Zagadka GIZIO37(wieża)

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
GIZIO

Zagadka GIZIO37(wieża)

Post by GIZIO »

Serwo

W którym roku została wzniesiona wieża widokowa Przemysława i ile metrów mierzy?Pozdro. 8)
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

31.03.1911 r. i 19 metrów
Waldek

Post by Waldek »

Wieża Bismarcka, bo Przemysława to nawet i dzisiaj się nie przyjęła.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Waldek plusik za postawe.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Widzę ,że ktoś próbuje być złośliwy. Z tego co mi wiadomo obie nazwy są poprawne,ale co tam(oficjalna to Przemysława,nie oficjalna to Bismarcka) :twisted: A co tyczy się wysokości w moich notatkach figuruje 18 metrów. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

oj to teraz musisz podać definicje "oficjalnej nazwy". gdzies to zapisane w dokumentach?
Waldek

Post by Waldek »

Ta wieże były typowo budowane ku czci Bsmarcka, a nazwa Przemysłwa została nadana po wojnie. Pierwotnie nad wejściem znajdował się inskrypcja (Bismarck), a po wojnie napis został wykuty i zamalowany na biało.

Jeśli chodzi wysokość to Giziu podał błędną informację nie 18m. ale 19m. tak jest podane w dokumentach.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

no to właśnie jest raczej wiadome, moje pytanie bardziej sie skupia jak to bylo z tą powojenną nazwą Przemysława, czy było to jakieś uroczyste nazwanie, czy są na to jakieś dokumenty, kto to nazwał itp.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Odnośnie wysokości to jak wcześniej napisałem w moich notatkach 18 metrów.Wiedze czerpię z różnych źródeł i już nie raz przekonałem się o rozbieżnościach w podawanych informacjach.Podoba mi się ten tłusty druczek. :twisted: Pozdro. 8)
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

bronx wrote:no to właśnie jest raczej wiadome, moje pytanie bardziej sie skupia jak to bylo z tą powojenną nazwą Przemysława, czy było to jakieś uroczyste nazwanie, czy są na to jakieś dokumenty, kto to nazwał itp.
Obecną nazwę nadano wieży w 1948 roku na cześć księcia wielkopolskiego Przemysława II zamordowanego w 1296 roku przez margrabiów brandenburskich. http://www.szczecinek.net.pl/nowy/porta ... smarck.php
Może coś wiecej jest w Informatorze?
Temat podaje, że ma 18 metrów, chyba trzeba zmierzyć
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

"Heinrich von Dennig zaoferował szczecineckim radnym przekazanie za darmo(!) dziewięćsetmetrowej działki położonej tuż nad jeziorem, w miejscu pradawnego grodziska zwanego Burgwallem. Ponieważ do działki nie było dojazdu, miasto zostało zmuszone do wykupienia całego przyległego terenu, który również należał do tej samej osoby."
Zabawne
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Dzięki Fravashi. :wink:Pozdro. 8)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Kurcze, samoluby jesteście, wchodzę na forum raz dziennie i zagadek nie ma już :!: :wink:
Szczecinek
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

To nagroda za to, że siedzę tu cały dzień. I to jest sprawiedliwe
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Nie wszyscy czas mają 8)
Szczecinek
Post Reply