Rekonstrukcje historyczne - za a nawet przeciw.

Ogólna dyskusja historyczna, niezwiązana z miastem oraz ziemią szczecinecką.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Rekonstrukcje historyczne - za a nawet przeciw.

Post by bronx »

http://www.radio.szczecin.pl/index.php? ... cja=szukaj
radio.szczecin.pl wrote:Stoczą dziś bój o Kołobrzeg


"Bój o Kołobrzeg" to inscenizacja historyczna, która jest częścią obchodów 64 rocznicy walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem.

W marcu 1945 roku rozegrała się w Kołobrzegu jedna z największych bitew ulicznych stoczonych przez Wojsko Polskie w czasie II Wojny Światowej. Miasto ze względu na swoje strategiczne położenie zostało na rozkaz Hitlera ogłoszone twierdzą i przez 14 dni Niemcy zaciekle go bronili i odpierali ataki. Wiedzieli bowiem, że tylko przez Kołobrzeg mieli możliwość ewakuacji oddziałów z Kurlandii i Prus Wschodnich.

Autorem historycznego spektaklu upamiętniającego te wydarzenia jest Marek Łukasik z Grupy Inscenizacji Historycznych "Pomerania 1945". Łukasik znany jest m.in. jako konsultant do filmu "Tajemnica Twierdzy Szyfrów" wg scenariusza Bogusława Wołoszańskiego.

W spektaklu wezmą udział Grupa Inscenizacji Historycznych Pomerania 1945, Stowarzyszenie GRH Bastion Grolman, Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznych, GRH 503 Batalion Czołgów Ciężkich, GRH Wiking, GRH Pionierzy 39, GRH Panzer-lehr, GRH Festung Breslau, GRH FJR1.

Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 12 (barykada przy ul. Towarowej).

Organizatorami obchodów są Gmina Miasto Kołobrzeg, Powiat Kołobrzeski, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Liga Morska i Rzeczna Oddział w Kołobrzegu, Zespół Szkół Morskich w Kołobrzegu, Rada Współpracy Organizacji Kombatanckich oraz Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Wojska Polskiego w Kołobrzegu.


2009-03-21, 07:59: Łukasz Szełemej
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Z dna beczki

Post by Stach »

Z litanii nazw podanych przez autora artykułu wynika, że polskie grupy rekonstrukcyjne zajmują się głównie rekonstruowaniem umundurowania, uzbrojenia, walki, wypoczynku itp. - żołnierzy niemieckich z II wojny. Obojętnie, SS czy Wehrmacht - byle by to byli hitlerowcy.

Wiem, że tam biega dużo bezmyślnych smarkaczy, mających w głowie siano i trociny, ale jest to jednak dość chore zjawisko. Zwłaszcza w Polsce.
GIZIO

Re: Z dna beczki

Post by GIZIO »

Stach wrote:Z litanii nazw podanych przez autora artykułu wynika, że polskie grupy rekonstrukcyjne zajmują się głównie rekonstruowaniem umundurowania, uzbrojenia, walki, wypoczynku itp. - żołnierzy niemieckich z II wojny. Obojętnie, SS czy Wehrmacht - byle by to byli hitlerowcy.

Wiem, że tam biega dużo bezmyślnych smarkaczy, mających w głowie siano i trociny, ale jest to jednak dość chore zjawisko. Zwłaszcza w Polsce.

Nawet nie będę tego komentował.Stachu walnij sobie żubra i daruj sobie. :mrgreen: 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Z dna beczki

Post by bronx »

Obraz tej rekonstrukcji masz wypaczony, w sumie nie wiem czym. Zjawisko nie jest chore, a właśnie jest coraz bardziej zdrowe i potrzebne.

Z tego co piszesz ktoś mógłby pomyśleć, że w inscenizacji brała udział kupa małolatów w hitlerowskich mundurach i jakiś jeden zabłąkany w polskim mundurze. Tymczasem w materiale filmowym w dzisiejszej Kronice TVP Szczecin, było widać że udział brało mniej więcej tyle samo osób w mundurach niemieckich co i polskich co jest chyba zrozumiałe. Całośc zakończyła się inscenizacją zaślubin Polski z morzem, i wyobraź sobie, że te bezmyślne smarkacze, mające w głowie siano i trociny nie zanurzyli tam flagi ze swatyką tylko biało czerwoną.

