wczesną żeby kościoła jeszcze nie było. Ale być może ktoś posłużył się dawną fotografią, i tylko podrasował ją do danego czasu dorysowując kościół, znamy takie przypadki np. z tego wątku, gdzie retuszowano pomnik Wilhelma przed ratuszem. Mówcie co chcecie, ale mi ten kościół wygląda na narysowany, albo na podstawie planów (takie kartki też wychodziły z wizerunkiem kościoła zanim on powstał) albo już po jego wybudowaniu ktoś go naszkicował. Wieżyczka zamkowa też jest dorysowana, co by sugerowało, że raczej ktoś dostosowywał istniejące już zabudowania do starego zdjęcia. Budynek starostwa (obecnie szkoły muzycznej) mógł już być, wybudowany został w 1902 roku. Jeżeli fotografia jest wcześniejsza niż kościół, np. z przełomu XX i XIX wieku, to być może widzimy tu uwieczniony dawny przebieg linii brzegowej w okolicy plaży miejskiej. Jak to wyglądało widać na planie miasta z 1891 roku.
Dzisiejsza plaża to była wyspa, czy też półwysep z tego co widać podobnie jak dzisiaj Mysia Wyspa, połączona groblą i chyba z tej grobli zostało zrobione to zdjęcie. Nie wiem kiedy dokładnie ta wyspa przestała być wyspą, ale było to pewnie właśnie na przełomie wieków biorąc pod uwagę rok wydania tego planu miasta i nadawanych późniejszych poprawek, np. dorysowany zarys dużego kościoła. Trochę mi tu nie pasuje stosunkowo duża powierzchnia widocznego jeziora po prawo na zdjęciu, na planie wygląda to na mniejszą zatoczkę no ale ciężko to teraz zweryfikować. Dodam tylko, że jeżeli było by to faktycznie miejsce zrobienia tej fotografii to fotograf stał mniej więcej w osi ul. Mickiewicza gdzieś tak na wysokości Urzędu Skarbowego.

Liniami zaznaczyłem mniej więcej ile obejmuje kard zdjęcia.
wysepka.jpg
wysepka.jpg (121.53 KiB) Viewed 7857 times
wysepka2.jpg
wysepka2.jpg (138 KiB) Viewed 7863 times
Innego pomysłu na to zdjęcie nie mam.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Fotomontaże

Post by bronx »

Polelum wrote:Proponowane rozwiązanie zagadki (mam na myśli zdjęcie Bronxa) jest na mapie poniżej.
Fotograf dysponujący silnym teleobiektywem robi zdjęcie z drugiej strony jeziora.
Użycie teleobiektywu powoduje, że znacznie oddalone od siebie obiekty wydają się położone niedaleko siebie.

Zdjęcie zrobione z miejsca zaproponowanego przez Poleluma, wydaje mi się bardzo wysoce prawdopodobne, poniżej dzisiejszy widoczek.
rozwiazanie zagadki.jpg
rozwiazanie zagadki.jpg (331.95 KiB) Viewed 7819 times
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Fotomontaże

Post by Polelum »

Swoją drogą to zdjęcie świetnie ukazuje walory wieży wodociągowej jako ew. punktu widokowego.
Last edited by Polelum on 04 May 2012, 18:42, edited 1 time in total.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Fotomontaże

Post by Stach »

Wiecie co... naprawdę szajbusy jesteście! Ale piszę to z podziwem, więc bez urazy proszę.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Fotomontaże

Post by bronx »

Wpadła mi w oczy kolejna dość znacznie wyretuszowana pocztówka. Nie wiedzieć czemu tym razem do ogólnej koncepcji pocztówki nie pasował handel na rynku. Na obu kartkach zaznaczyłem osoby, które się retuszowi oparły i pozostały na pocztówce co daje też dowód, że jest to ta sama fotografia. Ogólnie retuszem też uprzątnięto teren rynku, znikły np. jakieś deski, które są oparte o ratusz (w pobliżu narożnika od ul. 1 Maja).
rathaus retusz.jpg
rathaus retusz.jpg (162.95 KiB) Viewed 7534 times
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Fotomontaże

Post by izywec »

bronx wrote:Wpadła mi w oczy kolejna dość znacznie wyretuszowana pocztówka. Nie wiedzieć czemu tym razem do ogólnej koncepcji pocztówki nie pasował handel na rynku. Na obu kartkach zaznaczyłem osoby, które się retuszowi oparły i pozostały na pocztówce co daje też dowód, że jest to ta sama fotografia. Ogólnie retuszem też uprzątnięto teren rynku, znikły np. jakieś deski, które są oparte o ratusz (w pobliżu narożnika od ul. 1 Maja).
rathaus retusz.jpg
Ale ten retuszer się napracował! Godne podziwu Dla Ciebie Bronx szczere wyrazy uznania, że nie powtórzę za Stachem Jego określenia.
A te cyferki na dole to może 3 październik 1910?
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Fotomontaże

Post by Mario »

czyli handel na ulicach już dawno przeszkadzał :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Fotomontaże

Post by Polelum »

Trochę "wschodnio" wygląda ten targ - może dlatego dokonano retuszu?

Dla porównania Drohobycz, zdjęcie mniej więcej z tego samego okresu.
Attachments
Drohobycz-rynek.jpg
Drohobycz-rynek.jpg (121.15 KiB) Viewed 7558 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Fotomontaże

Post by bronx »

izywec wrote: A te cyferki na dole to może 3 październik 1910?
Nie, to raczej są jakieś numery katalogowe zdjęcia, są inne pocztówki z podobnymi numerami, które wykluczają możliwość żeby to była data.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Fotomontaże

Post by izywec »

bronx wrote:
izywec wrote: A te cyferki na dole to może 3 październik 1910?
Nie, to raczej są jakieś numery katalogowe zdjęcia, są inne pocztówki z podobnymi numerami, które wykluczają możliwość żeby to była data.
Tak! To wyjaśnia sprawę ale szkoda, że nie data.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Fotomontaże

Post by bronx »

Właścieciele Gesellschaftshausu się zmieniali to i szyldy się zmieniały, ale pocztówce zmieniano je retuszem a zdjęcie jak widać to samo :)
gesellschafthaus.jpg
gesellschafthaus.jpg (185.86 KiB) Viewed 6513 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Fotomontaże

Post by bronx »

Wyretuszowane kładki na jeziorze.
kladka.jpg
kladka.jpg (173.42 KiB) Viewed 4932 times
bez_kladki.jpg
bez_kladki.jpg (146.03 KiB) Viewed 4931 times
Post Reply