Poszukiwanie historii w terenie - za a nawet przeciw?

Ogólna dyskusja historyczna, niezwiązana z miastem oraz ziemią szczecinecką.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by the press »

leśny kosiarz wrote:Widzisz zawsze gdy idę kopać to sobie maże o garnuszku złota ale niestety nic takiego jeszcze nie znalazłem.Guziki cie nie interesują ? w muzeum też pewnie by było zainteresowanie słabe takimi fantami ale uwierz mi na słowo że dla mnie te guziki łuski i inne takie to prawdziwe skarby,bo sam je wykopałem wyczyściłem i poukładałem w gablotce.
I nie mierz mnie swoją miarą bo po grobach to może ty łazisz grabiąc dla państwa :wink: ,ja mam szacunek do takich miejsc.
Proszę, oto potęga internetu, nawet taki laik w tej materii szybko znalazł przepisy, jakie dotyczą poszukiwaczy skarbów

ZALECENIA W SPRAWIE ZASAD WSPÓŁPRACY WOJEWÓDZKICH KONSERWATORÓW ZABYTKÓW Z EKSPLORATORAMI

A. Zasady ogólne

1.Prace archeologiczne i wykopaliskowe, poszukiwania przy użyciu wykrywaczy metali na stanowiskach archeologicznych, innego rodzaju poszukiwania na stanowiskach archeologicznych powinny odbywać się tylko i wyłącznie za zezwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków, zgodnym z wymogami określonymi w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 18 października 2000 r. w sprawie zasad i trybu udzielania i cofania zezwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich, archeologicznych i wykopaliskowych oraz warunków ich prowadzenia i kwalifikacji osób uprawnionych do wykonywania tych prac (Dz. U. Nr 93 poz. 1033).

2.Wojewódzcy konserwatorzy zabytków nie powinni dopuszczać do poszukiwań pozaarcheologicznych (np. militariów) dokonywanych na chronionych polach bitewnych i innych obszarach chronionych, w tym zwłaszcza wpisanych do rejestru zabytków.

3.W województwach, w których występują obszary szczególnie narażone na nielegalne oszukiwania wojewódzcy konserwatorzy zabytków wystosują do właściwych gmin pisma informacyjne określające charakter zagrożenia.

4. Wszelkie zgłoszenia przypadkowych znalezisk i wykopalisk archeologicznych powinny być niezwłocznie przedstawiane przez wojewódzkich konserwatorów zabytków Ministrowi Kultury w celu rozpatrzenia możliwości przyznania dyplomu lub nagrody pieniężnej. Nagrody pieniężne przysługują za dokonanie znalezisk o wartości materialnej. Są one obliczane według wskaźnika średniego wynagrodzenia w sferze przedsiębiorstw (ogłaszanym w obwieszczeniu Prezesa GUS, publikowanego w Monitorze Polskim). Nagroda wynieść może do 25-krotności średniego wynagrodzenia( obecnie śr. Wynagrodzenie wynosi 2192, 41 zł.), czyli do 54 810,25 zł, a w szczególnych przypadkach do 30-krotności, czyli do 65 762,30 zł.

B. Zasady prowadzenia poszukiwań pozaarcheologicznych:

1.Poszukiwania pozaarcheologiczne na obszarach nie chronionych przepisami ustawy o ochronie dóbr kultury lub przepisami prawa miejscowego, nie będą traktowane jako nielegalne prace archeologiczne i wykopaliskowe, jeżeli zarejestrowane stowarzyszenie dokona pisemnego zgłoszenia zamiaru podjęcia takich poszukiwań do właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgłoszenie umożliwi konserwatorowi przyjęcie do wiadomości zamiaru podjęcia poszukiwań, bez wszczynania jakiegokolwiek postępowania w trybie administracyjnym, chyba, że w wyniku pozyskanych informacji (np. poszukiwania planowane będą na stanowisku archeologicznym) wojewódzki konserwator zabytków będzie zmuszony podjąć czynności urzędowe.

2.Każda z grup składających zgłoszenie uzyska potwierdzenie jego wpływu do właściwego wojewódzkiego oddziału Służby Ochrony Zabytków.

3.Grupa zgłaszająca zamiar podjęcia poszukiwań nie podejmie działań dopóki nie uzyska z wojewódzkiego oddziału Służby Ochrony Zabytków pakietu informacji prawnych dotyczących zasad ochrony zabytków archeologicznych w Polsce (zestaw wybranych przepisów ustawy o ochronie dóbr kultury dot. archeologii oraz tekst ww. rozporządzenia).

