Rozmyślania nad Piłsudskim.

Ogólna dyskusja historyczna, niezwiązana z miastem oraz ziemią szczecinecką.
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Post by Tomisław »

Zdecydowanie lepiej połączyć noc muzealną z rocznicą zamachu majowego. W celach dydaktycznych, rzecz jasna... Stary Marszałek byłby zadowolony.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Gloryfikowanie zamachów stanu, a zwłaszcza tak krwawych, jakim był pucz Piłsudskiego, budzi we mnie od dłuższego czasu głęboki sprzeciw.
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Post by Tomisław »

379 zabitych... Prawie tysiąc rannych. Któż o tym pamięta? Rzecz jasna, o gloryfikowaniu nie może być mowy!

To tylko w nawiązaniu do kolejarzy, którzy również mieli swój spory udział w postaci zablokowania transportu wojsk rządowych.

Pozdrawiam.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Tomisław wrote:Zdecydowanie lepiej połączyć noc muzealną z rocznicą zamachu majowego. W celach dydaktycznych, rzecz jasna... Stary Marszałek byłby zadowolony.
O, to tu nie widać wyraźnie gotowości uczczenia czynu, który w gruncie rzeczy okrył hańbą jego sprawcę? Piłsudski wystąpił przeciwko konstytucji i legalnym, demokratycznym władzom Rzeczypospolitej.

No, ale gdy byłem w wieku Tomisława, mniej więcej tak samo o tym myślałem, jako on teraz :-)
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Post by Tomisław »

Stach wrote:
Tomisław wrote:Zdecydowanie lepiej połączyć noc muzealną z rocznicą zamachu majowego. W celach dydaktycznych, rzecz jasna... Stary Marszałek byłby zadowolony.
O, to tu nie widać wyraźnie gotowości uczczenia czynu, który w gruncie rzeczy okrył hańbą jego sprawcę? Piłsudski wystąpił przeciwko konstytucji i legalnym, demokratycznym władzom Rzeczypospolitej.

No, ale gdy byłem w wieku Tomisława, mniej więcej tak samo o tym myślałem, jako on teraz :-)
Ależ ja świadomie ironizowałem. Wiem, że to był zamach przeciwko legalnie wybranej władzy i konstytucji. Stąd też i chyba mamy do czynienia z państwem autorytarnym.

Jak Pan mógł pomyśleć, że pisałem to serio? :wink:
Szacunek dla zasług Piłsudskiego to jedno, ale nie ma mowy o bezkrytycznym i mitologicznym wręcz podejściu do Tej postaci.

Myli się Pan co do mojej oceny. Widocznie przemyciłem pewne treści w sposób niezrozumiały :)
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Post by Tomisław »

Pozwolę sobie zauważyć, że paternalizm Piłsudskiego jest chyba postawą ponadczasową... :wink:
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Tomisław wrote: Jak Pan mógł [...]
Myli się Pan [...]
na forum generalnie mamy zasade bardziej bezpośredniego zwaracania się do siebie, no ale to już jak tam kto woli... tak czy inaczej przenosze do offtopic.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Patrząc na to co się dzieje w życiu politycznym Polski i na działania polskich polityków,to przydałby się teraz taki Piłsudski.Może jakby wziął całe to towarzystwo za mordę,to skończyły by się przepychanki,pomówienia,różnorakie afery,a towarzystwo wzięło by się do roboty,a nie szukało gdzie by tu się nachapać.Pozdro. 8)
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

Popieram w całej rozciągłości " PIłSUDCZYKóW" NA FORUM..... :D
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

A tak na serio to pomnik Marszałka niech ktos poprawi albo zrobi jeszcze raz!!!! bo ten obelisk w niczym go nie przypomina! kiedys widzałem program samorządowy w tv Gawex a w nim burmistrz Dauglas deklarował poprawe wizerunku na pomniku i jakos nic!!!!
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

dzaro wrote:Popieram w całej rozciągłości " PIłSUDCZYKóW" NA FORUM..... :D
A zaryzykujesz jakieś uzasadnienie?
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

Stach wrote:
dzaro wrote:Popieram w całej rozciągłości " PIłSUDCZYKóW" NA FORUM..... :D
A zaryzykujesz jakieś uzasadnienie?
No właśnie? Też chętnie posłucham. 8)
Bahnhofstraße
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

Zaryzykuje....uzasadnienie mówi się ze w Polsce jest ciągły brak autorytetów i pewnie racja dla tego szanujmy tych którzy tymi autorytetami są dla znacznej większości nas takim autorytetem jest Marszałek Józef Piłsudski, co do zamachu majowego sam Komendant nie brał pod uwage tak radykalnej wersji jaka miała miejsce w Warszawie liczył przecież na porozumienie z Wojciechowskim gdy do niego nie doszło akcją kierował gen Orlicz-Dreszer a sam Marszałek powrócił do Sulejówka i jesli wierzyc wspomnienią małżonki Aleksandry Piłsudskiej przeżywał wielki dramat z zaistniałej sytacji. A juz na sam koniec co do mojego stwierdzenia "Piłsudczycy na forum".... to mam nadzieje że nie ma na nim " Jaruzelczyków" a może jeszcze innych no jak wiadomo tytuł marszałka w późniejszej historii miało ich jeszcze kilku że wspomne Rydza Śmigłego, i powojennych marszałków Żymierskiego, Rokossowskiego, czy ostatniego Spychalskiego. Podsumowując wolę i mam nadzieje że nie obrażam Piłsudczyków na forum niż jego antagonistów natomiast na dalszą dyskusje i polemikę jestem otwarty Pozdrawiam
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Bolesne jest to,że łachudry jak np.Rokossowski(nie wspomnę o reszcie) miały ten sam stopień co Marszałek.Pozdro. 8)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Rozmyślania nad Piłsudskim.

Post by Stach »

Antoni Dudek, m. in. o "bezrozumnym kulcie Piłsudskiego" w Polsce:

http://fakt-opinie.salon24.pl/113791,du ... est-grozne" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply