Ile było przystani w Szczecinku?

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Ile było przystani w Szczecinku?

Post by Stach »

Ile było po wojnie przystani, takich z prawdziwego zdarzenia? Wychodzi mi, że trzy:

1. Leśników (najładniejsza, prawdziwe cacko - vide artykuł z Tematu dostępny tu na portalu);
2. LOK-u;
3. przy zamku (Międzyszkolna czy jakoś tam).

Dobrze liczę?
Waldek

Post by Waldek »

Jolka
Fala
Lok
I ta przy zamku.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

To sprawdźmy: Jolka (to nazwa knajpy, a nie przystani) - to Leśników; LOK - wiadomo, przy zamku - też. Ale Fala to przystań czy tylko pomost?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Skonsultowalem sprawe z Bosmanem i mowil mi, ze na Fali byla tylko wypozyczalnia kajakow, a zeglarze dobijali tam szukajac z kolezankami ustronnego miejsca lub krotkiej drogi do sklepu po towar wiadomy ;)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Jakaś mini-przystań była też przy Kolejówce, stał tam nawet hangar i były pomosty. Tej jednak bym nie wliczał, tu wymieniamy "pierwszą ligę".
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Przy kolejowce mieli swoja baze kajakarze Darzboru, zreszta na zapleczu byla sala dla judokow, ciezarowcow, mala silownia i sauna.
Mozna powiedziec, ze z kajakarzami miejsce to wrocilo do swoich korzeni, bo przed wojna byl tam osrodek wioslarzy Germanii Neustettin.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Ile było przystani w Szczecinku?

Post by izywec »

Stach wrote:Ile było po wojnie przystani, takich z prawdziwego zdarzenia? Wychodzi mi, że trzy:

1. Leśników (najładniejsza, prawdziwe cacko - vide artykuł z Tematu dostępny tu na portalu);
2. LOK-u;
3. przy zamku (Międzyszkolna czy jakoś tam).

Dobrze liczę?
Dobrze Stachu liczysz jeśli chodzi o przystanie żeglarskie z tym, że przy Zamku pojawia się dopiero chyba jako międzyszkolna gdzieś po roku 1960 /mogę się mylić!/. Coś mi się zdaje, że wielki udział w powstaniu tej przystani miał udział Pan Falkowski /imienia nie pamiętam/.
Przy budynku "Darzboru" w roku 1956 /lato/ na pewno istniał pomost + wieża do skoków do wody z której osobiście skakałem "uwodząc pewną Irenkę?!". Była to jeszcze konstrukcja przedwojenna, która bardzo szybko z braku zainteresowania i opieki uległa zniszczeniu z racji dość gwałtownego niszczenia przez silne wiatry i fale z kierunku zachodniego. Nigdy nie było tam żaglówek właśnie ze względu na falę i wiatr.
Moim zdaniem do roku 1955 były tylko dwie jako przystanie żeglarskie /Leśnicy i Klub Morski/. Z pomostów pamiętam jedynie Mysią, Miejską Plażę, Darzbór oraz pomost przy ujściu Niezdobnej i pomost do Hangaru z Hangarem.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Post Reply