Jak nazywać mieszkańców Szczecinka?

Ogólna dyskusja historyczna, niezwiązana z miastem oraz ziemią szczecinecką.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

No jak poprawna, jak oni tam wołami napisali, że niepoprawna?

"Przyszłem" to w tej sytuacji też uzus! Że nie wspomnę o szczecinecczanach...
User avatar
Jaskółka
Posts: 55
Joined: 17 Nov 2007, 14:24
Location: Szczecinek/Poznań/Wrocław
Contact:

Post by Jaskółka »

Nie rozumiem czemu się tak uwziąłeś.
Po pierwsze - sformułowanie "na bazie" używane jest w języku potocznym, w wyrażeniach dotyczących przedstawiania faktów opartych na danych zasadach. ( Jest to wyrażenie przejęte z języka technicznego - w którym tego sformułowania używa się w takich wypowiedzeniach, jak: Stop na bazie żelaza, itp.); Więc poprawności językowej krzywdy wielkiej tymże nie zrobiłam.

Po drugie, jak już się czepiamy - złe zestawienie. Potoczne/ uzualne użycie "na bazie", którego się dopuściłam - ma się nijak z niepoprawnym, aczkolwiek wchodzącym już w zakres uzualności zredukowanym poszłeś. "Na bazie" zaliczylibyśmy, jeżeli już o tym mowa - do błędów leksykalnych, natomiast poszłeś - do gramatycznych.
Więc porównanie nietrafione.

Do czego zmierza ta dyskusja - nie zgaduję, zwłaszcza, że odbiega od tematu wątku; niemniej uprzejmie dziękuję za zwrócenie mi uwagi. To fajosko z Twojej strony.

Pozdrawiam. :)
- Nie uznajesz żadnych wartości, całe twoje życie to nihilizm, cynizm, sarkazm i orgazm.
- We Francji mógłbyś zrobić z tego hasło wyborcze i wygrać.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

JA się uwziąłem? Napisałem tylko, że chyba trzeba będzie popalić słowniki poprawnej polszczyzny, bo (w świetle Twoich wywodów) - wprowadzają ludzi w błąd: zaglądam, a tam - łotdefak: te głupki uznały "na bazie" za formę niepoprawną!

A ta dyskusja zmierza po prostu do konkluzji, że skoro można kwestionować "Słownik poprawnej polszczyzny PWN", to równie dobrze można zaakceptować szczecinecczyków.
User avatar
Jaskółka
Posts: 55
Joined: 17 Nov 2007, 14:24
Location: Szczecinek/Poznań/Wrocław
Contact:

Post by Jaskółka »

Marna konkluzja. Po pierwsze: nie kwestionuję słownika. Słownik ma poślizg - obecne ustalenia Rady Języka Polskiego wciąż i wciąż rozszerzają uzus i pewne formy są już dopuszczalne albo i nie/ mniej lub też więcej.
Na "na bazie" mogłam sobie pozwolić, bez krzywdy dla polszczyzny.

Co innego z poprawnością nazw mieszkańców. To nie jest potoczne użycie, to nawet już nie chodzi o uzus.
Nie zależy mi na tym, żeby zmieniać historię, budować nowe terminy, próbować zastąpić coś zastanego - czymś zgoła irracjonalnym.

Po drugie: przyzwyczailiśmy się do mówienia: szczecineczczanin - błędnego z punktu widzenia historii języka polskiego. A historia języka jest tym, co konstytuuje naszą świadomość, jako Polaków.
"Na bazie" to pryszcz przy ustaleniu nazw miejscowych. :)
O nazwy miejscowe i nazwy mieszkańców walczyliśmy wszak długo, nie chcąc tych serwowanych przez zaborców, prawda?

Po trzecie w końcu - po co mamy mówić o SOBIE z błędem. :)
- Nie uznajesz żadnych wartości, całe twoje życie to nihilizm, cynizm, sarkazm i orgazm.
- We Francji mógłbyś zrobić z tego hasło wyborcze i wygrać.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

no nie moge:

pytanie - w Szczecinku byli zaborcy? można wiedzieć jacy?
User avatar
Jaskółka
Posts: 55
Joined: 17 Nov 2007, 14:24
Location: Szczecinek/Poznań/Wrocław
Contact:

Post by Jaskółka »

Proszę bez nadinterpretacji.

