bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by bronx »

Pytanie, co to za urządzenie i gdzie się znajduje w Szczecinku, nie wykluczam, że może się znaleźć więcej takich w mieście.
mini_P1233368.JPG
mini_P1233368.JPG (157 KiB) Viewed 8024 times
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by Drahim »

Wygląda na skrzynkę przyłączeniową energii elektrycznej. Chyba jest jeszcze trochę tego na ścianach starych budynków.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by bronx »

No właśnie, energia albo telefony. Może Wald więcej powie to jego branża.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by Stach »

Coś w tym stylu też mam na ścianie domu, zbudowanego jakieś 20 lat temu.
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by Waldek »

Telefony to stanowczo nie, przyłącze tez raczej nie bo są przyciski czyli coś załączały , wyłączały. Możliwe że takim sposobem włączano oświetlenie uliczne do momentu kiedy powstały fotokomórki. A sugeruję po tym jaki kabel wychodzi ze skrzynki, do oświetlenia nawet ulicy nie potrzeba było kabla o dużej średnicy.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by Drahim »

Trzeba by odkręcić pokrywę i zajrzeć do środka. Może tam będą bezpieczniki.
santo
Posts: 16
Joined: 28 Jul 2009, 13:20

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by santo »

Po kolorach powiedział bym, że to kamienica na Kosciuszki przy rondzie.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by bronx »

Nie nie, ścisłe centrum, ale na lekkim uboczu :)
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by Igor »

Trzeba było zdjąć tę obudowę, to by było widać co to :P
User avatar
RUBIN
Posts: 21
Joined: 13 Mar 2009, 13:36
Location: Szczecinek

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by RUBIN »

Wygląda mi to na skrzynkę przyłączeniową zewnętrzną z zabezpieczeniami typu BM,
na fot. coś podobnego tylko wewnętrzna.
Attachments
Panzersicherung.jpg
Panzersicherung.jpg (54.88 KiB) Viewed 7535 times
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by Waldek »

Zobaczcie jaki cieniutki jest kabel wychodzacy, przylacze tak dla jednego lokatora.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by bronx »

Ten kabelek to w ogóle wyglądał jak komputerowa skrętka, albo jakiś telefoniczny. Dziwne to jakieś. Skrzynka znajduję się na niedawno wyremontowanym budynku przy ul. P. Skargi 3. Wieczorem pokażę jeszcze jedną ciekawostkę z tego budynku.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by Drahim »

Waldek wrote:Zobaczcie jaki cieniutki jest kabel wychodzacy, przylacze tak dla jednego lokatora.
Dlatego cienki kabelek, bo skrzynka przestała już pełnić dawną funkcję zasilania energetycznego. Dziś wykorzystuje się ją do czegoś innego. :?:
Ja bym użył do podkradania prądu :lol: :lol:
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by izywec »

W kwietniu 1946 roku po przyjeździe do Świebodzina z "za Buga" jak się wtedy mówiło miałem wątpliwą przyjemność zapoznać się z tym urządzeniem. Starsi chłopcy zawołali mnie i pokazując taką skrzynkę /ale bez pokrywy!/ gdzie widoczne były mosiężne śruby stykowe wykręconych główek wkładek topikowych oświadczyli, że zakładają się ze mną o paczkę cukierków ca 10 dkg iż nie uceluję żelaznym drutem /średnica ca 6 mm/ w tą świecącą śrubkę z odległości ok 1m oczywiście trzymając ten drut w ręku.
Przyłożyłem się do tego solidnie i oczywiście ucelowałem. To, że dzisiaj piszę to najpewniej zasługa moich trzewiczków na gumowych spodach no i pamięć na całe życie co to jest i do czego. A że przewód przyłączeniowy /wg. współczesnych przyzwyczajeń/ cienki to normalne. Wtedy nikt nie słyszał o elektrycznych gadget'ach i zasilanie 1 czy 2 kW na dom całkowicie wystarczało.
Ta skrzynka na zdjęciu wygląda mi na produkcję PRL-owską bo te poniemieckie były w formie prostokąta położonego poziomo. Funkcja na pewno ta sama. Z nadlewów na pokrywie wynika, że mogła mieć funkcję wyłącznika głównego gdy pokrywę wyposażyło się w jakiś wyłącznik pakietowy.

Tak na marginesie w domu w którym mieszkałem na Koszalińskiej 24 było takie podobne przyłącze a instalacja wykonana z przewodów Bergmanowskich czyli jeden zaizolowany drut oraz drugi biegnący po izolacji i to razem w osłonie aluminiowej. Jeśli ktokolwiek niezbyt gramotny połączył fazę na ten zewnętrzny drut to nie tylko sam pancerz "kopał" ale i zawilgocona ściana także jak się jej dotknęło bo normalnie mocowanie było półobejmą przybitą do tynku stalowym gwoździem.
Zatem uczyć się trzeba było szybko bo zawodowy elektryk to była droga rzecz w owych czasach. :D

P.S. Dla współczesnych! W przewodzie "bergmanowskim", który opisałem izolacja środkowego drutu była wykonana z smołowanej tektury tak, że po odwinięciu osłony aluminiowej /a było to konieczne aby zarobić końcówki/ miało się zdrowo upaprane paluszki a ściany "kopały" też czasami mimo prawidłowego podłączenia gdy z jakichś powodów smołowana tektura traciła izolacyjność.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: bronx zagadka 123 - co to? gdzie to?

Post by Waldek »

Nie chciałem się rozwodzić na temat kabli bo wielu by nie pojęło o co biega.
Pracowałem przy kablach wysokiego napięcia i nie raz miałem pocięte ręce od tego cholernego papieru. Trumny młodym nic nie mówią. a jak powiesz (olejaki) to już istna magia. :D
Post Reply