kolejne miejsce do wyjaśnienia "Cafe Schützenheim"

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

kolejne miejsce do wyjaśnienia "Cafe Schützenheim"

Post by bronx »

Jest sobie taka pocztówka.
restauracjarf6.jpg
restauracjarf6.jpg (44.86 KiB) Viewed 8958 times

Podpisana Luftkurort Neustettin, czyli wiemy że jest to Szczecinek. Napis na szyldzie brzmi, "Restaurant und Cafe Schützenheim". Z innych charakterystycznych rzeczy to mam wrażenie że w tle biegnie nasyp z linią kolejową. Nie mam zupełnie pojęcia gdzie to mogło być, podejżewam dwa miejsca, okolice Chyżego ew. okolice dziesiejszego ekonomika. Niestety nie mam lepszego skanu.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

To chyba są okolice Chyżego zwróć uwagę ,że w tyle biegnie droga.Podejrzewam,że to ta sama droga, która teraz prowadzi do Eurokopertu.Ale może to być też miejsce, gdzie znajduje się teraz strzelnica koło ekonomika tylko ,że tam nie ma drogi.Pozdro.
Waldek

Post by Waldek »

Moja sugestja to z tyłu strzelnicy, koło ekonomika.
!. Ilość przewodów telefonicznych na słupie sugeruje bliskość stacji.
2. Droga dochodząca istnieje do dziś.
3. Na dole nazwa Luftkurort, coś związane z wojskiem i lotnictwem.
4.Z tyłu widać maszt, co sugeruje jakiś przemysł, na Chyżym nic nie było oprucz bagien.
5. Za wysoki nasyp jak na Chyże.
6. Widok drzew za torami wskazuje na drzewa iglaste.
GIZIO

Post by GIZIO »

Sugerujesz się ilością drutów telefonicznych ,ale zauważ,że na Chyżym też była stacja.Co do drogi to, też mam małe zastrzeżenia (nie jest ona wcale tak długa jak na zdjęciu) a nasyp ,też wcale nie jest taki mały.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Ja równiez myłśe że jest to w okolicy dzisiejszej strzelnicy lubb gdzie stoi obecnie pojedynczy budynek wielorodzinny.
Sugeruje się torami kolejowymi, jest to jedyne miejsce w szczecinku gdzie nasyp jest wysoki, poza tym jest to napewno linia 2 torowa ze względu na zastosowane tam słupy telegraficzne.
Ta flaga na maszcie to chyba niemiecka sfastyka. Co?
Szczecinek
GIZIO

Post by GIZIO »

Tak po przeanalizowaniu waszych sugestji ,chyba wrócę do mojej opcji numer dwa-czyli teren dzisiejszej strzelnicy koło ekonoma.To by nawet wyjaśniało to,że kiedyś szukając zrzutów na wylotówkach z miasta, tam właśnie znajdowałem skorupy porcelany.
Waldek

Post by Waldek »

Po dokładnym przyglądnięciu się pod powiększeniem to nie jest droga po lewej stronie ale rant dachu szklarni.
GIZIO

Post by GIZIO »

Chyba masz rację.Szkoda, że zdjęcie jest niezbyt wyraźne.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Waldek wrote:3. Na dole nazwa Luftkurort, coś związane z wojskiem i lotnictwem.
Luftkurort, to nic innego jak po polsku - kurort, może bardziej zdrojowisko. Nic z wojskiem.
Krzysztof II wrote: Ta flaga na maszcie to chyba niemiecka sfastyka. Co?
Na swastyke to jeszcze za wcześnie, kartke oceniam na lata 20 XXwieku.


Tak sobie myśle czy ta restauracja to nie jest jakaś wcześniejsza wersja Jägergarten. Jägergarten to była też restauracja jak nazwa wskazuje myśliwska, znajdowała się przy wylocie z miasta na Czaplinek czyli mniej wiecej w okolicach strzelnicy. Na jeziorze znajdował się nawet pomost w tej okolicy do którego pływały tramwaje wodne i woziły ludzi do tej restauracji. Jak będe w domu to wrzuce fotke Jägergarten oraz kawałek mapki z tym pomostem i okolicą.
GIZIO

Post by GIZIO »

Zgadzam się z Tobą w jednej kwestii ,jak i w drugiej.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

re

Post by bronx »

104690157.jpg
104690157.jpg (33.92 KiB) Viewed 8789 times
Tutaj obiecana fotka Jägergaten,

a poniżej mapka z planem sytuacyjnym z początku lat 30-tych, w czerwonym kółku jest pomost do którego przypływały tramwaje a w niebieskim kółku domniemane miejsce tej restauracji bo jak widać jest tam jakaś droga która prowadzi prawie pod sam nasyp kolejowy no i coś tam na końcu się znajduje.
mapkauh9.jpg
mapkauh9.jpg (144.84 KiB) Viewed 8995 times
Waldek

Post by Waldek »

Chopy to jest to ta sama buda, płotek wewnętrzny ten sam oraz stoliki te same, a nawet ten maszt nad budą.
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

To i ja dorzucę swoje 3 grosze, choć sprawa jest już rozstrzygnięta ;). Może to być tylko i wyłącznie okolica strzelnicy, ponieważ nigdzie indziej w okolicy Szczecinka tor nie biegnie po tak wysokim nasypie. Poza tym, jak słusznie zauważył Krzysztof, linia jest dwutorowa. Obecnie słupy na tej linii wyglądają już niestety inaczej, a szkoda. Takie oryginalne słupy można jeszcze spotkać na Ostbahnie, czyli linii łączącej dawniej Berlin z Królewcem.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

no, nie ma to jak fachowiec z p.m.k :)
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

Eee, fachowiec to za dużo powiedziane - ot, zwykły miłośnik kolei ;).
Post Reply