4.Każda grupa eksploratorska zgłaszająca do wojewódzkiego konserwatora zabytków zamiar prowadzenia poszukiwań o charakterze pozaarcheologicznym, dobrowolnie przedstawi:

- plan terenu, na którym poszukiwania miałyby się odbywać
- określi metodę i termin planowanych poszukiwań
- wskaże skład grupy uczestniczącej w poszukiwaniach oraz dokładne adresy członków grupy (umożliwiające natychmiastowy kontakt)
- złoży zobowiązanie do okazania konserwatorowi artefaktów pozyskanych podczas poszukiwań
- złoży zgodę właściciela na prowadzenie poszukiwań na należącym do niego terenie
- złoży oświadczenie, iż poszukiwania przeprowadzać będzie na własne ryzyko
- złoży oświadczenie, iż wojewódzki konserwator zabytków będzie bezzwłocznie informowany o wszystkich znaleziskach archeologicznych, a znaleziska te nie będą wydobywane bez jego wiedzy i zgody.

5. Za ujawnienie znalezisk archeologicznych dokonanych podczas poszukiwań pozaarcheologicznych, poprzedzonych dobrowolnym zgłoszeniem, nie budzącym zastrzeżeń wojewódzkiego konserwatora zabytków, po powiadomieniu Służby Ochrony Zabytków mogą przysługiwać nagrody i dyplomy, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 października 1995 r. w sprawie trybu, rodzaju i wysokości udzielania nagród za znaleziska i wykopaliska archeologiczne (Dz. U. Nr 120 poz. 580).

6. W przypadkach zgłoszenia zamiaru podjęcia poszukiwań mienia ukrytego lub zagubionego (tzw. skarbu), wojewódzcy konserwatorzy zabytków podejmą współpracę z grupami eksploracyjnymi i indywidualnymi osobami, które umotywują zasadność podjęcia poszukiwań, na zasadach zawartych w Kodeksie cywilnym, w tym zwłaszcza w przepisie art. 189 tego Kodeksu.

7. W przypadku poszukiwań mienia ukrytego lub zagubionego, w czasie których pojawi się konieczność zastosowania metody archeologicznej, grupy eksploratorskie lub indywidualne osoby powinny uzyskać zezwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na zasadach i w trybie określonych we właściwym rozporządzeniu, co oznaczało będzie konieczność pozyskania współpracy archeologów spełniających wymogi rozporządzenia.

C. Profilaktyka we współpracy z grupami eksploratorskimi:

1. Wojewódzcy konserwatorzy zabytków wyznaczają pracowników wojewódzkich oddziałów Służby Ochrony Zabytków lub delegatur wo SOZ do kontaktów z grupami eksploratorskimi oraz osobami zgłaszającymi zainteresowanie sprawami archeologii amatorskiej lub eksploracją.

2. Wojewódzkie oddziały Służby Ochrony Zabytków winny dążyć do nawiązania kontaktu przede wszystkim z oficjalnie zarejestrowanymi stowarzyszeniami eksploratorskimi i za ich zgodą włączać je do listy przeznaczonej do użytku wewnętrznego wo SOZ.

3. Wojewódzkie oddziały Służby Ochrony Zabytków powinny w miarę możliwości organizować6. spotkania z oficjalnie zarejestrowanymi stowarzyszeniami eksploratorskimi w celu informowania ich o regulowanych prawem zasadach i trybie postępowania w stosunku do zabytków archeologicznych.

4. Wojewódzkie oddziały Służby Ochrony Zabytków powinny upowszechniać, w miarę możliwości, wśród grup eksploratorskich, w szkołach i miejscach publicznych podstawowe zbiory informacji i zasad dotyczących ochrony zabytków archeologicznych, przygotowane w formie ulotnej przez wo SOZ i inne jednostki.

5. Każda grupa eksploratorska lub osoba zgłaszająca wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków zainteresowanie sprawami archeologii amatorskiej lub eksploracją powinna być informowana o obowiązujących w Polsce zasadach i trybie prowadzenia prac archeologicznych, wynikających z ustawy z dn. 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (Dz. U. z 1999 r. Nr 98, poz. 1150 i Dz. U. z 2000 r. Nr 120, poz. 1268), rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 18 października 2000 r. w sprawie zasad i trybu udzielania i cofania zezwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich, archeologicznych i wykopaliskowych oraz warunków ich prowadzenia i kwalifikacji osób uprawnionych do wykonywania tych prac (Dz. U. Nr 93 poz. 1033) oraz fakultatywnie z niniejszych zaleceń. Właściwe byłoby przekazywanie zainteresowanym zestawu wybranych przepisów dot. ochrony archeologicznych dóbr kultury w tym w szczególności zawartych w ww. ustawie i rozporządzeniu.

