Milicja Obywatelska

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Proponuję wybrać odpowiedni termin, np. Wigilia byłaby porą bardzo stosowną. I koniecznie trzeba by podać aktualne adresy.

A potem przyjdzie kolej na listę Tajnych Współpracowników. Rzeczywistych lub domniemanych, nieważne.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Tak Wigilia to doskonały okres, myśle że nie jeden z tam opisywanych nie miał takich rozterek odnośnie terminu, pozbawiając rodziny ojca czy matki na czas świąt.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

bronx wrote:myśle że nie jeden z tam opisywanych nie miał takich rozterek odnośnie terminu, pozbawiając rodziny ojca czy matki na czas świąt.
No i co z tego? Chcesz się tam zapisać, czy co?
Waldek

Post by Waldek »

Teraz to się fajnie i beztrosko mówi, ale przeżyć te czasy to dopiero była makabra.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Stachu nie błaznuj, bo temat na to nie zasługuje. Uważam, że z tego tematu nie powinno się robić jakichś tajemnic, prawda musi być głoszona. tak samo jak mnie interesuje czy Hitler przejeżdżał przez Szczecinek, czy był tu zjazd 10 000 członków SA, tak samo interesuje mnie kto "kręcił" w Szczecinku aparatem represji i nacisku w latach już panowania polskiego. Nie miał bym też nic przeciwko wystawie Twarze NSDAP Neustettin, tylko czy takie źródła jeszcze istnieją żeby można było coś sensownego pokazać.

Druga sprawa jest taka, że nie mam żadnych oporów przed pokazywaniem i piętnowaniem tych ludzi, nie mogę przejść do porządku dziennego nad tym, że jeden z drugim cham bez szkoły potrafił się znęcać nad często wartościowymi ludźmi. Wqrwia mnie to tak samo mocno jak obecnie wqriwa mnie, jak jakiś bezmózg zabija nożem np. studenta w bramie za parę plnów, z tym że, tamten okres był o tyle perfidny, że robiono to w majestacie "prawa" i do tego chama potem dyrektorem czy kierownikiem tytułowano. Być może i trafił się tam nie jeden „porządny”, ale cóż z tego skoro brał udział w tak paskudnej sprawie? Oceniam to podobnie jak Ty oceniasz SS, nie ma tam dla Ciebie np. „porządnego” Wittmana, rzemieślnika walki pancernej – wszyscy byli zbrodniarzami i basta – w takim razie czemu dziwisz się mojemu podejściu?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

No dobra, najpierw próbowałem to wyszydzić, ale pora na odpowiedź poważną.

Kto kręcił UB i SB w Szczecinku, to zdaje się każdy z nas może zaspokoić swą ciekawość za jedyne 28 zł (w internecie może nawet taniej) ze stosownej publikacji IPN. Zdaje się zresztą, że rok temu nawet sam podawałem na tym forum jakieś nazwiska z wykazu, jaki ukazał się wcześniej w innym tomie tegoż IPN. Nie powinna to być żadna tajemnica i chyba nie chcesz mi zarzucać chęci zatajania tu czegokolwiek. Zajmując się tym IPN robi kawał dobrej roboty.

To natomiast, że organizowane są od dłuższego czasu na placach i ulicach wystawy typu "Twarze wąchockiej bezpieki", uważam za wykwit myślenia bolszewickiego. Taka jest atmosfera polityczna w kraju, że cywilizowane zasady praworządnego państwa są u nas na ogół przedmiotem drwin i wnikliwych uwag typu "oni się nie patyczkowali, więc my też" itp. Od wymierzania sprawiedliwości nie jest ulica i publiczne piętnowanie w stylu chińskiej rewolucji kulturalnej. Zdecydowana większość społeczeństwa myśli inaczej.

Idę o zakład, że także na naszym forum jestem pod tym względem w absolutnej mniejszości, ale to nie znaczy, że mam zamknąć ryja. Ty nie masz oporów przed pokazywaniem takiej wystawy, więc ja przynajmniej mogę mieć prawo do napisania, co o takim podejściu myślę.

