Nazwy dziesięcioleci po raz drugi.

Ogólna dyskusja historyczna, niezwiązana z miastem oraz ziemią szczecinecką.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Nazwy dziesięcioleci po raz drugi.

Post by izywec »

Ludkowie mili piszcie lata bo ja naprawdę nie wiem "końcówka lat 60-tych" to lata 58 - 60 czy 68 - 70?
Przypominam, że lata 10 -te XXI wieku już minęły a teraz mamy początek lat 20 - tych.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by bronx »

Izydorze, jesteś niezmordowany tematem nazewnictwa tych dekad, :) po raz kolejny dyskusję na ten temat polecam skierować w to miejsce :) http://www.szczecinek.org/forum/viewtop ... 79&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by izywec »

bronx wrote:Izydorze, jesteś niezmordowany tematem nazewnictwa tych dekad, :) po raz kolejny dyskusję na ten temat polecam skierować w to miejsce :) http://www.szczecinek.org/forum/viewtop ... 79&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Aż takiej sklerozy to ja jeszcze nie mam mój Drogi Adminie! Ja ten zresztą swój post doskonale pamiętam! Mimo to jak jak będzie sposobność pisać o latach np. 2007 - 2009 to mam zgodnie z wszystkimi dyskutującymi w przytoczonym temacie napisać według ich schematu "lata zerowe XXI wieku" czy po swojemu "lata dziesiąte XXI wieku"?

Jak żyliśmy i pisali przed 2000 rokiem to dyskurs był nieco "akademicki" teraz mamy ten pasztet jaki mamy. :lol:
No i drogi Adminie odpowiedz mi jasno: Twój post "Lata 50 - te" to lata 1951 do 1960 czy inaczej bom w tym względzie zdany na swoje domniemanie a jam trochę "tępy" jak widać!
P.S. Te fotki Anatola Obłamskiego z dzieciakami w pumpach to widzi mi się, że datowame są przed rokiem 1950 a więc wychodzi po mojemu - piszesz o latach 1941 - 1950 według mego pojęcia dekad.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by Polelum »

Mam nadzieję, że ten link pozwoli szanownym Panom zakończyć tę wieloletnią dyskusję. 8) Słownik j. polskiego PWN: http://sjp.pwn.pl/slownik/2477545/lata_ ... 4%85te_itp" onclick="window.open(this.href);return false;.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by izywec »

Polelum wrote:Mam nadzieję, że ten link pozwoli szanownym Panom zakończyć tę wieloletnią dyskusję. 8) Słownik j. polskiego PWN: http://sjp.pwn.pl/slownik/2477545/lata_ ... 4%85te_itp" onclick="window.open(this.href);return false;.
Proszę bardzo Szanowny Polelum!
Nazwij łaskawie dziesięciolecie, które upłynęło między 2001 a 2010 /albo wg SJP 2000 a 2009/ - to pierwsze. Proponuję odliczanie wg. definicji SJP do tyłu. :)
Drugie: Gdyby hasło w SJP opracowywali matematycy a nie humaniści to u nich dziesięciolecie zaczynałoby się rokiem pierwszym a nie zerowym /ale to moje zdanie!/ i dziesięciolecia liczylibyśmy tak jak liczymy stulecia.
Jak historia ostatnio pokazała to koniec 20 - tego wieku /stulecie i tysiąclecie/ niedouczeni w matematyce obchodzili 31.12.1999 a powinni 31.12.2000.
Nie będę kruszył kopii o koniec stulecia i tysiaclecia /bo siła po stronie liczebności wyznających taki system/ ale ciekawi mnie problem "Panie" Polelum pierwszy z tej odpowiedzi czyli powtórzę nazwa lat dziesięciolecia, które ponad 2 lata temu upłynęło.
P.S. Jeśli "zerowe" to się zgadzam bo np. Prof. Sierpiński /jeden z naszych sławnych matematyków/ jadąc koleją zawsze miał walizkę o numerze "zerowym" a później 1, 2, 3 itd.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by robot humano »

Izydor ma rację - przecież jak ktoś ma 24 lata to jasne chyba dla każdego, że należy do pokolenia trzydziestolatków.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by Polelum »

Słownik PWN to dla Was nie autorytet..? To sięgnę zatem wyżej: Merriam-Webster, definicja nr 2 - http://www.merriam-webster.com/dictionary/sixty" onclick="window.open(this.href);return false;

Panowie, kłócicie się nie ze mną, ale z największymi autorytetami w sprawach gramatyki! :lol:

Polszczyzna na tym forum nie jest (i nigdy nie była) najwyższej próby, ale tym razem chyba przesadziliście. To się nadaje - bez urazy - do Monty Pythona ;-)
Attachments
monty-python3.jpg
monty-python3.jpg (77.7 KiB) Viewed 8508 times
Last edited by Polelum on 03 Jun 2013, 20:19, edited 2 times in total.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by Polelum »

Coś z Wikipedii (nie jest to może najbardziej rzetelne źródło wiedzy, ale na ten spór chyba wystarczy):

Często myli się Lata z dekadą, na przykład Lata 80. XX wieku to okres od 1980 do 1989 roku ale już IX dekada XX wieku obejmuje lata 1981 - 1990. Tak więc dekada to zawsze lata od tego który kończy się na 1 do tego który kończy się na 0 a Lata od roku który kończy się na 0 do tego, który kończy się 9.