6. Każda grupa eksploratorska lub osoba zgłaszająca wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków zainteresowanie sprawami archeologii amatorskiej lub "eksploracją" powinna być kierowana przez niego do instytucji i placówek zajmujących się organizacją i prowadzeniem prac archeologicznych i wykopaliskowych ze wskazaniem możliwości wzięcia udziału w pracach organizowanych przez ww. instytucje pod kierownictwem archeologa, który otrzymał zezwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

7. Wojewódzkie oddziały Służby Ochrony Zabytków powinny honorować, poprzez uwzględnianie w ewentualnych publikacjach i komunikatach, prawo grup i osób działających amatorsko do autorstwa odkryć zgłaszanych bezpośrednio lub pośrednio Służbie Ochrony Zabytków, jeżeli nie zostały naruszone przepisy prawne ochrony dóbr kultury.
Piasstun
Posts: 46
Joined: 21 Jun 2009, 16:42

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by Piasstun »

a było takie fajne nasze forum - w dupe
GIZIO

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by GIZIO »

Kośiarz odpuść sobie-bo facet się nakręca i o to mu chyba chodzi.Nara w plenerze.Dobrze mówisz Piasstun- było. 8)
Last edited by GIZIO on 10 Nov 2009, 20:45, edited 1 time in total.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by the press »

O proszę, jest i coś takiego, czyli jak się chce to można

KODEKS POSZUKIWACZA

1. Trzymaj się z daleka od wszelkich stanowisk archeologicznych i obiektów o wartości historycznej.

2. Nie pozostawiaj po sobie bałaganu. By wydobyć drobny przedmiot z głębokości kilkunastu centymetrów nie trzeba robić dużego wykopu. Użyj ostrej łopatki lub dużego noża by wyciąć zgrabne półkole lub trójkąt, podnieś wycięty kawałek trawy lub gleby i wyjmij odnaleziony przedmiot, a następnie starannie przykryj dziurę wyciętym kawałkiem. Zrób to tak by nie było śladu że cokolwiek było wykopywane.

3. Pomóż utrzymać Nasz Kraj w czystości, a tym samym pomóż sobie. Kapsle, folia aluminiowa, puszki są ostatnimi przedmiotami które mógłbyś wyrzucić - natkniesz się na nie znów gdy po jakimś czasie gdy wrócisz w to samo miejsce. Zrób sobie i wszystkim przysługę; pozabieraj wszystek odnaleziony złom i wyrzuć go do najbliższego śmietnika.

4. Nie wchodź na teren prywatny bez pozwolenia. Zawsze proś o pozwolenie właściciela.

5. Zgłoś wszystkie odnalezione przedmioty o wartości historycznej w miejscowym muzeum. Powiadom właściwe organa jeśli natkniesz się na stanowisko archeologiczne.

6. Jeśli odnajdziesz amunicję lub inny niebezpieczny obiekt nie ruszaj go. Oznakuj odpowiednio miejsce odnalezienia i powiadom właściwe służby.

7. Zaznajom się z ustawodawstwem dotyczącym znalezisk.

8. Będąc na wsi respektuj miejscowe obyczaje. Nie niszcz rosnących tam upraw, nie płosz zwierzyny.

9. Nie unikaj okazji by pokazać i objaśnić działanie Twojego detektora osobie która o to poprosi. Bądź przyjazny a być może z takiej rozmowy dowiesz się gdzie można prowadzić interesujące poszukiwania. Staraj się przy tym nie budzić niezdrowych sensacji bajkami o skarbach itp. Jeśli spotkasz innego poszukiwacza przedstaw się i porozmawiaj. Wiele możecie nawzajem się nauczyć.

10. Pamiętaj że gdy prowadzisz poszukiwania ze swoim detektorem jesteś przedstawicielem Naszego hobby. Nie psuj Nam dobrego imienia.
leśny kosiarz
Posts: 277
Joined: 28 Jun 2009, 19:10
Location: Szczecinek

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by leśny kosiarz »

Tak to jest nasz kodeks i każdy kto poważnie traktuje to hobby to sie do tego stosuje.
leśny kosiarz
Posts: 277
Joined: 28 Jun 2009, 19:10
Location: Szczecinek

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by leśny kosiarz »

Już sobie odpuszczam.
the press jak napisał Gizio jesteś pajacem.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by bronx »

The press, nie wiem za bardzo o co Ci chodzi, ale a to straszysz prokuraturą a to paragrafami sypiesz, nadworny prawnik forum czy jak?

