Nazwy ulic w PRL

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Nazwy ulic w PRL

Post by robot humano »

Stach wrote:Nawiasem mówiąc, to nazw ulic i placów z komunistycznym rodowodem było w Sz-ku zdumiewająco mało.

No i kuriozum opisywane tu na forum już jakiś czas temu: odebranie nazwy (zresztą mało kojarzonej wśród mieszkańców) placowi Przyjaźni.
Tu szło nie tyle o odebranie co nadanie. Pojawiła się "silna grupa pod wezwaniem" i koniecznie chciała upamiętnić w taki sposób zesłańców. Więc żeby załatwić to jak najmniejszym kosztem i bez protestów wyszukano dobrą lokalizację bez zameldowanych tam osób czy instytucji (tylko Poczta), a dopiero protestującym tak jak Ty czyli "dlaczego odbieramy" ( a przecie nie chodzi o odebranie za karę tylko nadanie ) zaczęto podsuwać wymyślone naprędce historie o karygodnej przyjaźni polsko-radzieckiej. Ta nazwa nie została zmieniona dlatego, że była zła, zmieniono ją by jak najmniejszym kosztem zaspokoić "sybiraków".
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Nazwy ulic w PRL

Post by Stach »

Przekonujące. Ktoś wie, w którym roku miało to miejsce?

PS. Kłania się kino "Przyjaźń". Zastanawiam się, jak dużo siana trzeba było mieć w głowie, żeby uznać, iż "Wolność" bardziej pasuje do kina niż "Przyjaźń". Kurna, jak już zmieniać (bo przecież przyjaźń kojarzy się tylko z Sowietami i TPPR), to może na coś ludzkiego?
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Nazwy ulic w PRL

Post by robot humano »

Stach wrote:Przekonujące. Ktoś wie, w którym roku miało to miejsce?

PS. Kłania się kino "Przyjaźń". Zastanawiam się, jak dużo siana trzeba było mieć w głowie, żeby uznać, iż "Wolność" bardziej pasuje do kina niż "Przyjaźń". Kurna, jak już zmieniać (bo przecież przyjaźń kojarzy się tylko z Sowietami i TPPR), to może na coś ludzkiego?
Tak dla rozluźnienia dodam, że mój numer 1 to Piekarnia Saturn. Dzięki niej możliwe są takie np dialogi poranne:

-Stary jak ty wyglądzasz?! Coś ty do tej wódy jadł?
-Chleb z Saturna...
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Nazwy ulic w PRL

Post by Waldek »

Coś Ty będzie sensacja ze po Szczecinku łażą zielone ludki. :lol: :lol:
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Nazwy ulic w PRL

Post by bronx »

Przy okazji zmiany nazwy pl. Przyjaźni, na budynku małej poczty pojawiła się tablica pamiątkowa, która chyba jeszcze na forum nie gościła, dlatego z kronikarskiego obowiązku ją przedstawiam.
Attachments
tablica.jpg
tablica.jpg (125.48 KiB) Viewed 4943 times
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Nazwy ulic w PRL

Post by izywec »

Stach wrote:Czy mamy gdzieś na forum podobny wątek, a może - najlepiej - jakiś spis? Warto by było mieć coś takiego pod ręką, by dowiedzieć się, gdzie przebiegała np. ul. Stalina i gdzie był Pl. Przyjaźni (bo gdzie znajdowały się Mariana Buczka czy pl. Nowotki, to chyba wiedzą przedszkolaki).
No i gdzie była ta Stalina bo ja nie pamiętam!
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Nazwy ulic w PRL

Post by Drahim »

izywec wrote: No i gdzie była ta Stalina bo ja nie pamiętam!
ul. Stalina = ul. Boh. Warszawy
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Nazwy ulic w PRL

Post by Tomisław »

Stach wrote:
Tomisław wrote:Kraińską- Pilską
A jakie względy polityczne lub ideologiczne przyświecały pomysłodawcom w tym przypadku?

Wyszperałem, dlaczego Prezydium MRN zaproponowało właśnie taką zmianę.

Z Informacji Prezydium MRN w Szczecinku, 23 II 1990 r.:

"Prezydium MRN widzi potrzebę zmiany nazw niektórych ulic naszego miasta. (...) Ul. Kraińską na Pilską w celu ułatwienia turystom orientowania się w kierunkach i uporządkowaniu ulic wylotowych i wlotowych zgodnie z przyjętymi ogólnymi zasadami".

I tak oto uzyskaliśmy odpowiedź, w nieco zawoalowanej formie.
jurianel
Posts: 2
Joined: 19 Jul 2011, 14:19

Re: Nazwy ulic w PRL

Post by jurianel »

Witam :)

Poszukuję informacji, gdzie w latach 50-ych, a ściślej rzecz ujmując w roku 1953 znajdował się plac Rokossowskiego w Szczecinku?
Jak na razie nie udało mi się takiej znaleźć.

Pozdrawiam serdecznie :)
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Nazwy ulic w PRL

Post by Mario »

szczerze mówiąc to o placu nie słyszałem, ale przy ul. Wyszyńskiego był plac przed salą tradycji 20 WDPancernej i na tym placu stał pomnik Rokossowskiego
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
jurianel
Posts: 2
Joined: 19 Jul 2011, 14:19

Re: Nazwy ulic w PRL

Post by jurianel »

Dziękuję za odpowiedź.
W Archiwum Rodzinnym znalazłem kartę meldunkową z 1953 roku, z której wynika, że dana osoba od stycznia tegoż roku mieszkała w Szczecinku przy pl. Rokossowskiego 1.
Prawdopodobnie był to budynek Poczty-Telekomunikacji przy późniejszym pl. Przyjaźni, a obecnie pl. Zesłańców Sybiru.
Czy można to w jakiś sposób potwierdzić?

Pozdrawiam serdecznie :)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Nazwy ulic w PRL

Post by Stach »

Na marginesie: może by warto urządzić konkurs na ulicę (plac), którego nazwa zmieniana była w Sz-ku najczęściej?

Wychodzi mi na to, że Pl. Przyjaźni (obecnie Sybiru czy jakoś tak) wysuwa się na prowadzenie.
Post Reply