Napisałam:
O nazwy miejscowe i nazwy mieszkańców walczyliśmy wszak długo, nie chcąc tych serwowanych przez zaborców, prawda?
Zbyt długo musieliśmy walczyć o polskie nazwy ulic, nazwy miejsc, nazwy miast i ich mieszkańców. Skoro Wam nie przeszkadzają błędne określenia - nic mi do tego. Dla mnie rzeczą ważną jest - by mówić po polsku, by myśleć po polsku.
I tyle :)
- Nie uznajesz żadnych wartości, całe twoje życie to nihilizm, cynizm, sarkazm i orgazm.
- We Francji mógłbyś zrobić z tego hasło wyborcze i wygrać.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

ok ok Tylko proszę w kontekscie tematów około szczecineckich ostrożnie z hasłami typu: zaborcy, prasłowiańskie itp. bo ktoś wejdzie na forum, przeczyta, zapamieta połowę i będzie przekonany że mieszkańcy Neustettin długo walczyli żeby nazywano ich (wg mnie - mimo wszystko) szczecinecczanami.

o to i tylko o to mi chodzi :D

polonista ze mnie średni dlatego już zmykam z tego wątku :D

PS. witam Cię Jaskółko na forum, bo nie dawno się między nami pojawiłaś, ale wejście masz dobre z grubej rury, i tak trzymać

pozdrawiam serdecznie
User avatar
Jaskółka
Posts: 55
Joined: 17 Nov 2007, 14:24
Location: Szczecinek/Poznań/Wrocław
Contact:

Post by Jaskółka »

Rozumiem, niemniej nigdzie nie napisałam niczego niezgodnego z prawdą historyczną lub językową. ;)

Witam takoż i pozdrawiam. :)
- Nie uznajesz żadnych wartości, całe twoje życie to nihilizm, cynizm, sarkazm i orgazm.
- We Francji mógłbyś zrobić z tego hasło wyborcze i wygrać.
User avatar
gruntos
Posts: 101
Joined: 29 Dec 2006, 22:04

Post by gruntos »

witam
co tu kryć, jestem zaskoczony poprawną formą szczecinczanin i szczecinczanka. Już w podstawówce Pani polonistka utrwalała formę szczecinecczanin jako jedyną obowiązującą;) Ale czy nie uważacie ,że ta druga jest bardziej intuicyjna i określająca jednoznacznie relacje przynależności do miasta Szczecinka? Bo jak dla mnie to szczecinczanin może mylić się z mieszkańcem Szczecina.
"Wytrwałym Zwycięstwo"
User avatar
Jaskółka
Posts: 55
Joined: 17 Nov 2007, 14:24
Location: Szczecinek/Poznań/Wrocław
Contact:

Post by Jaskółka »

Ja też od lat uczona byłam, że jedyną, słuszną i wzorcową jest forma szczecinecczanin/ szczecineczczanin.

W tej postaci nazwa ta się "uleżała", niemniej zadziwiające jest to, że poloniści (ot chociażby w szkołach) nie zwrócili nam nigdy uwagi na to, że mamy tu taki niecny błąd. :)

Patrząc z punktu widzenia gramatyki historycznej - forma szczecinczanin jest wzorcowa (palatalizacja k do cz / doba prasłowiańska) i nie powinno być z nią żadnych problemów. Jest też łatwiejsza w wymowie, jakby nie patrzeć - nie ma w niej tej zbitki spółgłosek c/cz czy cz/cz. :)

Czy się myli? Kwestia uznania. :)
Pozdrawiam. :)
- Nie uznajesz żadnych wartości, całe twoje życie to nihilizm, cynizm, sarkazm i orgazm.
- We Francji mógłbyś zrobić z tego hasło wyborcze i wygrać.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

Jaskółeczko nasza, witam Cię na forum, moim zdaniem szczecineccznin jest dla mnie ostateczną oznaką, że jest się ze Szczecinkowa. :lol:
Chyba mamy kolejnego uczonego z grodu Warcisławia IV na naszym forum. Jaskółeczko kochana - z ta półlitrówką - to obalimy, podyskutujemy i ogłosimy wyrok, czyli zapraszam na następny zlot. :D
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

No to chyba w tej sprawie wypowiedzieli się wszyscy, za wyjątkiem głuchoniemych.

Protokół rozbieżności spisany, zostajemy każdy przy swoim zdaniu :-)
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

Stasiu - pozdrawiam - podyskutujemy w Boże Narodzenie, a może później, umówimy się.
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Później.
Będziemy niestety tylko kawałek Wigilii i kawałek pierwszego dnia Świąt.
User avatar
Courtenay
Posts: 84
Joined: 26 Nov 2006, 21:44
Location: urodzony w Szczecinku

Post by Courtenay »

..............chwilunia!!!!
Czyli kto my w koncu jestesmy?
Ja proponuje nazwe"Czlowiek ze Szczecinka"
Pozdrowienia 8)
W Kanadzie 30 cm.ryba juz sie wiaze z rekordami.
Poniewaz tak sie u nas mierzy ryby moj przyjacielu,to jest odleglosc pomiedzy oczami.
Post Reply