Jak nazywać mieszkańców Szczecinka?

Ogólna dyskusja historyczna, niezwiązana z miastem oraz ziemią szczecinecką.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Jak nazywać mieszkańców Szczecinka?

Post by Polelum »

Stach wrote:
Polelum wrote: Nazwa "Niezdobna nawiązuje nie do wyglądu czy zapachu, lecz ciągłych problemów, jakie sprawiała miastu i jego mieszkańcom. Rzeczka została uregulowana dopiero w latach dwudziestych ubiegłego wieku.
W jaki sposób niemiecka nazwa Niezdobnej (Niesedop? Późna pora, o pomyłkę nietrudno) mogła nawiązywać do tych kwestii?
Wskazuje na to fragment tekstu niemieckiego, który zamieściłem powyżej ("also schon die Vorbevölkerung sich verärgernd"). Autor zwraca w nim uwagę na to, że Niezdobna sprawiała kłopoty także poprzednim mieszkańcom tych ziem, mając na myśli Słowian (lub tożsamych z nimi tzw. Wendów ("Wenden").

Warto też podkreślić, że wg. Tümpla Niesedop nie jest nazwą niemiecką, lecz kaszubską.

Przepraszam za zamieszczanie bez tłumaczenia oryginalnych tekstów niemieckich, ale sądziłem, że na tym forum większość użytkowników ma opanowane chociaż podstawy tego języka.
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: Jak nazywać mieszkańców Szczecinka?

Post by Igor »

Sprawa powraca:


http://szczecinek.org/forum/viewtopic.p ... a&start=15" onclick="window.open(this.href);return false;


https://vod.tvp.pl/video/slownik-polsko ... 6,28733653" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Jak nazywać mieszkańców Szczecinka?

Post by izywec »

Igor
Należy się Tobie co najmniej "srebrna łopata" za odkopanie po 10-ciu latach tematu.
Ja osobiście jestem za "szczecinekczanin" aby nie kojarzyło się to z mieszkańcem Szczecina bo moim zdaniem automatycznie w pierwszym momencie kojarzymy z bardziej popularnym i większym miastem w przypadku użycia "szczecineczanin". Jednocześnie nie mylimy o jakiego mieszkańca rzecz biega bez rozmyślania.
Wobec tego dylematu teraz zawsze piszę "wytrychem" : mieszkaniec /a/ Szczecinka. :lol:
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: Jak nazywać mieszkańców Szczecinka?

Post by Igor »

nie ja go odkopuję, tylko tamta Pani. Ja go jedynie prezentuję, że ponownie się pojawia.
Post Reply