ulica Słowiańska

Historia ulic, placów i skwerów, oraz to, jak się współcześnie zmieniają.
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by andrzejs »

Spierać się nie będę, moja pamięć coraz lepsza: pamiętam jedynie co niezbędne.

Z Januszem T. braliśmy w siódmej klasie dziennik z pokoju nauczycielskiego, wywabiali utrwalaczem do zdjęć stopnie i wpisywali nowe. Piękne czasy.

Pani Ś. spostrzegła, kazała się przyznać i że nie będzie konsekwencji. Akurat! Po pięciu minutach wezwał nas kierownik szkoły i był obniżony stopieńn ze sprawowania na półrocze. Wtedy to straciłem zaufanie do nauczycieli ;-)
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by andrzejs »

Jeszcze jedno wspomnienie.

Owszem, krzyczało się do wojaków "dziadzia, daj zwiezdoczku" i czasem dziadzia dawał. Kilkanaście lat póżniej w 1971 w Leningradzie mali chłopcy ofiarowali gwiazdki z "dzieciątkiem Lenin" nam turystom prosząc w zamian o "kałgum" czyli gumę do żucia.

Taki psikus historii...
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stach »

Stachu wrote: wrzuciliśmy "świecę dymną"
Z czego wykonana? Z moich czasów pamiętam pudełeczka wypakowanne połamanymi kawałkami pleksiglasu. Należało podpalić, następnie bardzo szybko wymachiwać (by materiał się zapalił) i gdzieś wrzucić. Najbardziej znanym przypadkiem było wrzucenie (przez ten mały zasuwany szybką otwór nad ladą) takiej "świecy dymnej" do kiosku Ruchu na placu Wazów, przed Jedynką. Niewielka kubatura kiosku zwielokrotniła efekt.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stachu »

Stach wrote:
Z czego wykonana? Z moich czasów pamiętam pudełeczka wypakowanne połamanymi kawałkami pleksiglasu. Należało podpalić, następnie bardzo szybko wymachiwać (by materiał się zapalił) i gdzieś wrzucić. Najbardziej znanym przypadkiem było wrzucenie (przez ten mały zasuwany szybką otwór nad ladą) takiej "świecy dymnej" do kiosku Ruchu na placu Wazów, przed Jedynką. Niewielka kubatura kiosku zwielokrotniła efekt.
Dokładnie to było tak:

-puste pudełko po zapałkach
-plastik (stara lalka,piłeczki pingpongowe itp.)
-coś do zapalenia,czyli "spiczki",albo po naszemu zapałki
-połam lalkę lub coś plastikowego na niewielkie kawałki
-włóż do pustego pudełka po zapałkach
-podpal i poczekaj chwilę,ażeby plastik zaczął "płynąć"
-nadepnij nogą do zagaszenia płomienia i w tym momencie zaczyna się kopcenie
-jeszcze rzut i lanie od ojca masz , jak w banku pewne

Mam nadzieję,że nic nie pokiełbasiłem.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Drahim »

Stachu wrote: Dokładnie to było tak:

-puste pudełko po zapałkach
-......
-.......
-
Stach pisze, a światowy terroryzm notuje i produkuje :lol:
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Waldek »

Najlepsza to była klisza rolowało się wkładało do dziurki od klucza i podpalało, jak się zajęła to gasiło się płomień i cug robił swoje cały dym lądował w chacie. Che, che byłem specjalista, ale tyłek doznał nie jednych cięgów. :lol:
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stachu »

Stachu wrote:Z tym stawkiem,mam też związane wspaniałe wspomnienia,sąsiad Igor G.zabierający cała watachę dzieci ze sobą nad stawek i łapanie karasi,na wędkę,...
Tak stawek wygladał w latach 50-tych.Zwróćcie uwagę,że widoczna w tle "Góra Cmentarna",jak wtedy popularnie ją nazywano,była zupełnie "łysa".Nad stawkiem,zawsze było sporo ludzi.
Attachments
007a.JPG
007a.JPG (25.75 KiB) Viewed 10815 times
001a.JPG
001a.JPG (25.58 KiB) Viewed 10785 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stachu »

