Stowarzyszenie Kupców Polskich w Szczecinku

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Stowarzyszenie Kupców Polskich w Szczecinku

Post by Mario »

Witam !
W środę 18 marca przy okazji otwarcia wystawy w muzeum, niejaki Pan Neugebauer (wieloletni szef SHR Lotyń) przekazał naszemu muzeum sztandar pewnej organizacji: Stowarzyszenie Kupców Polskich - wie coś ktoś na ten temat - zbaraniałem :)
Attachments
IMGA0089.JPG
IMGA0089.JPG (114.26 KiB) Viewed 4719 times
IMGA0088.JPG
IMGA0088.JPG (113.75 KiB) Viewed 4710 times
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Stowarzyszenie Kupców Polskich w Szczecinku

Post by Mario »

dodam, że Orzełek na sztandarze jest z koroną - cuda jakieś ?
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Stowarzyszenie Kupców Polskich w Szczecinku

Post by bronx »

eee tam cuda, Oficjalnie orzeł na godle stracił korone 22 lipca (d. E.Wedel :) ) 1952 roku wraz z konstytucją PRL. Co prawda władza komunistyczna używała godła bez korony juz od 1944 roku, ale jakies takie niezależne środowiska mogły się na to nie godzić, myślę że taka organizacja kupców była dość opozycyjna wobec ówczesnej władzy.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Stowarzyszenie Kupców Polskich w Szczecinku

Post by Mario »

no ale pierwszy raz słyszę, podziemia kamienicy na rogu Lelewela i Kościuszki pełne były nie zgadzających się z ustrojem
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Waldek

Re: Stowarzyszenie Kupców Polskich w Szczecinku

Post by Waldek »

Przykład do 1949r. na monetach pisało "Polska Rzeczpospolita" a po roku 1949 pisało "Polska Rzeczpospolita Ludowa"
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Stowarzyszenie Kupców Polskich w Szczecinku

Post by Stach »

Waldek wrote: po roku 1949 pisało "Polska Rzeczpospolita Ludowa"
E tam. Nazwa PRL weszła w życie dopiero w 1952, wraz z konstytucją PRL, o której pisał wyżej admin.
Waldek

Re: Stowarzyszenie Kupców Polskich w Szczecinku

Post by Waldek »

Pisałem z głowy więc o pomyłkę nie trudno, ale zerknę do zbiorów i będę wiedział na 100%.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Stowarzyszenie Kupców Polskich w Szczecinku

Post by bronx »

Tu nie ma co zerkać konstytucja kiedy była powszechnie wiadomo. :D
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Re: Stowarzyszenie Kupców Polskich w Szczecinku

Post by dzaro »

Fajna sprawa z tym stowarzyszeniem ...ciekawe czy w archiwum w Szczecinku pozostały na ten temat jakies ślady?
A jednak historia zaskakuje i ma jeszcze parę tajemnic :wink:
Wiecheć
Posts: 44
Joined: 24 Apr 2007, 14:14
Location: Szczecinek

Re: Stowarzyszenie Kupców Polskich w Szczecinku

Post by Wiecheć »

Członkinią tej kupieckiej gildi była moja babcia. Niestety - od wielu lat nie żyje. Informacji można próbować szukać u żyjących kupców działających zaraz po wojnie. Z tego co pamiętam - to w grę wchodzi kilkoro - można się zwrócić do radnej Kadeli - jej ojciec p.Młynarczyk miał sklep,pierwszy lub drugi w szczecinku po II wojnie a mama do dzisiaj żyje (mieszka w Holandii). Z mieszkańców Szczecinka to może córka pp. Ślubowskich (po mężu Ornoch) - sklep na Wyszyńskiego vis a vis Gryfu, i p.Jaworska - sklep na 9 Maja (obok cukierni "Damusia" d.Legaj)
Wiecheć
Posts: 44
Joined: 24 Apr 2007, 14:14
Location: Szczecinek

Re: Stowarzyszenie Kupców Polskich w Szczecinku

Post by Wiecheć »

Przed chwilą sprawdziłem w rozmowie z p.Kadelową. Z domu p.Ornoch nie Ślubowska ale Dabolin. Sztandar był latami przechowywany przez p.Młynarczyka (ojca p.Kadelowej) razem z drzewcem i tzw. gwoździami na zapleczu sklepu przy ul.9 Maja 22/24 (tam gdzie teraz jest sklep Crossa) i sporymi zasobami dokumentów. W jaki sposób trafił do Neugebauera (za mojej pamięci człek ten był szefem kołchozu w Lotyniu, a nawiedzał go sam tow. Gierek - ten sam co jak trzeba było to i z krowami pogadać umiał) - p.Kadelowa nie wie. Potwierdziła też moje informacje co do innych potencjalnych członków stowarzyszenia kupieckiego - które od zarania skupiało także kupców np. ze Złocieńca. Było to jeszcze przed wywołana przez Hilarego Minca bitwa o handel.
Pamietam z dzieciństwa - a to samo twierdzi p.Kadelowa, że o sprawach tuż po wojnie i handlowcach (kupcach) z tego okresu przy dzieciach się zbyt dużo nie mówiło, by nie wychlapały gdzieś nieopatrznie.
Zarówno rodzinę p.Kadelowej jak i moich dziadków kilkakrotnie licytowano "do zera" (domiary.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Stowarzyszenie Kupców Polskich w Szczecinku

Post by bronx »

Post Reply