Tabory cygańskie w Szczecinku.

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Tabory cygańskie w Szczecinku.

Post by Stach »

oryginalny temat: Stach zagadka kolejna

Z podziękowaniem dla Eli Czarnotty (Jankowskiej), której Tata to zdjęcie wykonał.

A pytanie - jak zwykle: co przedstawia fotografia?

Image
IMG_48ea5a325259f9785.jpg
IMG_48ea5a325259f9785.jpg (55.95 KiB) Viewed 4974 times
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

Tabor cygański (bez kuni)?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

a ulica lipowa jakby...
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Reasumując: tabor cygański na lipowej. Konie pasą się koło cmentarza
Waldek

Post by Waldek »

Wiedziałem, wiedziałem alem się spóźnił. :lol:
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Trochę już mamy na forum fajnych zdjęć z Lipowej, warto by je zebrać do osobnego wątku (w dziale "Ulice").
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

robot humano wrote:Reasumując: tabor cygański na lipowej. Konie pasą się koło cmentarza
Pytanie do Autora zagadki: Kiedy ? Skoro znany fotograf.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Córka autora zdjęcia pisze, że chodzi o lata sześćdziesiąte lub siedemdziesiąte. Rozrzut spory, więc jeśli już - to raczej 60., moim zdaniem...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

tym bardziej że w latach 70tych to już chyba takich taborów nie było
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Ch....a mnie bierze bo nigdy nie wiem co to te lata 60-te czy 70-te? Tępy jakiś czy co?
A tak dokładnie: ja ostatnich Cyganów z wozami widziałem w Szczecinku na targowisku na Placu Winnicznym maksimum w 1958-mym gdzie akurat kupowali albo sprzedawali konia. Już wtedy władze PRL-owskie ich ścigały za tabory i przymusowo Ich osiedlano między innymi w Białogardzie. Praktycznie od roku 1965 już taborów konnych nie widziałem. Ten tabor na Lipowej datował bym raczej na lata wczesne bo "biwakowanie" taborem w mieście na ulicy /świadczy o tym brak koni/ po roku 1952-3 raczej mało prawdopodobne. Nasza "kochana" MO od razu by interweniowała. Wszystko było pod kontrolą bo przecież chyba do 1957 albo i trochę dłużej stały na wlotowych ulicach "Rogatki" MO. Ja dokładnie pamiętam rogatkę MO na krzyżówce Bohaterów Warszawy, Koszalińskiej i Kościuszki - buda stała dokładnie na środku krzyżówki. Pewnie i takie były na kierunku słupskim, poznańskim i szczecińskim
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Napisałem do właścicielki zdjęcia maila z zapytaniem, przekleiłem post izyweca i czekam na odpowiedź.
GIZIO

Post by GIZIO »

Panowie pierdół nie gadajcie,bo ja tabor na Lipowej lata 70-te widziałem.Zresztą to ulica na której się wychowałem i trochę widziałem.Cyganie mieszkali kiedyś na Lipowej i znałem paru cyganów.Pamiętam jak co roku zbierali się rodzinnie i wypalali lub coś w tym rodzaju przestarzałe kotły,patelnie,gary.Sporo by można napisać. 8)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

GIZIO wrote:Pamiętam jak co roku zbierali się rodzinnie i wypalali lub coś w tym rodzaju przestarzałe kotły,patelnie,gary.Sporo by można napisać. 8)
Rzeczywiście trzeba zrobić osobny wątek o Lipowej. Zdjęcia, wspomnienia (zwłaszcza Gizia), ustalenia.
GIZIO

Post by GIZIO »

No było by o czym napisać. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

za wikipedią
W Polsce od 1964 władze nasiliły działania mające na celu zniechęcenie Romów do prowadzenia koczowniczego trybu życia poprzez ostre egzekwowanie wobec nich ogólnie obowiązujących przepisów, głownie meldunkowych, sanitarnych, drogowych, dotyczących obowiązku szkolnego oraz zgromadzeń publicznych. W rezultacie liczba rodzin koczujących spadła z 1.146 w 1964 do nieco ponad 200 w 1970. W 1976 wędrowało już tylko kilka taborów. [1]

Zakazy poruszania się taborów wprowadzone zostały w tamtym okresie w innych krajach komunistycznych, toteż dziś taborów cygańskich się tu nie spotyka.
Post Reply