A co do Wittmanna - nigdzie nie napisałem, że ten młody człowiek był zbrodniarzem. Z tego co wiem, nigdy nie popełnił żadnej zbrodni, po prostu walczył, z wielkim męstwem i talentem. Tyle tylko, że służył złej sprawie. Więc proszę mi tu kurna moich drogocennych wywodów nie przekręcać :-)
GIZIO

Post by GIZIO »

No tak. Widzę wreście,że Wittman nie jest postrzegany jako zbrodniarz,tylko jako świetny dowódca i żołnierz.Służył swojemu krajowi,a że system był zbrodniczy to druga sprawa.Natomiast oprawcy UB,SB nie służyli swojemu krajowi tylko bratu za wschodu.Wittman walczył jak równy z równym przeciwnikiem,no może pod koniec wojny przewaga była większa po stronie aliantów.Natomiast powojenni oprawcy wdrażania nowego ładu w Polsce znęcali się nad swoimi ofiarami.Można ich śmiało porównać do gestapo.Czasami nawet przewyszali ich swoimi metodami tortur.Dlatego jestem za tym,aby takie kanalie ujawniać.Bronx stoję murem za Tobą.Tak trzymać. 8)
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

Stachu, jestem zaskoczony Twoją postawą jak i argumentami, które wytaczasz... Uważasz, że skoro wyszło wydawnictwo IPN ze spisem Ubeków szczecineckich oznacza, że sprawa jest zamknięta? Otóż, może wprawie Cię w zdumienie, ale informuje, że młodzież szkolna oraz ludzie zajęci zarabianiem na rodzinę, nie mają takiego komfortu i tyle wolnego czasu jak pracownik naukowy bądź student wyższej uczelni. Dlatego też organizuje się takie wystawy, aby pokazać społeczeństwu sprawy, na które nie mają szans spojrzeć na co dzień. Powiem więcej, w prasie, TV i w internecie należy informować opinię społeczną o takich przedsięwzięciach.
I nie porównujmy, proszę Cię, tego trendu do zjawiska rewolucji kulturalnej, bo tym samym kreujesz nas na rządną odwetu tłuszcze, która równa z ziemią cały dorobek PRL.
Nikt ich nie ma zamiaru zamykać w lochach i twierdzach. Karą za zdradę ojczyzny jest ich publiczne napiętnowanie. Nie mylić z ukamieniowaniem ...
Bahnhofstraße
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Może jednak, by nie mącić wigilijnego nastroju, wymianę uwag o istocie, celach i metodach linczowania odłożymy na później :-)
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

Racja Stachu...
Pacem in terris. :wink:
Bahnhofstraße
sza70
Posts: 4
Joined: 17 Nov 2008, 18:56

...

Post by sza70 »

Święta na finiszu, dlatego pozwolę sobie włączyć się do tej frapującej dyskusji. Krótko - dwie refleksje:
1. Wystawa jest niezbędna, zwłaszcza przy udziale młodszego pokolenia (współpracownicy tego portalu). Nie wytaczając teraz dział większego kalibru, strzelę tylko z wiatrówki: wolę wiedzieć i znać, niż nie wiedzieć i nie znać...
2. Pojawiły się wątki hitlerowskie. Skoro chcemy poznać i ten okres dziejów miasta.... to dlaczego na przemiłych spotkaniach z ziomkami nie otworzą oni głębiej czeluści swej pamięci (w końcu kto jak kto, ale... oni coś tam wiedzą np. o wspomnianych ludziach z miejscowej NSDAP i jej "inicjatywach")?
"Wielimowcy84"
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Ale spokojnie ;)
Szczecinek
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Stachu ma rację, w końcu nawet na publikację wizerunku skazanego prawomocnym wyrokiem mordercy zgodę musi wyrazić sąd. Pewnie na tej wystawie nie ma ani jednego żywego - gdyby byli organizator miałby nieźle przej...ne. I to przed sądem.
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Re: ...

Post by jarekpi »

sza70 wrote:... Pojawiły się wątki hitlerowskie. Skoro chcemy poznać i ten okres dziejów miasta.... to dlaczego na przemiłych spotkaniach z ziomkami nie otworzą oni głębiej czeluści swej pamięci (w końcu kto jak kto, ale... oni coś tam wiedzą np. o wspomnianych ludziach z miejscowej NSDAP i jej "inicjatywach")?
Przecież mówią. Wystarczy posłuchać...
Post Reply