Zagadka GIZIO37(wieża)

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

o tej smole ktora zakrywa miala zakrywac krew to i ja słyszałem ale mysle że to taka lokalna legenda do straszenia małych dzieci, przecież wieza nie jest pokryta papierem sciernym żeby obedrzeć spadajacego człowieka ze skóry.

Jak wiemy wieża na górze ma kielich który został wybudowany w celu palenia w nim ognia, w czasie świąt. Palili tam ogień Niemcy np. w czasie rocznicy urodzin Bismarcka i chyba nocy świetojańskiej, po wojnie też ogień tam rozpalano. Jako paliwo służyła smoła i inne ropopochodne produkty, myślę że najprawdopodowniej te smolne ślady to właśnie pozostalosci po tym paliwie, cos się zawsze ulało :)
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

To druga opcja.Ja za gówniarza słyszałem trzecią.Ta dopiero przebija wasze. :wink: Pozdro. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Wieża Wodociągowa-35 metrów.Pozdro. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

GIZIO wrote:Serwo

To druga opcja.Ja za gówniarza słyszałem trzecią.Ta dopiero przebija wasze. :wink: Pozdro. 8)

co z ta trzecią opcją?
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

To tylko taka niewiarygodna historyjka ale nas t.....ści lat temu jako małolatów pobudzała do wyoraźni. :lol: :lol: Pozdro. 8)
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

GIZIO wrote:Serwo

To tylko taka niewiarygodna historyjka ale nas t.....ści lat temu jako małolatów pobudzała do wyoraźni. :lol: :lol: Pozdro. 8)
Pisz, pisz. Nie wstydź się
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

Wieże Bismarcka maja swoją stronkę:
http://www.bismarcktuerme.de/website/eb ... st_pl.html
Wyskość podana - 19 m
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Super stronka.Mario masz u mnie PLUSA.Nabudowali tych wież Bismarckowi. :wink: Pozdro. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

trzeba uwazniej oglądać naszą stronkę, ta strona jest od dawien dawna u nas w linkach :)
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Ale plama. :oops: :oops: Pozdro. 8)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Gizio, nadal nie znamy trzeciej wersji :?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zagadka GIZIO37(wieża)

Post by Stach »

Czytam, że: http://www.temat.net/glowna/7305/Pomost ... -Bismarcka" onclick="window.open(this.href);return false;

Podobno miejscowa żulia nie ma nic przeciwko temu.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zagadka GIZIO37(wieża)

Post by bronx »

Ale co ma do tego "żulia"? Mi się to miejsce bardzo podoba, moim dzieciom też, pomost w tej formie tutaj - super.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zagadka GIZIO37(wieża)

Post by Stach »

Wieża Bismarcka nie ma na forum swego osobnego wątku, jedynie w zagadkach - dzięki Giziowi. Tu więc zadam pytanie, związane z jedną z pocztówek, niedawno licytowanych na portalu aukcyjnym:

http://allegro.pl/show_item.php?item=1561812402" onclick="window.open(this.href);return false;
1561812402.jpeg
1561812402.jpeg (76.93 KiB) Viewed 3859 times
Dwie sprawy mnie zastanawiają: co to za płot tuż nad brzegiem jeziora? I druga sprawa: zdjęcie jest "poprawione" (teutoński fotoshop potrafił działać cuda) czy tez może wówczas to wzgórze po prostu było takie łyse?

Kojarzycie inne pocztówki z Bismarckturm z tego mniej więcej okresu?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Zagadka GIZIO37(wieża)

Post by ziom »

Wprawdzie bez jakis sprawdzonych zrodel... Miejsce gdzie zbudowano wieze bylo wczesniej polem wlasciciela z Juchowa. Na pocztowkach pozniejszych byly male drzewka, slicznie i rowno na wzgorzu posadzone, zreszta te klony pamietam z dziecinstwa, kiedy kazdy zimowy dzien spedzalo sie na gorce. ;) :)
Jesli chodzi o plot, to jedynym wytlumaczeniem moze byc granica miedzy wlasnoscia jeziora miasta i skarbu panstwa, ktora gdzies tam wlasnie przebiegala.
Przypomne tylko, ze miastu sprzedano wody jeziora, tak mniej wiecej do wyskosci wiezy Bismarcka, zatrzymujac teren wody do Swiatek w rekach panstwowych, bowiem tam znajdowal sie duzy, nalezacy d skarbu panstwa, folwark. Plot swiadczy raczej o klusownictwie przed ktorym sie broniono ;) :D Zreszta podobny plot byl wokol Zamku, ktrory w tym czasie mial tego samego, panstwwego, wlasciciela.
Post Reply