[quote="Stachu"]W okresie zimowym:
quote]
Tak w roku 1956 wyglądała Słowiańska ,fotka wykonana na wysokości "ruskiego bloku",blok widoczny ,to "blok kolejowy",a za nim blok.który zamieszkiwali ludzie niekoniecznie związani z PKP,chociaz też zdarzali sie tam kolejarze.Przed "ruskim blokiem" resztki płotka sztachetowego,jakim był wówczas ogrodzony ,"polskie bloki" w tamtym czasie nie miały ogrodzenia.
Attachments
003a.JPG
003a.JPG (23.42 KiB) Viewed 10792 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stach »

Miło się ogląda takie zdjęcia. Zastanawiam się, ile takich rzeczy jest pochowanych po szczecineckich szufladach? Chodzą mi po głowie różne pomysły, mogące spowodować, że ludzie byliby skłonni poszperać i poszukać... Np. jakiś konkurs, może przez muzeum lub archiwum zainicjowany? Z nagrodami pieniężnymi rzecz jasna.
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Waldek »

Jak mnie pamiec nie myli to Dudz juz cos takiego wymyslil.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Łukasz »

Też mieszkałem na Słowiańskiej w domu robotnika do ok 86r na 4piętrze.
Niestety mało pamiętam, ale co mi wpadło do głowy:
- duża czerwona gwiazda na bramie głównej do koszar i budka wartownika, który stało obok. Czasem jacyś starsi koledzy dostawali jakąś odznakę od sołdatów lub się wymieniali.
- plac zabaw w miejscu dzisiejszego kościoła. Do dziś mam blizny po tamtych zabawach :D np. jak chuśtawką dostałem w głowę i było zszywanie rany na pogotowiu.
- między placem zabaw w ulicą przy chodniku stał kiosku Ruchu. Zawsze się tam zaglądało przez szybkę aby potem mamę namawiało na jakiegoś resoraka czy coś podobnego.
- w bloku między piętrami funkcjonował nieformalny plac zabaw, gry w piłkę itd.
- Głownym sklepem ( do dziś istnieje ) był Społem na słowiańskiej na rogu przy ulicy dzisiejszej ul.Matusewicz. Oczywiście zbierały się tam lokalne pijaczki jak i zwykli robotnicy po pracy przychodzili po pracy na piwko :) .
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stach »

Łukasz wrote:zwykli robotnicy po pracy przychodzili po pracy na piwko :) .
Bo to piękna tradycja była.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stachu »

Łukasz wrote: - Głownym sklepem ( do dziś istnieje ) był Społem na słowiańskiej na rogu przy ulicy dzisiejszej ul.Matusewicz. Oczywiście zbierały się tam lokalne pijaczki jak i zwykli robotnicy po pracy przychodzili po pracy na piwko :) .
Sklep ten istniał "od zawsze" , w moich czasach czyli latach 50/60 - tych , w sklepie sprzedawała pani Więcławska , kobieta , którą wszyscy mieszkańcy traktowali jak kogoś bliskiego . Nigdy nie zdarzyło się jej jakiekolwiek zachowanie w stylu słynnego kabaretowego "czegooooooo............pan(i) sobie życzy? Pani Więcławska była niesłychanie punktualna , jej nie zdarzało się jakiekolwiek spóźnienie w otwarciu sklepu . Tak więc na zasadzie skojarzeń dla mnie dziecka w latach 50/60-tych , sklep to pani Więcławska ,plac zabaw to pan Tomaszczuk , stawek to Igor G. ,itd.
Attachments
Tak dziś wygląda sklep pani Więcławskiej.
Tak dziś wygląda sklep pani Więcławskiej.
P1020175a.jpg (120.58 KiB) Viewed 10508 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stachu »

Znalazłem ostatnio , takie oto zdjęcie koszar , które uzupełnia temat mojej , ukochanej Słowiańskiej :
Attachments
AK_13007431_gr_1[1]a.jpg
AK_13007431_gr_1[1]a.jpg (136.9 KiB) Viewed 10401 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Słowiańska (lata 50-te)

Post by Stach »

Dopytam się tylko: widok oczywiście od strony "podwórza"?
Post Reply