Pytanie bardzo pilne!!!

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
Post Reply
Blocked
Posts: 2
Joined: 27 Apr 2011, 21:02

Pytanie bardzo pilne!!!

Post by Blocked »

Krążą pogłoski, że w budynku w którym mieści się Szczecineckie Gimnazjum nr. 1, a dokładniej w budynku dawnej szkoły Podstawowej nr. 3 był kiedyś szpital, albo jakiś punkt medyczny... Czy to prawda? Proszę o odpowiedź!
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Pytanie bardzo pilne!!!

Post by Stachu »

Z czasów,które ja pamiętam,czyli lata 50-te i 60-te była tam SP 3,Nie znam historii tego budynku z lat przed- i powojennych do roku 1950.Z medyczną stroną tego budynku,jest związana sprawa higienistki szkolnej,która regularnie dokonywała kontroli czystości uczniów,oraz pielęgniarki robiącej szczepienia.O innych sprawach związanych z przeznaczeniem tego budynku ,na cele medyczne nie słyszałem.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pytanie bardzo pilne!!!

Post by bronx »

Znajdował się tam Krüppelheim, czyli w wolnym tłumaczeniu dom niepełnosprawnych, czyli jak najbardziej budynek spełniał jakieś tam funkcje medyczne.
Blocked
Posts: 2
Joined: 27 Apr 2011, 21:02

Re: Pytanie bardzo pilne!!!

Post by Blocked »

dzięki :D możesz mi podać źródło informacji, albo jakąś stronę która potwierdza że ten budynek spełniał funkcje medyczne?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pytanie bardzo pilne!!!

Post by bronx »

źródła:

1. Zwölfstädte-Adressbuch 1933. enthaltend die Städte Neustettin, Rummelsburg, Bad Polzin, Bublitz, Falkenburg, Jastrow, Schlochau, Tempelburg, Hammerstein, Ratzebuhr, Bärwalde Pom. und Baldenburg nach Einwohnerzahlen geordnet. Einwohnerstand vom 1. Januar 1933. wydany: Neustettin: Norddeutsche Presse, 1933.

2. Das schöne Neustettin, Stadtplan Neustettin.

a strona hmm... http://www.szczecinek.org" onclick="window.open(this.href);return false; tylko przychodzi mi do głowy :)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pytanie bardzo pilne!!!

Post by bronx »

Na jednym ze starszych planów miasta z 1891 roku, budynek ten jest opisany jako Prov. Siechenhaus.

Siechenhaus były to domy, w których przebywali ludzie chorzy na ciężkie, zakaźne choroby. Budowano je najczęściej z dala od zabudować w obawie przed epidemiami. W języku polskim chyba najlepszym odpowiednikiem tej nazwy była by infirmeria albo bardziej współcześnie hospicjum.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Pytanie bardzo pilne!!!

Post by Mario »

cyt: "
W języku polskim chyba najlepszym odpowiednikiem tej nazwy była by infirmeria albo bardziej współcześnie hospicjum." nie jestem lingwistą, ale obydwa słowa chyba za bardzo do słowiańskich nie należą :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Post Reply