Zagadka 13

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
Post Reply
Waldek

Zagadka 13

Post by Waldek »

Image

Zagadka bardzo poważna napewno dotyczy Szczecinka, chcę dotrzeć czy jeszcze coś zostało bo moje wiadomości na ten temat kończą się jakieś 30 lat wstecz.
Waldek

Post by Waldek »

Witam jeśli nie trafię lub pokręce to nie znaczy że robię to złośliwie ale chcę dotrzeć do prawdy, nikogo nie neguję bo nie każdy wie coś na dany temat.
Wiadomo że kościół NMP w Szczecinku stoii na dębowych palach wbitych w ziemie, i tu jest mowa że nie ma podziemi. Otuż po wstępnych poszukiwaniach mogę stwierdzić z całą pewnośćią że są, sami wiecie że obok jest schron. A kościół był ogrzewany powietrzem co widać pod ławkami przy ścianach. W podziemiach sę żeliwne piece do ogrzewania kościoła, aktualnie nie używane, powód PPOŻ.

Dalsze wiadomości postaram się sukcesywnie tutaj przekazywać,
jeśli ktoś więcej wie proszę o uzupełnianie tego wątku.
Bo jakoś do tej pory nikt nic nie napisał na ten temat, a po drugie często spotykam sie z jakąś dziwną otoczką tajemniczości.
skony

Post by skony »

Witam, nie jestem pewien ale te dębowe pale są nie wbite ale ułożone pod kościołem na kształt "maty", coby nie siadał i co nie wyklucza braku piwnic. pozdrawiam
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Dla potomnych
Temat Nr 427 08.12.2006 r.
W tych dniach zakończą się prace przy podłączaniu do miejskiej sieci ciepłowniczej kościoła Mariackiego. Jest pierwsza i jak dotąd jedyna tego typu inwestycja. MEC wykonuje nie tylko przyłącze, ale również cały wewnętrzny system ogrzewania. Od chwili ukończenia budowy w 1908 roku kościół miał ogrzewanie radiatorowe. Ogrzane powietrze z kotłowni umieszczonej pod prezbiterium, rozprowadzone było poprzez sieć kanałów ulokowanych wzdłuż ścian zewnętrznych. Tego rodzaju sposób ogrzewania znany był już od starożytności. Po wielu wiekach nieobecności pojawił się powtórnie w średniowiecznych zamkach. Niestety, ogrzewanie powietrzem jest przede wszystkim mało wydajne, nie wspominając o innych mankamentach. Z tego też względu w kościele Mariackim zainstalowano przed laty piece akumulacyjne. Pomysł okazał się również nietrafiony, a wzrost cen energii sprawił, że trzeba było pomyśleć o innym sposobie ogrzewania.
- Zaproponowaliśmy proboszczowi nasze rozwiązanie – mówi Marek Szabałowski. -Wspólnie z proboszczem i burmistrzem zastanawialiśmy się jak to wykonać. Doszliśmy do wniosku, że najlepsze będzie ogrzewanie podłogowe zainstalowane pod ławkami. Najpierw jednak musieliśmy spełnić pewne warunki, narzucone nam przez konserwatora zabytków. Mieliśmy z nim szereg uzgodnień. Każdy nasz ruch musiał być uzgadniany, nawet demontaż ławek, jako że znajdują się one w rejestrze zabytków ruchomych. Ogrzewanie musieliśmy tak wykonać, aby nie było go widać.
Jedynym ustępstwem ze strony konserwatora było zastąpienie drewnianej podłogi pod ławkami posadzką z płyt ceramicznych. To właśnie pod nią zostało ułożono ponad 2 kilometry rur.
- Było to dla nas zupełnie nietypowe zadanie, ale jednocześnie satysfakcja i wyzwanie – przyznaje prezes. - Dotąd nie mieliśmy do czynienia z zabytkowym obiektem. Cieszymy się, że mogliśmy tego typu prace wykonać. Podłoga będzie podgrzewana tylko pod ławkami, a istniejące kanały zostaną wykorzystane do doprowadzenia instalacji ciepłowniczej. Jesteśmy już na końcowym etapie. Pomogliśmy proboszczowi również uzyskać na ten cel pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Temperatura wewnątrz kościoła będzie stała, niezależnie od temperatury na zewnątrz. Jak twierdzi prezes, nie przekroczy jednak plus dziesięciu stopni. Pozwoli to na utrzymywanie właściwej wilgotności wewnątrz kościoła. Będzie cieplej dla uczestników nie tylko niedzielnych Mszy św. ale - co jest również bardzo istotne - utrzymywana na stałym poziomie temperatura będzie miała dobroczynny wpływa na organy a także dzieła sztuki znajdujące się na wyposażeniu świątyni.
- Temperatura będzie sterowana automatycznie. Koszty ogrzewania nie będą duże i z pewnością parafia sobie z nimi poradzi – uważa prezes.
I jeszcze ze strony ZHP
ZHP „Wystawa odbędzie się w ostatnim tygodniu września pod nazwą "Ze strychów Szczecinka" w podziemiach dużego kościoła”
Co do sarkofagu księżnej Jadwigi to na głównej jest artykuł i mam nadzieję, że każdy już go przeczytał.

Odkryłeś coś ciekawego przez te 1,5 roku?
Waldek

Post by Waldek »

I tak i nie, miałem się właśnie zabrać za witraże i wytknąć ich zaniedbanie. Kiedy byłem w trakcie robienia fotek, w którymś Temacie czyli miejscowej gazecie znalazłem cały artykuł na ten temat, czyli że Gasiul mnie ubiegł i cały plan spalił na panewce.
Jeśli trzeba będzie, wrzucę.
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Koniecznie wrzuć
Waldek

Post by Waldek »

http://img87.imageshack.us/img87/8480/wzoryrs3.jpg

http://img166.imageshack.us/img166/4190/wzory001xf4.jpg

Właśnie na dniach witraże zostały zdjęte i poddane przeołowieniu.
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Widzę, że nie czytasz artykułów, bardzo brzydko. Dostaje pan punkt karny. Plus za dobre chęci :)
http://szczecinek.org/portal/article.ph ... uery=pasja

Zrozumiałam, że masz jakieś swoje zdjęcia. Udało ci się wejśc do podziemi?
Waldek

Post by Waldek »

Jakoś tak się składa że na przednią stronę bardzo żadko zaglądam.
Sam wiele spraw nie dam rady załatwic, tym bardziej że nie robię tego za pieniądze więc bodziec raczej zerowy.
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Tzn. czego załatwić? Chyba się nie rozumiemy, nie stawiam przecież przed Tobą zadań i tym bardziej nie rozliczam
Waldek

Post by Waldek »

To proste trzeba pójść do księżulka głowę mu pozawracać i tak dalej. Ale ja widzę pewne wyjście podałaś, że ma się odbyć wystawa rzeczy strychowych w podziemiach kościoła, więc potrzebny jest mi termin, kiedy to ma być, a jak mniemam to nie, kto inny jak Ty przepiękna dziewczyno wiesz, więc czekam na hasło.
GIZIO

Post by GIZIO »

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: Z pozdrowieniami dla :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply