Biblioteka Publiczna

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Biblioteka Publiczna

Post by izywec »

Przy okazji zagadki "Bronx'a" pod tytułem "Okazały budynek" jest wzmianka o Bibliotece na Kościuszki. Może moja pamięć szwankuje ale za mojego pobytu tj. do 1958-go chyba jej tam nie było a na dodatek nie pamiętam też gdzie wtedy była.
Może uda się komuś wyspecyfikować miejsca działalności Biblioteki Miejskiej /Powiatowej, Publicznej?/ po1945-tym. Będę wdzięczny.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Pewnie chodzi o Bibliotekę Miejską im. Kornela Makuszyńskiego - a raczej o oddział dla dzieci i młodzieży. Mieści się chyba tam nadal, na parterze bloku wybudowanego bodajże w latach sześćdziesiątych. Wchodzi się od strony Kościuszki, ale adres to ul. Jeziorna. Odwiedzałem ją przez kilka lat, zanim nie zacząłem korzystać z biblioteki w PDK na ul. 9 Maja.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

PDK to już historia.Teraziątko to Wyszyńskiego,a na Jeziornej się ostała.Pozdro. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Pamiętam nawet biblioteke w bloku na Nowotki, wchodziło się od podwórka, teraz to tam chyba motoryzacyjny sklep jest.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

W międzyczasie była jeszcze w Kinie - w sali po dawnym kinie Kameralnym, wydaje mi się, że była też biblioteka w Spółdzielczym Domu Kultury przy ul. 28-go Lutego
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

Na ul. Jeziornej przez pewien czas znajdowała się też biblioteka wojskowa.
Było to po jej przenosinach z dawnej siedziby z ul. 28 Lutego. Mieściła się ona w budynku przed którym były słynne samoloty i armaty. Na parterze była jakaś komórka wywiadu :wink: , na pierwszym piętrze "sala tradycji", a na górze rzeczona biblioteka z dość ciekawym księgozbiorem. Mieszkałem blisko, a z racji wojskowego rodowodu miałem full dostęp. Potem była już otwarta dla cywilów oczywiście. Super klimacik tam był... :D
Bahnhofstraße
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

simone, a gdzie teraz jest księgozbiór z wojskowej?
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

Dobre pytanie. Może na Jeziornej? Ale wątpię żeby był tam kiedykolwiek przeniesiony w całości.
Bahnhofstraße
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

w międzyczasie biblioteka wojskowa miała siedzibę przy ul. Wiatracznej - na parterze Domu Dziecka, potem chyba zbiory przekazano do miejskiej
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Księgozbiór z wojskowej został przeniesiony na ul.Jeziorną.Jedna z pań tam pracujących też przeniosła się wraz z książkami.Często korzystam z tego zbioru.Polecam bo warto.Pozdro. 8)
pioter
Posts: 65
Joined: 08 Oct 2007, 18:51

Post by pioter »

Przez pewien czas, była też filia biblioteki miejskiej, na ul. Spółdzielczej. Pracowała tam pani Lechowicz, która przeniosła się z biblioteki na ul. Jeziornej. Pamiętam, że właśnie Pani Lechowicz i na ul. Jeziornej i później na Spółdzielczej, doradzała mi wybór książek. Zawsze będę jej wdzięczny za cierpliwość, bo po kilku latach czytelnictwa, trudno było jej znaleźć interesującą książkę, której nie czytałem, a jednak potrafiła.
I potwierdzam to, co pisze Gizio. Biblioteka na Jeziornej przejęła zbiory "Garnizonowej". Widać to na pieczątkach.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Jak duże są zbiory z dawnej "Garnizonowej"? Czy jest to literatura z zakresu historii wojskowej czy również beletrystyka?
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Moja rada jest jedna.Zajdź,a nie będziesz żałował.Pozdro. 8)
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Dziękuję za zainteresowanie ale może udało by się jakoś poukładać to w czasie. Może ktoś miałby dostęp do jakichś danych? Cyba, że w muzeum są te dane wtedy pozostanie przy nieumiejscowionych czasowo lokalach może pozostać.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Post Reply