Zagadka Waldka nr. 39. ( jaką rybę trzyma )

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
Post Reply
Waldek

Zagadka Waldka nr. 39. ( jaką rybę trzyma )

Post by Waldek »

Jaką rybę powinien trzymać w szponach nasz szczecinecki gryf - a jaką trzyma?

Image
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

ta ryba z obrazka to jakaś śnięta :)

wiem ale nie powiem, bo bedzie znowu że rzwalam zagadki i nie daje odpowiadać innym :)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Odpowiedź można znaleźć m. in. na tym forum...

Nawiasem mówiąc, jako mały chłopiec znalazłem na strychu stare numery miesięcznika popularno-naukowego "Problemy", z pierwszej połowy lat 50. W jednym z nich znalazłem właśnie artykuł o rybach, ilustrowany m. in. herbem Szczecinka - z podpisem "Szczecinek ma w herbie...." i tu padła nazwa.
Waldek

Post by Waldek »

Ten obrazek jest oryginalny i napewno przed wojenny jedynie podretuszowany, aby dokładnie pokazać.

A może ktoś wie gdzie to jest?
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Łatwa czyli jak dla mnie. Wiadomo, że standardowo jest jesiotr. Ale co to pokraka to nie mam pojęcia
Waldek

Post by Waldek »

Image

Tak wygląda orginał.

Według mnie to ta ryba wygląda na suma.
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

W końcu! Wg mnie też, ale to za mało, musi być uzasadnienie. Wymysliłam, że książęta Wirtenberg mają jakieś ryby, ale nie potrafię sie doszukać jakie
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Dodam że ta płaskorzeźba znajduje się na budynku dawnego Pastalozzischule, obecnie SP1 na pl. Wazów. Budynek pochodzi z lat 20tych, myśle że nie ma co się doszukiwać jakiś specjalnych znaczeń takiego ułożenia ryby, myśle że to jest taka luźna interpretacja szczecineckiego herbu, tym bardziej że na froncie tego samego budynku znajduje się elegancki "urzedowy" herb.
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Teraz to mnie załamaliście, to po co taka zagadka? Następna bedzie z jakimś abstrakcyjnym obrazem i bedzie brzmieć: co to jest i co przedstawia? Bądźmy poważni
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Wziął i sobie złapał gryfik rybkę pływającą pośród trzcin, łabędzi i czapli. Scenka z życia gryfa...
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Właśnie, po Szczecinku także należy chodzić, o oglądać szczegóły,, ajjestem to zawszę idę na spacerek :wink:
Szczecinek
Waldek

Post by Waldek »

Jest takie bardzo mądre przysłowie - ,, Cudze chwalicie swego nie znacie sami nie wiecie co posiadacie" I teraz tłumaczę co miałem na myśli, otóż chodzimy po mieście i nie widzimy ile jest ciekawych i pięknych rzeczy w naszym Szczecinku. Nie wybrzydzajmy ale starajmy się podkreślić nawet te malutkie rzeczy bo to nasze Szczecineckie. Ostatecznie to co robię to dla was Forumowiczów, bo tak dla siebie to by mi się nie chciało.
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Macie rację, moja wina, na swoje usprawiedliwienie mam to, że mieszkam na drugim końcu kraju i bardzo rzadko mam okazję do spacerków
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Witam ponownie po długim okresie przerwy, chwilowo jestem pozbawiony komputera :lol:
Szczecinek
Post Reply