Zagadka Radiowa

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
Post Reply
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Zagadka Radiowa

Post by Igor »

Radio amatorskie
Radio amatorskie
Radio amatorskie.jpg (131.62 KiB) Viewed 4468 times

Co to za radyjko, gdzie jest i co o nim wiecie?
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Zagadka Radiowa

Post by Dislav »

No to zagadka mocna i dla mnie wyzywająca. Trzy lampy "metalowe" produkcji ZSRR (te czarne). Po prawej ukryta za puszką cewki lampa prostownicza i na 99% stawiam, że to była lampa polska UY1N - o bańce szklanej z cokołem ebonitowym. Głośnik polski produkcji "Tonsil". Kondensator obrotowy konstrukcji wyjątkowo solidnej i raczej nie polskiej, bo nasze krajowe były delikatne. Na zdjęciu widać, że oś oparta jest na łożysku mosiężnym i stawiałbym, że to kondensator z ZSRR lub niemiecki. Jest kilka przewodów poprowadzonych w kablem ekranowanym w oplocie miedzianym. Kabel ten jest stosunkowo za gruby jak do przeznaczenia w odbiorniku radiowym użytku domowego. Gniazdo antenowe tradycyjnie z lewej strony ale jego wykonanie jest dalekie od fabrycznego. Chassis jakoś mi nie pasuje na oryginał fabryczny, bo są na nim nity aluminiowe rurkowe. I na nim widoczny fragment trójkątnej(?) etykiety z napisem "ART...". Podsumowując te spostrzeżenia, jest to dla mnie "samoróba". Odbiornik radiowy zmontowany w domu z części dostępnych w latach "pięćdziesiątych" czyli ok 60 lat wstecz. Stawiam tak śmiałą tezę, bowiem w dzieciństwie byłem świadkiem, jak takie "samoróby" robił mój ojciec tu u nas w Szczecinku i je sprzedawał poprawiając budżet domowy. Obrazy z dzieciństwa fajnie nakładają się na tą fotkę i wcale nie będę czuł się przegrany jak prawda będzie inna, bo temat ten przywrócił pamięć z przeszłości. Pozdrawiam.
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Zagadka Radiowa

Post by Dislav »

Zagadka okazuje się trudna. Odpowiedzi o miejsce gdzie ono się znajduje - brak. Proszę więc - ujawnij miejsce. Już chyba czas.
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: Zagadka Radiowa

Post by Igor »

Witaj


radio stoi na wystawie w Radiu Koszalin w Koszalinie. Zostało tam przyniesione właśnie przez mieszkańca Szczecinka. Jestem już w kontakcie z osobami, kustoszami tegoż muzeum w sprawie i technicznej i historycznej. Owszem radio zrobione z części radzieckich. Ciekawi mnie trop, że powstało ich kilka w Szczecinku. Kto je dokładnie robił? Jeszcze nie wiem kto je przyniósł do radia, ale sprawdzają w dokumentach. Myślę , że nagram o tym mały filmik i opiszę to w formie artykułu ze zdjęciami na portal.

IS
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: Zagadka Radiowa

Post by Igor »

A kim Pan jest? Możemy się spotkać?

IS
Post Reply