PS. smarkaczy tam za bardzo nie widać, na jakich ty Stachu rekonstrukcjach byłeś, że tak to widzisz w krzywym zwierciadle?
GIZIO

Re: Z dna beczki

Post by GIZIO »

No nie chciałem tego komentować,ale Bronx zrobiłeś to zupełnie dobitnie i dosadnie za mnie.Najgorzej jak się wypowiadają ludzie o czymś o czym nie mają zielonego pojęcia i nie brali udziału w tego typu widowiskach,czy jako uczestnicy czy jako widzowie.Może wtedy nie pisało by się takich bzdur. 8)
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Z dna beczki

Post by Mario »

Gizio - jak zwykle łapiesz problem na powaznie :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Z dna beczki

Post by Stach »

Poproście panowie kogoś kumatego, żeby Wam wytłumaczył wolniej i plastyczniej, że komentowałem (co wyraźnie zaznaczyłem) następujące zdanie:

"W spektaklu wezmą udział Grupa Inscenizacji Historycznych Pomerania 1945, Stowarzyszenie GRH Bastion Grolman, Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznych, GRH 503 Batalion Czołgów Ciężkich, GRH Wiking, GRH Pionierzy 39, GRH Panzer-lehr, GRH Festung Breslau, GRH FJR1". Przewaga Polaków aż bije, prawda?

A już przynajmniej Gizio, z jego bohaterskim esesmanem w awatarze, mógłby się w tej kwestii nie wypowiadać.
GIZIO

Re: Z dna beczki

Post by GIZIO »

No było też i twoje pięć groszy. :twisted:
"Wiem,że tam biega dużo bezmyślnych smarkaczy,mających w głowie siano i trociny,ale jest to jednak dość chore zjawisko.Zwłaszcza w Polsce"

I tu się facet grubo mylisz.Bo są to prawdziwi pasjonaci historii.Ludzie dorośli i różnych zawodów,którzy swoje pieniądze i wolny czas poświęcają na rekonstrukcje grup historycznych(nie tylko niemieckich) i odtwarzanie wydarzeń historycznych.Są to ludzie różnych zawodów i środowisk od zwykłych fizoli po lekarzy,inżynierów czy prywatnych przedsiębiorców.Mario znam paru ludzi z rekonstrukcji i byłem na paru imprezach i teksty kupa gówniarz z sianem w głowie,to słowa nie na miejscu i obrażające tych ludzi.Także jak najbardziej biorę to na serio. Odnośnie Wittmana,panie czepialski,to sprawa już dawno została wyjaśniona i daruj sobie tego typu zagrywki.Ja w odróżnieniu od Ciebie byłem na takich imprezach i dla tego mam powód,aby bronić tych ludzi i wypowiadać się tu.To tyle i jak z mojej strony temat zamykam. 8)

Ps.A tu masz jedną z takich imprez i nie koniecznie z udziałem żołnierzy niemieckich. :twisted:

Napoleoniada 2009-Jonkowo k/Olsztyna 21 marca 2009
Serdecznie zapraszamy na imprezę i jej stronę
http://www.1807jonkowo.pl/news.php


PROGRAM IMPREZY*:

20 marca:
od godz. 1800 - zakwaterowanie i rejestracja grup rekonstrukcyjnych,

21 marca:
g. 12.00 - Przemarsz grup rekonstrukcji historycznych w stronę "ruskiego szańca",
g. 12.15-14.00 - Budowa obozu na "ruskim szańcu",
g. 12.15-15.00 - Zwiedzanie obozu wojskowego na "ruskim szańcu".
g. 13.15-15.00 - Sesja naukowa, wraz z pokazami multimedialnymi (Dom Strażaka, ul. Lipowa 2),
g. 15.10-15.30 - Uroczyste przywitanie uczestników i gości na stadionie gminnym, przemarsz grup rekonstrukcyjnych w stronę "ruskiego szańca",
g. 15.30-16.30 - Inscenizacja bitwy przy "ruskim szańcu",
g. 16.30-16.45 - Parada grup rekonstrukcji historycznych wokół pola bitwy,
g. 16.45 - Rozpalenie ognisk przy "ruskim szańcu" - początek biesiady napoleońskiej; koncert zespołu muzycznego,
g. 18.30 - Pokaz fajerwerków,


Od godz. 1000 do 1600 dostępna będzie wystawa oryginalnych eksponatów z epoki (Dom Strażaka, ul. Lipowa 2).
W czasie trwania imprezy czynne będą: kuchnia polowa oraz punkty małej gastronomii z ciepłymi posiłkami.

22 marca:
g. 800-900 - Msza Św. w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Jonkowie,
g. 1100-1330 - II Zawody Strzeleckie z broni czarnoprochowej na strzelenicy sportowej Warmińskiego Klubu Sportowego "10" w Mątkach.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Z dna beczki

Post by Stach »

GIZIO wrote:Stachu walnij sobie żubra i daruj sobie. :mrgreen: 8)
No to walnąłem sobie żubra i wychodzi mi, że:

1. Ciekawe by było zrobienie statystyki, jakie są w tych grupach rekonstrukcyjnych proporcje między facetami paradującymi w mundurach niemieckich a tymi, którzy noszą polskie mundury z II w. św. Sam lubię sobie pooglądać albumy dotyczące tej tematyki, ale widok grupy ludzi bawiących się teraz w SS wywołuje u mnie odruch typowy po szybkim spożyciu dziesięciu żubrów polewanych wódką. I nieważne, że pod mundurem feldgrau kryje się nawet jakiś prawnik, lekarz czy dyrektor. Mam nadzieję, że nie ma wśród nich nauczycieli!