Pewnie byś wolał żeby te wszystkie ciekawostki które tu panowie pokazują, (jak żeś udowodnił z narażeniem swojego świętego spokoju), zgniły spokojnie w ziemi zamiast np. cieszyły oko choćby tu na forum w postaci zdjęć...

Rozważam utworzenie zamkniętego forum tylko dla ludzi zainteresowanych tematem a nie szukających dziury w całym.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by ziom »

the press, tu jest właśnie, nomen omen, pies pogrzebany. Nie spytałeś jak koledzy forumowi traktują swoje hobby tylko napier...asz od razu z amunicji, której nawet Gizio bałyby się wykopać. Artykuł był w Głosie już jakiś czas temu, nikt z użytkownik nie linkował w obawie o takie właśnie akcje jak ta Twoja.

To nie moje poletko, ale parę slow wyjaśnienia dla niezorientowanych: nie bylem nigdy z nimi na "wykopkach", ale w wielu rozmowach opowiadali o porządku jak po sobie zostawiają, są równie oburzeni na gówniarzy zostawiających po sobie rozryta ściółkę jak leśniczy. Sugerowanie im bezczeszczenia grobów jest już ciosem poniżej pasa. Zapewne wiesz o działalności fundacji Pamięć ekshumującej zwłoki żołnierzy niemieckich. Zapewniam Cie, nasi koledzy od saperki maja numery telefonów szefów fundacji już od bardzo dawna. Jak opowiadał mi kiedyś Gizio, jeszcze nigdy nie natrafił na szczątki ludzkie, a gdyby tak się stało, to jest "układ" z Pamięcią. I nie chodzi tu o jakieś korzyści materialne, ale o szacunek do historii i żołnierskich zwłok, tu nie trzeba jakiś "harcerskich" kodeksów postępowania, ich własny kodeks określili sobie sami.
Sprawa druga, "stanowiska archeologiczne", chyba nie myślisz poważnie, ze któryś z archeologów będzie latał po lesie, studiował linie obronne, stare mapki żeby wydobyć kilka łusek??? Jaka wartosc archeologiczna, bez urazy, moga miec fanty naszych piszczalkowych kolegow???
Moze ktoś z muzeum się ruszy w plener??? Wolne żarty, lepiej nic nie robiąc ogłosić zbiórkę rzeczy wśród mieszkańców i już dwie wystawy będą bez żadnego nakładu własnego zrobione, a w oszczędzonym w ten sposob czasie można się zając sreberkami i dewocjami myśliwskimi.
Dlatego prośba, zamiast szukania wrażeń tania sensacja, lepiej najpierw z nimi porozmawiać. Wierz mi, nie zgadzam sie z nimi w wielu sprawach, ale sugerowanie im niszczenia "dobra narodowego" jest po prostu śmieszne.

PS. Ciekaw jestem zdania archeologa, moze bedzie mial ochote sie wypowiedziec ;)
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by Drahim »

the press! Obrałeś kiepską metodę pouczania, straszenia forumowiczów. Zapewne wywodzisz się ze środowiska w którym jesteś smerfem mądralą.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by the press »

bronx wrote:The press, nie wiem za bardzo o co Ci chodzi, ale a to straszysz prokuraturą a to paragrafami sypiesz, nadworny prawnik forum czy jak?

Pewnie byś wolał żeby te wszystkie ciekawostki które tu panowie pokazują, (jak żeś udowodnił z narażeniem swojego świętego spokoju), zgniły spokojnie w ziemi zamiast np. cieszyły oko choćby tu na forum w postaci zdjęć...

Rozważam utworzenie zamkniętego forum tylko dla ludzi zainteresowanych tematem a nie szukających dziury w całym.
Nikogo tym razem nie straszę (wtedy też nie straszyłem, tylko ostrzegałem, bo nie życzę sobie nazisty na śniadanie). Musicie sobie jednak zdawać sprawę, że nie działacie w próżni prawnej lub w Zanzibarze i dla dobra tych poszukiwaczy to piszę i ja na pewno nie będę na nich donosił, bo mi lata co tam wykopią. Jak napisałem nie mam nawet w tej sprawie zdania, choć ekstremalne zdarzenia w rodzaju rozdrapania skarbu ze Środy Śląskiej dają do myślenia. A jak na forum historyczne przystało jest tu chyba miejsce na dyskusje na temat legalności tego typu procederu? I posznowania dla zabytków. Wielu panom w wykrywaczem metalu wydaje się, że robią coś dla potomności, a de facto nie różnią się od grabieżców. I proszę nie brać tego do siebie osobiście, chyba, że ktoś coś ma na sumieniu a to samemu wie się najlepiej
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by bronx »

ziom wrote: Jak opowiadał mi kiedyś Gizio, jeszcze nigdy nie natrafił na szczątki ludzkie, a gdyby tak się stało, to jest "układ" z Pamięcią.
To teraz ja pojadę poniżej pasa.

