Maszyna parowa w Szczecinie

Ogólna dyskusja historyczna, niezwiązana z miastem oraz ziemią szczecinecką.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Maszyna parowa w Szczecinie

Post by bronx »

Byłem ostatnio na Nocy Naukowców w Szczecinie i miałem okazję podziwiać z bliska maszynę parową z 1901 roku która zachowała się do dzisiaj i jest utrzymywana w pełnej sprawności na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym dawnej Politechnice Szczecińskiej.

Kilka zdjęć z dedykacją dla portalowych inżynierów i mechaników.
DSC_0426.jpg
DSC_0426.jpg (113.67 KiB) Viewed 8600 times
DSC_0425.jpg
DSC_0425.jpg (110.86 KiB) Viewed 8597 times
DSC_0422.jpg
DSC_0422.jpg (111.25 KiB) Viewed 8600 times
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Maszyna parowa w Szczecinie

Post by Dislav »

Kocham takie zabawki, takie mechanizmy.... Kiedyś trafiłem we wsi Storkowo Młyn (za Parsęckiem w stronę Grzmiącej - jakby ktoś nie wiedział), do tego młyna, także do tej części niższej, gdzie do budynku wchodził wał napędowy od turbiny wodnej. Tam była maszynownia rozsyłająca energię pasami na wyższe kondygnacje dla napędu walców, sit i innego młyńskiego jestestwa. To było urzekające. Dzisiaj zostały tylko obrazki w pamięci.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Maszyna parowa w Szczecinie

Post by Stachu »

Jak bym widział maszynę parową z gorzelni w Grzmiącej . Wielokrotnie jako brzdąc przyglądałem się jej pracy , a także remontom , bywając u swoich kuzynow w Grzmiacej.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Maszyna parowa w Szczecinie

Post by robot humano »

https://www.youtube.com/watch?v=3eq6fMAkYZE" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: Maszyna parowa w Szczecinie

Post by Igor »

W tej sali zajęcia z badania psychrometrem, albo pomiar współczynnika przewodzenia ciepła ściany, którą widać np, były nawet ciekawe :) ciekawostki też były po zejściu w ów pomieszczeniu do podziemia :)
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Maszyna parowa w Szczecinie

Post by izywec »

A ja obmierzyłem ją ze wszystkich stron to znaczy na laboratorium z TMC /Teoria Maszyn Cieplnych/ - wykonywałem pełny bilans cieplny tej maszyny. O ile dobrze pamiętam był to rok 1961 albo 62. Poczynając od zasilania /parametry pary/, indykowanie cylindra /wykresy indykatorowe, planimetrowanie i obliczanie pracy indykowanej itd/. O ile pamiętam to wyliczyłem jej sprawność całkowitą w granicach 11% - sprawozdanie zostało przyjęte przez Adjunkta Katedry TMC. Wykonałem pomiary zatem poprawnie oraz obliczenia.
Hej! Łza po prostu w oku się kręci!
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: Maszyna parowa w Szczecinie

Post by Igor »

A któż nim był? jak się nazywał? I czy może masz jeszcze jakieś materiały?
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Maszyna parowa w Szczecinie

Post by izywec »

Igor wrote:A któż nim był? jak się nazywał? I czy może masz jeszcze jakieś materiały?
Jak jesteś taki ciekaw to sobie poczytaj:
http://ktc.zut.edu.pl/index.php?option= ... &Itemid=77" onclick="window.open(this.href);return false;
Za moich czasów tak już nie było / np. nie ma silnika spalinowego, na którym też "trenowałem"/ ale warto pooglądać:
http://ktc.zut.edu.pl/index.php?option= ... &Itemid=76" onclick="window.open(this.href);return false;
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Post Reply