2. Doskonała znajomość umundurowania i wyposażenia którejś tam dywizji Waffen-SS a znajomość historii to niezbyt to samo.

3. Gizio, masz takie same prawo do wklejenia sobie w awatarze esesmana, jakie ja mam do napisania tu, co o tym myślę. I nie bardzo wiem, co znaczy, że sprawa "została wyjaśniona" (pewnie chodzi Ci o to, że wyjaśniłeś czytającym, kim była ta hitlerowska maszyna do zabijania). Widzę, że jesteś czuły na tym punkcie, ale nie możesz mieć pretensji, że ta sprawa czasem powraca - bardzo zresztą rzadko, co chyba wszyscy przyznają.

To tyle po jednym żubrze.
GIZIO

Re: Rekonstrukcje historyczne - za a nawet przeciw.

Post by GIZIO »

Dobra Stachu nie musimy nadawać na tych samych falach.Za twoje zdrówko walne jedną Warke i kończym temata. :mrgreen: 8)
GIZIO

Re: Rekonstrukcje historyczne - za a nawet przeciw.

Post by GIZIO »

Odnośnie imprezy o której wcześniej pisał Bronx. 8)

Pierwsze relacje z imprezy:
http://www.e-kg.pl/wydarzenia/1080-insc ... leria.html

Galeria:
http://www.e-kg.pl/foto.html?func=viewcategory&catid=71
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Rekonstrukcje historyczne - za a nawet przeciw.

Post by Stach »

GIZIO wrote:Dobra Stachu nie musimy nadawać na tych samych falach.Za twoje zdrówko walne jedną Warke i kończym temata. :mrgreen: 8)
A pewnie! Jeszcze tego by brakowało, żeby wszyscy się na forum ze wszystkimi we wszystkim zgadzali!
User avatar
robot humano
Posts: 1049
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Rekonstrukcje historyczne - za a nawet przeciw.

Post by robot humano »

Jest dokładnie tak jak pisze Stach - wystarczy na Odkrywcy poczytać wątki o rekonstrukcji czyli nieustającym się problemie "skąd wziąć Polaków". Czy to fascynacja? Trochę tak, w końcu kazdy chce być wunderwaffe. Kłopotu społeczeństwo z tym nie ma żadnego bo społeczeństwo chętnie uśmiecha się do Niemców odpowiedzialnych za śmierć sześciu milionów obywateli i równie chętnie pluje na Rosjan, którzy jak wiadomo wszystkiemu są winni. Ale są też kwestie techniczne - masz w świecie dziesiątki firm szyjących repliki mundurów ale nie polskich. Masz w świecie dziesiatki firm robiących repliki broni ale nie z Radomia. Zaczynając zabawę w wojnę możesz wybrać jeden z kilkunstu rodzajów wojsk niemieckich z sześciu lat (ważne bo zmienia sie wyposażenie) albo być Polakiem z 39. Setki filmów wojennych sprawiły, że każdy wie jak w 39 wyglądał Wehrmacht ale ze świecą szukać takiego co wie jak wyglądało Wojsko Polskie. Dlatego dla większości bawiących się w to bycie Polakiem jest jak weekendowy seks z nieatrakcyjną koleżanką. Mądra dziewczyna, rozgarnięta jak trzeba, tylko kurna nie o to mi chodziło...

Na Ytubie można znaleźć filmiki ze skośnookim Wehrmahtem z Korei. To dopiero jazda.
GIZIO

Re: Rekonstrukcje historyczne - za a nawet przeciw.

Post by GIZIO »

I tu się z Tobą nie zgodzę Robot.Jest sporo grup rekonstrukcji polskich oddziałów z września 1939 r( nawet ułani).Co innego,że grupy niemieckich oddziałów są bardziej aktywne i liczniejsze na takich imprezach.Zakazany owoc bardziej smakuje. :wink: 8)
marynarz
Posts: 10
Joined: 09 Apr 2009, 20:44
Location: Kołobrzeg

Re: Rekonstrukcje historyczne - za a nawet przeciw.

Post by marynarz »

W Kołobrzegu 20 marca odbędzie się inscenizacja "Bój o Kołobrzeg"- zapraszam.
(Proszę traktować ten post jako uzupełnienie wcześniejszych informacji kolegi Gizia).
http://www.e-kg.pl/wydarzenia/3389-boj-o-koobrzeg.html
Post Reply