strychy

Ogólna dyskusja historyczna, niezwiązana z miastem oraz ziemią szczecinecką.
Mich

strychy

Post by Mich »

Witam

Mam pytanie czy ktoś próbował coś znależć na strychach poniemieckich kamienic. Pamietam jak w dzieciństwie podczas rozbiurki budynków na ul. Kamiennej (chyba końcówka lat 80) znalazłem niemiecką klamrę od paska taką jak ktoś pokazał na zdjęciu wyżej tylko że w dużo lepszym stanie (niestety dałem ją historykowi w podstawówce na jakąś wystawe i ani wystawy ani klamry juz nie zobaczyłem). Było tam jeszcze dużo porwanych poniemieckich gazet, pocisków do pistoletów itp, wszystko to bylo zakopane w piachu pod deskami na strychu. Pamiętam że tego było całkiem sporo, może w innych budynkach Niemcy poukrywali coś cenniejszego.

Pozdrawiam
Waldek

Post by Waldek »

Bardzo typowym schowkiem są strytki pod schodami. Ostatnia informacia dotarła do mnie z ulicy zielonej, znaleziono (ponoć) porcelanę, rowery, maszyny do szycia.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

słyszalem opowieśc czlowieka który na strychu budynku przy ul.Boh Stalingradu odnalazł pełne! butelki z browaru Riemera.
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

Strych - obiekt o dużym znaczeniu strategicznym. Pod podłoga w piachu lub żużlu(zależy co niemcy dali) można znaleźć: fanty, typu porcelana itd. pod piachem gazety jako podkład żeby piach nie sypał się przez szczeliny, , nieraz w podłogach(głównie po katach) są skrytki. W dechach od dachu tez mogą być fanty(np. naboje). Często pod tapetą niemcy robili sobie podkład z gazet, jak sie uda odczepić tapetę bez rwania, niezły rulon z gazetami :D
Przy krawędzi jak dach opiera się o podmórówę o strychu, często mamy miedzy ścianą zewnętrzna, a wewnętrzna(Czy warstwami cegieł, jak kto nazywa) jest coś na kztał litery U. Często jest tam jakies drobne badziewie, sam szlugi w takim czymś znalazłem, ale współczesne, a nieszczęście było tym gorsze ze nie pale. Szczeliny w podłodze szczególnie w mieszkaniach to tez drobnica w postaci monet, warto sprawdzać piece.
Jednak z tego wszystkiego najważniejszy jest ten piach w podłodze, pod nim gazety i inne fanty :D

Piwnica - obiekt 0. w piwnicy wala się rózny szmelc typu butelki, porcelana.. :D
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

Z tego co pamiętam w okolicahc wodociągowej była kamienica, ale zamurowane wejścia od frontu, od podórka nie sprawdząłem i chyba coś na żołnierskiej lub polnej by się znalazlo.
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
Waldek

Post by Waldek »

A niech wam będzie przed laty sam znalazłem na strychu wiatrówkę "Diana" była zawinięta w papier naoliwiony.
Na dniach wrzucę zdięcia, bo nie które fanty są u syna.

Image
To ze strychu na ul. Zielonej

Image
To lampa górnicza znaleziona na terenie byłej oczyszczalni ścieków.
Waldek

Post by Waldek »

To też znalezione na strychu, tylko dokonałem małą kompozycję.
Image
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

Powedzcie jedno, na pewno szukacie w domach w Bornym, a w Szczecinku no to może kiedyś dawniej??bo teraz to ja nic nie widziałem żeby było otwarte.
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
Waldek

Post by Waldek »

Wyraźnie zaznaczyłem że te rzeczy były znalezione przynajmniej jakieś 10 lat do tyłu i nie w Bornem lecz w Szczecinku. Choć miałem okazję spenetrować obiekty w Bornem zaraz po wyjeździe Rosian, to oprucz sporadycznych fantów nic godnego uwagi nie znalazłem.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

też łaziłem po rosyjskich koszarach zaraz po wyjeździe rosjan i w Bornym i w Szczecinku, i nic ciekawego nie było, pamiętam tylko porozrzucane rosyjsko języczne różne plansze, może teraz to i by było to w miare atrakcyjne ale wtedy się walało i nikt na to nie zwracał uwagi.
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

No, to musze się po szczecinku rozejrzeć.

PS. Jutro przyjeżdżam na jakies 7- 15 dni do mojej drugiej małej stolicy jaką jest Szczecinek, ze 3 dni mam zamiar posiedzieć w Żółtnicy, na jakieś 50% będe miał wykrywe Jabla.
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
Guest

Post by Guest »

Jestem w Szczecinku, mam wykrywe, Waldek czemu twój nr kom coś nie działa??abonament tymczasowo niedostepny
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

To wyżej to ja byłem, no jest tu 3 kamienice(na 1 chuba da sie wejsc) i szpital lub coś, tez opuszczony, pod osłoną nocy wale na kamienice
Jest kotsś chętny na wypad lub coś ze szczecinka
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
Waldek

Post by Waldek »

To są następne znaleziska strychowo- piwniczne z przed laty.
Image Image

A te znalezisko przy okazji jak zwiedzaliśmy wieżę nr.3 nawet nie szukaliśmy, tylko któryś z nas się o to potknął. Jest to czubek od Pancerfałsta.
Image
User avatar
jedrzej
Posts: 3
Joined: 16 Mar 2005, 08:07
Location: Szczecinek/Poznań
Contact:

Post by jedrzej »

to co znajduje sie na strychu i wiezy koscioła mariackiegoImage

Image
Post Reply