Juchowo dawniej i dziś.

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by Gregor »

Czyli te zdjęcie według Was przedstawia pałac z jakiego okresu?
W opracowaniu "Juchowo. Dzieje majątku i rodziny Dennig" Szczecineckie Zapiski Historyczne nr 5 o pożarze który miałby zniszczyć/uszkodzic pałac nie ma nic. Jest tylko info że do istniejącego jednokondygnacyjnego budynku dobudowano dwa wysokie skrzydła tak, że stworzyły plan litery "U" czyli stan obecny.
Powiem tak, po przejrzeniu posiadanych współczesnych zdjęć, porównania rozmieszczenia budynków i innych elementów jestem na 100% pewien że te zdjęcia nie powstały w Juchowie.
Last edited by Gregor on 15 Apr 2012, 20:02, edited 1 time in total.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by Gregor »

dziedzic wrote: A no właśnie w tym problem, że spłonął.
A skąd masz takie informacje że pałac spłonął?
dziedzic wrote: Któraś część została odbudowana w roku 1935 przez Deningów.
Rodzina Dennigów nic o pożarze czy odbudowie nie pisze, choć piszą dość szczegółowo
dziedzic wrote: Według mnie odbudowaną częścią jest budynek po prawej stronie. Świadczy o tym choćby styl tej cześci.
To jest właśnie starsza część obiektu, do którego dostawiono dwa skrzydła i to jeszcze za panowania Kleistów
dziedzic wrote: A tak nawiasem mówiąc nie jeden pałac w tym miejscu stał!
Tzn?
Sorry że tak się czepiam ale te informacje są że tak powiem dość sensacyjne więc zastanawiam się jakie jest ich pochodzenie.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by robot humano »

dziedzic wrote:Zdjęcia z internetu co do tego z powozem to nie mam pojęcia, w którym miejscu byłoby zrobione.
Narysuj na pierwszym zdjęciu przekątne i będziesz miał w ich przecięciu odpowiedź. Tyle że to nie jest Juchowo, ani z układu/gabarytów obiektów ani z ukształtowania terenu. Waldek zaproponował
"Porównaj te fotki i będziesz miał pojecie."
No to sobie Wald porównaj, te kominy łączy tylko materiał - cegła.
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by Waldek »

Sugerowałem, ale nie znaczy że twierdziłem.
Komin niby pasował, nawet spadek w kierunku jeziorka.
A budowla obok komina mogła się zmienić z biegiem lat.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by ziom »

Nie bardzo rozumiem o co w tej dyskusji chodzi, bo przeciez budynki gorzelni(chyba) sa kilkaset metrow oddalone od palacu. Zdjecie na pewno nie z Juchowa.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by Gregor »

To jest zdjęcie z miejscowości Okole.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by bronx »

Dobre oko Gregor, faktycznie wygląda to na Okole, niestety też niszczeje, fotka z maja 2010 z serwisu Panoramio, foto by Oldibi
35953581.jpg
35953581.jpg (313.96 KiB) Viewed 9630 times
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by robot humano »

bronx wrote:Dobre oko Gregor, faktycznie wygląda to na Okole, niestety też niszczeje, fotka z maja 2010 z serwisu Panoramio, foto by Oldibi
http://szczecinek.org/forum/viewtopic.php?t=2270" onclick="window.open(this.href);return false;

Wiedziałem, że tę fotkę z powozem z podpisem "Okole" już gdzieś widziałem!
dziedzic
Posts: 24
Joined: 13 Dec 2011, 23:48

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by dziedzic »

Zdjęcie z wozem znalazłem na niemieckim serwisie aukcyjnym i wyraźnie było podpisane: Juchow, tylko że średnio mi to do czegokolwiek w tej wsi pasowało. Pałac tu stał wcześniej lecz Kleistowie go wyburzyli i na jego miejscu stanął ten eklektyczny kolos. Wcześniejsza rezydencja była zbudowana w XVIII wieku jeszcze przed przejęciem majątku przez hrabiowską rodzinę von Kleist. A pozar był na pewno i zniszczył jedną część tylko brak na ten temat dokładnych danych.
Last edited by dziedzic on 17 Oct 2012, 21:00, edited 2 times in total.
dziedzic
Posts: 24
Joined: 13 Dec 2011, 23:48

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by dziedzic »

A może ktoś pamięta nagrobki Deningów z pałacowego parku gdyż ostał się jeden a było ich kilka. Podobno był jeden monumentalny lecz zerwano go po wojnie ciągnikiem.
Kocur
Posts: 18
Joined: 29 Nov 2009, 21:52

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by Kocur »

Nie mam zdjęcia,ale pozwoliłem sobie na szkic nagrobka Deningów zrobiłem z pamięci. Wykonany był z czerwonego granitu. Tylko nie jestem pewien ile było stopni, dwa czy trzy. Skradziono go w latach osiemdziesiątych, w szczycie złodziejstwa komuny. Kierownik PGRu kazał pracownikowi, traktorem wyrwać pomnik i wyciągnąć go na drogę w kierunku Kądzielni. 50 metrów od skrzyżowania Juchowo-Radacz-Kądzielnia stała już ciężarówka i ślad po nim zaginął. Było dochodzenie, wszyscy wiedzieli, a nikogo nie ukarali.
Swoich się nie karze.
pomnik Juchowo.jpg
(379.27 KiB) Downloaded 297 times
dziedzic
Posts: 24
Joined: 13 Dec 2011, 23:48

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by dziedzic »

To ja miałbym jeszcze pytanie co do tego pałacu. Podobno kościół łączył z pałacem podziemny tunel lecz to nieco brzmi bajecznie. Czy ktoś pamięta gdzie się do tych rzekomych podziemi schodziło i jak one miały wyglądać? Ktoś może takżę zna Christę Himmele i wie gdzie obecnie można ją znależć.
Rasputin1
Posts: 2
Joined: 01 Dec 2012, 14:27

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by Rasputin1 »

Panią Himmele można nawiedzić w Janowie pod numerem 8. Byłem tam niedawno ze znajomymi z niemiec, bo jubilatka obchodziła urodziny. Kobiecinka mieszka w starym dworku, a jest on tylko jeden w Janowie. Gdzieś w Trzesiece w lewo i w las. Już nie pamiętam, zapomniałem :)
dziedzic
Posts: 24
Joined: 13 Dec 2011, 23:48

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by dziedzic »

Wielkie dzięki za informację.
bastian
Posts: 202
Joined: 18 Jul 2012, 09:07

Re: Juchowo dawniej i dziś.

Post by bastian »

Hallo Irek,

ich habe die falschen Bilder angehängt.
Kannst du die bitte löschen?

Vielen Dank.

Hier die es sein sollten:
Attachments
imm-055.jpg
imm-055.jpg (187.25 KiB) Viewed 5465 times
imm-053.jpg
imm-053.jpg (127.5 KiB) Viewed 5426 times
imm-043.jpg
imm-043.jpg (61.25 KiB) Viewed 7918 times
Post Reply