Osobiście wolałbym aby właśnie Gizio na nie natrafił niż np. kolega the press, obawiam się że kolega the press nie potrafił by wykrzesać z siebie minimum szacunku dla takich szczątków ludzkich przy których były by np. znaki SS.

Czy kolega the press jest zadowolony z powyższej pseudosprawiedliwej oceny? To stwierdzenie ocenia Cie na podstawie np. Twoich wypowiedzi ale przecież nie wiem jakbyś się zachował w takiej sytuacji. Właśnie to samo robisz w stosunku do kolegów poszukiwaczy, nie wiesz jak działają a przytaczasz jakieś skrajne przypadki i niby nic wprost nie sugerujesz, ale zamęt znowu zasiany.
Waldek

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by Waldek »

Napisałem tak po zapoznaniu się z postanowieniami Angielskimi. A teraz działam w stowarzyszeniu legalnie z pozwoleniami, na większe fanty, w całej Europie.
User avatar
HORST
Posts: 121
Joined: 11 Jul 2007, 09:57
Location: Neustettin

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by HORST »

Witam sam trochę poszukuje i nie wiem kto cię tak na kręcił czyżby sekty?.Nie pisz więcej takich głupot bo nikt tu sobie nie życzy takich wstawek ci ludzie jak ,,GIZIO,LEŚNY KOSIARZ czy PIASTUN,,odwalają kawał dobrej roboty dla ziemi Szczecineckiej.Są poszukiwaczami i kolekcjonerami, a jak się kto obchodzi z kodeksem to już jego indywidualna sprawa 8)
Pozdrawiam
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by the press »

bronx wrote:
ziom wrote: Jak opowiadał mi kiedyś Gizio, jeszcze nigdy nie natrafił na szczątki ludzkie, a gdyby tak się stało, to jest "układ" z Pamięcią.
To teraz ja pojadę poniżej pasa.

Osobiście wolałbym aby właśnie Gizio na nie natrafił niż np. kolega the press, obawiam się że kolega the press nie potrafił by wykrzesać z siebie minimum szacunku dla takich szczątków ludzkich przy których były by np. znaki SS.

Czy kolega the press jest zadowolony z powyższej pseudosprawiedliwej oceny? To stwierdzenie ocenia Cie na podstawie np. Twoich wypowiedzi ale przecież nie wiem jakbyś się zachował w takiej sytuacji. Właśnie to samo robisz w stosunku do kolegów poszukiwaczy, nie wiesz jak działają a przytaczasz jakieś skrajne przypadki i niby nic wprost nie sugerujesz, ale zamęt znowu zasiany.
Nie kopię fantów zatem ryzyko natrafienia na szczątki jest małe, więc daruj sobie. Właśnie - niczego nie sugeruję, ale w masie poszukiwaczy jest sporo grabieżców i chyba właśnie osoby tym się parające wiedzą najlepiej. Może by się podzielili wiedzą, zamiast twierdzić że alles gut. Jeszcze raz powtarzam, że nie mam nic przeciwko ich pasji, ale też nie jest tak, że co wykopią to niczyje, a więc ich. Prawo to jasno mówi. Pół biedy, jak wykopią zardzewiały karabin, ale np. gdyby to byla Bursztynowa Komnata? Chcę wierzyć, że powiadomią muzeum czy kogo tam trzeba
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Poszukiwanie historii w terenie.

Post by bronx »

the press wrote: Nie kopię fantów zatem ryzyko natrafienia na szczątki jest małe, więc daruj sobie.
Dom będziesz budował i możesz trafić, ogródek będziesz chciał skopać i też możesz trafić, niezbadane są wyroki Boskie. Jednak nie o to chodziło w tej wypowiedzi, chodziło o to że każdemu można przypisać złą wole i każdemu można wciskać wszystko na podstawie uogólnień a Ty się potem człowieku tłumacz.
Locked