Anglicy ujawniają prawdę o Sikorskim

Ogólna dyskusja historyczna, niezwiązana z miastem oraz ziemią szczecinecką.
Post Reply
Waldek

Anglicy ujawniają prawdę o Sikorskim

Post by Waldek »

Brytyjczycy ujawniają kolejne dokumenty o gen. Sikorskim
pasz2006-09-05, ostatnia aktualizacja 2006-09-04 17:29
Archiwa brytyjskie udostępniły dokumenty tajnych służb na temat rzekomego zamachu na gen. Władysława Sikorskiego z 1942 r.
21 marca 1942 r. wódz naczelny i premier rządu RP na uchodźstwie leciał wraz z sześcioma bliskimi współpracownikami ze Szkocji do Kanady, skąd miał następnie polecieć do USA. W pewnym momencie podpułkownik Bohdan Kleczyński, na którego w Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie czekała posada attaché lotniczego, zaalarmował, że znalazł na pokładzie bombę. Twierdził, że leżała obok niego, pod materacem i już się tliła, więc pospiesznie chwycił ją i wyrzucił w toalecie z samolotu.

Początkowo podejrzewano, że za próbą zamachu stali Rosjanie lub Niemcy. Jednak w toku śledztwa, które prowadził lord Rotschild, wyszło na jaw, że Kleczyński sam wniósł bombę na pokład. W lipcu 1942 r. przyciśnięty do muru lotnik wyznał, że ładunek zapalający dostał kilka miesięcy przed rzekomym zamachem od brytyjskiego żołnierza i po prostu miał go przy sobie.

"Obawiam się, że całkowicie straciłem głowę - mówił śledczym. - Mając przy sobie bombę i przebywając na pokładzie tego samego samolotu co generał Sikorski, pomyślałem, że pakuję się w poważne kłopoty. Bałem się, że ktoś mnie z nią widział, i (...) musiałem znaleźć jakieś wytłumaczenie, więc wymyśliłem historię o znalezieniu bomby".

Z dokumentów wynika, że Brytyjczycy zatuszowali całą sprawę, a premier Winston Churchill pisał do gen. Sikorskiego, by przywrócił pilota do służby. Prosił go też, by zachował wszystko w tajemnicy.

Być może ujawnienie dokumentów pozwoli historykom dociec prawdy na temat motywów postępowania rządu brytyjskiego i jego roli w tajemniczej historii rzekomego zamachu. Wciąż natomiast niewiele wiadomo o kulisach katastrofy lotniczej z 4 lipca 1943r., a której zginoł Władtsław Sikorski.
GIZIO

Anglicy ujawniają prawdę

Post by GIZIO »

Co do intencji ujawnienia prawdy o zamachu na Śikorskiego przez anglików to byłbym sceptyczny, ponieważ uważam że to oni stoją za zamachem.Niemcy nie mieli by żadnego pożytku, ani rosjanie w zgładzeniu Sikorskiego natomiast anglicy tak(Sikorski chciał się dogadać z sowietami ,co nie było w smak anglikom jak i przeciwnikom z rządu na emigracji). Zresztą anglicy sprzedali nas w 39 jak i 45 .
Post Reply