prośba o pomoc w identyfikacji

Dyskusje historyczne na temat przedwojennego Neustettin.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

prośba o pomoc w identyfikacji

Post by bronx »

Mam taka pocztówke, której skan prezentuje poniżej.

Pytanie w którym miejscu znajdował/znajduje się ten budynek. Myśle że bardzo pomocny był by tutaj pełny Adreßbuch niestety nie mam takiego (jeszcze) nad czym bardzo boleje. Ale może ktoś z was ma pojecie gdzie jakie to miejsce? Mam swoje typy ale na razie ich nie zdradzę aby nie sugerować. Widać że budynek ten związany jest z motoryzacją wskazują na to tabliczki Benzin oraz umieszczona w oknie reklama firmy oponiarskiej Continental.
zagadkaip0.jpg
zagadkaip0.jpg (90.36 KiB) Viewed 13084 times
podpis brzmi mniej wiecej w ten deseń:

Warsztat samochodowy, Fabryka ?skrzyń? militarnych w Szczecinku. Górne pomieszczenia zajmowane przez gminę katolicką która ma tam swoją kaplicę.

Trudno też ocenić mi rok z którego fotografia pochodzi ponieważ kartka jest bez obiegu pocztowego, ale skoro jest mowa o siedzibie gminy katolickiej to można przypuszczać że jest to przed 1923 rokiem, ponieważ w tym roku wybudowano kościół św. Ducha który był kościołem katolików.
Waldek

Post by Waldek »

W poniedziałek poszperam w muzeum, coś mi mówi że to może być magazyn z tyłu jajczarni.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Podejrzewam,że jest to budynek koło siedziby Gawexu trzeba wejść w bramę od strony wieży św.Mikołaja.Kiedyś była tam stolarnia,teraz chyba pralnia chemiczna(kiedyś stał podobny płot i budynek(składziki-komórki lub jak kto woli pomieszczenia na opał z lewej strony jakieś 15-20lat temu),ale mogę się mylić.Pozdro
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Może być to jeszcze miejsce przy u,icy Winnicznej od lipowej.
Szczecinek
GIZIO

Post by GIZIO »

Ale, zwróć uwagę na dachy z prawej strony w oddali. Jakoś nie bardzo kojarzą mi się z Lipową.A chyba chodzi Ci o budynek na przeciwko górki Rynkowej a blokiem.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Budynek koło Gawexu napewno nie, tam nie ma i nie było takiej zabudowy.
Szczecinek
GIZIO

Post by GIZIO »

Nie wiem czy wiesz o, który budynek mi chodzi?
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Myslę że jest to budynek w którym obecnie jest pralnia na tyłach Gawexu a kiedyś był sklep zabawkarski.
Szczecinek
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Pas-niech inni się pomęczą.Pozdro
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Trochę się wyjaśnia, zrobiłem powiększenie tablicy stojącej przed budynkiem, widać na niej nazwę ulicy, na samym dole, Forststraße - Armii Krajowej. Nie wiem czy dobrze widze ale za tą nazwą jest chyba numer 12? Jeżeli bylo by to Forststr 12 to Waldek chyba trafił, bo nie wiem jak teraz ale w czasach niemieckich numeracja Forststraße zaczynała się (patrzac od Bismarckstraße prawa strona zabudowy) od numeru 2 a do Düppelstraße - Kochanowskiego dochodziła numeracja 16, czyli 12 mogło by być gdzieś na wysokości zaplecza wspomnianej jajczarni.
tablicawf0.jpg
tablicawf0.jpg (60.17 KiB) Viewed 13089 times
Mógłby ktoś jakaś fotke tego terenu wrzucic, trzeba by to zweryfikować.
GIZIO

Post by GIZIO »

No i finito-czyli budyneczek nie istnieje.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

No własnie nie wiem czy nie istnieje, waldek coś wspominał o magazynie dawnego skupu jajek, budynek chociaż nie stoi przy ulicy to jako druga linia zabudowy również mógł mieć adres Forststr
GIZIO

Post by GIZIO »

Zabudowa szczerze mnie nie interesuje, niech sprawdzają to inni, raczej wole plener (najlepiej z dala od ludzi) i to co schowane,porzucone itp w ziemi.A jak tam to wysypisko na terenie oczyszczalni?Wyszło coś z ziemi? 8)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Ten budynek istniej jesli jest kolo jajczarni, jak się skręca w Kochanowskiego od Armii Krajowej to ten budynek jest po prawo.
Szczecinek
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

W moich notatkach znalazłem następującą informację: 30 IX 1910 pierwszą mszę odprawił katolicki proboszcz ksiądz B. Harzin (Horzin?) w warsztacie naprawy samochodów przy Dueppelstrasse 4.
Pozdrowienia
Kamil
Post Reply