W j. polskim nie ma nazwy na lata 2000-2010. Co najwyżej można napisać "Pierwsza dekada XXI wieku". Doszukiwanie się LOGIKI w języku to grube nieporozumienie, ponieważ język z definicji LOGICZNY NIE JEST, i nigdy nie był.

Całe szczęście, że słowniki piszą poloniści, a nie matematycy! ;-)

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by Polelum »

robot humano wrote:Izydor ma rację - przecież jak ktoś ma 24 lata to jasne chyba dla każdego, że należy do pokolenia trzydziestolatków.
Jednym słowem - światowa zmowa! ;-)
SŁOWNIKI KŁAMIĄ!!!! ;-)

Zgodnie z Twoją pokrętną logiką czterdziestolatek może mieć np. 34 lata.
To powiedz to twórcom serialu "Czterdziestolatek", którego czołówka zaczyna się od słów: "Czterdzieści lat MINĘŁO ..... " ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=k9ccq6UCljY" onclick="window.open(this.href);return false;
izywec wrote:... a teraz mamy początek lat 20 - tych.
Niestety, cały świat sądzi inaczej! http://pl.wikipedia.org/wiki/Lata_20._XX_wieku" onclick="window.open(this.href);return false;

Trochę złośliwie (nie mogłem się powstrzymać!) sparafrazuję Senekę: Chcesz posłuchać prawdy? A może należysz do tych, którzy słuchać jej nie chcą?

PS: Kierowniku Bronx, ta dyskusja to wyłącznie dla dobra tego forum! ;-)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by bronx »

Polelum wrote:PS: Kierowniku Bronx, ta dyskusja to wyłącznie dla dobra tego forum! ;-)
A czy ja coś mówię? :) Jak się już dogadacie to się treści odpowiednio odfiltruje do miejsc właściwych.
Polelum wrote:
robot humano wrote:Izydor ma rację - przecież jak ktoś ma 24 lata to jasne chyba dla każdego, że należy do pokolenia trzydziestolatków.
Jednym słowem - światowa zmowa! ;-)
SŁOWNIKI KŁAMIĄ!!!! ;-)

Zgodnie z Twoją pokrętną logiką czterdziestolatek może mieć np. 34 lata.
To powiedz to twórcom serialu "Czterdziestolatek", którego czołówka zaczyna się od słów: "Czterdzieści lat MINĘŁO ..... " ;-)
Kolego Polelum nie nakręcaj się tak, nie odczytałeś poprawnie, bardzo charakterystycznego dla robota, drugiego dna jego wypowiedzi :)
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by Polelum »

bronx wrote:Kolego Polelum nie nakręcaj się tak, nie odczytałeś poprawnie, bardzo charakterystycznego dla robota, drugiego dna jego wypowiedzi :)
Obyś miał rację! Rzadko tu bywam i nie znam ludzi, więc wziąłem to na poważnie. To przepraszam w takim razie.

I pisz daty tak, jak słowniki nakazują - inaczej sam diabeł się tu na tym forum w niczym nie rozezna :mrgreen:
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by izywec »

Ale fajne wpisy!

Tak już na koniec dla rozrywki /oraz chmurki na foto dot II WS/ : W jakim dziesięcioleciu XX wieku była wojna Rosyjsko - Japońska? :lol:

Odpowiedź: Wg. mnie w latach 10 - tych XX w. Według słownika SJP w latach "zerowych XX wieku".
Wybierzcie to co Wam bardziej odpowiada. (Wojna była w 1905 - tym).

P.S. Mający 24 lata "nosi na grzbiecie trzeci krzyżyk" czyli żyje w trzeciej dziesiątce lat.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by robot humano »

izywec wrote:
P.S. Mający 24 lata "nosi na grzbiecie trzeci krzyżyk" czyli żyje w trzeciej dziesiątce lat.
W trzeciej dekadzie wieku czyli w jego latach dwudziestych. Poszukującym logiki przypomnę opowiastkę dla dzieci:

Babciu, co to za owoce?
To są czarne jagody.
To dlaczego są czerwone?
Bo są jeszcze zielone. Jak będą dojrzałe to zrobią się całkiem niebieskie.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by izywec »

robot humano wrote:Poszukującym logiki przypomnę opowiastkę dla dzieci:
No dobrze! Powiastka fajna!
Co jednak z tą wojną rosyjsko - japońską? Które to lata XX w.? Panie "automatyczny".
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Königstrasse - Bohaterów Warszawy

Post by bronx »

Ja bym napisał: wojna rosyjsko - japońska miała miejsce na początku XX wieku / w pierwszych latach XX wieku / w pierwszej dekadzie XX wieku.
Post Reply