Jaka to ulica?

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
Post Reply
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Jaka to ulica?

Post by Stachu »

Właściwie można komuś zadać pytanie (zagadkę) , gdy się zna na nie odpowiedź , ja niestety nie znam odpowiedzi (Lipowa, Szymanowskiego , Sienkiewicza ?) , co to za ulica? >podpis pod fotką brzmi :"Neustettin Strassenleben 1911" , czyli "Neustettin , z życia ulicy 1911.
Attachments
BA110319[1].jpg
BA110319[1].jpg (35.96 KiB) Viewed 6248 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
yanq
Posts: 156
Joined: 16 Mar 2008, 22:36
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Jaka to ulica?

Post by yanq »

Mi się wydaje że to Gross Küdde(Gwda Wielka) przez pomyłkę oznaczona jako Neustettin
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Jaka to ulica?

Post by Stachu »

yanq wrote:Mi się wydaje że to Gross Küdde(Gwda Wielka) przez pomyłkę oznaczona jako Neustettin
Być może masz rację , ale moim zdaniem ubiory ludzi ze zdjęcia są , raczej "miastowe" i to by przemawiało za Neustettin.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Jaka to ulica?

Post by Drahim »

Stachu wrote:Właściwie można komuś zadać pytanie (zagadkę) , gdy się zna na nie odpowiedź , ja niestety nie znam odpowiedzi (Lipowa, Szymanowskiego , Sienkiewicza ?) , co to za ulica? >podpis pod fotką brzmi :"Neustettin Strassenleben 1911" , czyli "Neustettin , z życia ulicy 1911.
Wybrałbym Lipową.
Ulica na zdjęciu jest bardzo szeroka. Nie pasuje do Szymanowskiego i Sienkiewicza.
Robak
Posts: 68
Joined: 03 Jul 2011, 20:55

Re: Jaka to ulica?

Post by Robak »

Nie wiem jak przebiegała Lipowa kiedyś ale sądząc po zabudowie która przetrwała do dziś to nie była ona taka "pokręcona". Budynki na zdjęciu bardziej pasują mi na teren wiejski. Możliwe że Gwda.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Jaka to ulica?

Post by Stachu »

Zwróćcie uwagę na cienie postaci z fotki , załóżmy zatem, że zdjęcie robiono po południu , to z tego by wynikało , że ulica biegnie z południa na północ , cienie padają idealnie prostopadle do osi ulicy . Tak więc możemy śmiało wyeliminować Lipową , Szymanowskiego , Sienkiewicza , które biegną ze wschodu na zachód (cienie układałyby się wzdłuż osi ulicy ). Szukajmy zatem ulicy biegnącej z południa na północ , może zatem zakole Wiejskiej lub Kwiatowej? A być może faktycznie jest mylny podpis pod fotką.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Re: Jaka to ulica?

Post by dzaro »

Witam
w mojej ocenie jest to na 99% teren wiejski a dokładnie miejscowość położona 30 km. od Szczecinka pod nazwą Ostrowąsy nazwa niem. Wusterhanse gm. Barwice. Do tej pory w niezmienionej formie pozostał widoczny z prawej strony budynek wiejskiej świetlicy (w latach przedwojennych mieściła się tam gospoda). Widoczny budynek z lewej strony kiedyś służył jako szkoła, stoi do dziś w niezmienionym kształcie.
Attachments
1911556324.jpg
1911556324.jpg (69.49 KiB) Viewed 6116 times
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Re: Jaka to ulica?

Post by dzaro »

ps. pocztówka z 1938 r.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Jaka to ulica?

Post by Stachu »

dzaro wrote:Witam
w mojej ocenie jest to na 99% teren wiejski a dokładnie miejscowość położona 30 km. od Szczecinka pod nazwą Ostrowąsy nazwa niem. Wusterhanse gm. Barwice. Do tej pory w niezmienionej formie pozostał widoczny z prawej strony budynek wiejskiej świetlicy (w latach przedwojennych mieściła się tam gospoda). Widoczny budynek z lewej strony kiedyś służył jako szkoła, stoi do dziś w niezmienionym kształcie.
Zgoda pewne podobieństwo jest (ścięty dach budynku po prawej stronie) , nie pasuje mi tylko układ cieni , ponieważ główna droga w Ostrowąsach biegnie w kierunku północno - zachodnim , a więc cienie nie mogą być prostopadłe do osi jezdni. Na widokówce ,jadący rowerzysta rzuca cień pod kątem od osi jezdni . Oczywiście zdjęcie mogło być robione w innym miejscu , gdzie kierunek drogi zbliża się do południowo- północnego. Tak więc może masz rację.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Jaka to ulica?

Post by bronx »

Pany moje, proszę nie zapominać, że widzimy 1911 rok, Szczecinka wtedy jeszcze tak dużo nie było, zabudowane było raptem śródmieście z terenami do Limanowskiego, oraz zabudowane były długie ulice dojazdowe; Lipowa, Koszalińska, Kościuszki, od momentu wybudowania dworca 28 lutego, a zabudowa Armii Krajowej kończyła się na budynku dawnego SP3 obecnie Gimnazjum nr 1, które i tak było mocno peryferyjnym budynkiem. Rozważanie takich ulic jak Sienkiewicza, Szymanowskiego, Kwiatowa czy Wiejska nie ma sensu, bo one po prostu nie istniały, ich historia to lata dopiero 30te i 40te.

Po mojemu to jakaś większa wioska w okolicach Szczecinka, ale która nie wiem.

PS. Polecam dobre narzędzie do zgłębiania topografii i geografii miasta, jest podział na parcele, jednym słowem przydatne - niezbędnik szczecineckiego odkrywcy :)
http://mszczecinek.e-mapa.net/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Jaka to ulica?

Post by Stachu »

bronx wrote:Pany moje, proszę nie zapominać, że widzimy 1911 rok, Szczecinka wtedy jeszcze tak dużo nie było, zabudowane było raptem śródmieście z terenami do Limanowskiego, oraz zabudowane były długie ulice dojazdowe; Lipowa, Koszalińska, Kościuszki,
Faktycznie ,błędnym jest patrzenie na historyczne zdjęcia na podstawie obecnego układu miasta , można się nieźle pomylić , jak miało to miejsce w moim przypadku . A już chciałem cię Bronx , prosić o pomoc. Dzięki za zawrócenie nas ze "złej drogi" , faktycznie masz rację , błądziłem , do czego ze wstydem się przyznaję. :oops:
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Robak
Posts: 68
Joined: 03 Jul 2011, 20:55

Re: Jaka to ulica?

Post by Robak »

Poza tym chałupy są wielkie jak na miasto.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Jaka to ulica?

Post by izywec »

To prawie scholastyczne pytanie!

Nie mam pojęcia co do lokalizacji ale zwracam uwagę na następujące sprawy:
1. W tych latach zdjęcia robiono właściwie tylko w okolicy południa z dwu powodów:
a/ obiektyw w granicach f=8,5 to był super szlagier,
b/ czułość filmu daleko odbiegała od dzisiejszych /ja w 1956 miałem do dyspozycji ledwo 17 DIN/ a przecież to prawie 50 lat później.
2. Zatem kierunek ulicy to raczej bliżej równoleżnikowego.

To tyle moich sugestii.
Last edited by izywec on 17 Nov 2011, 19:16, edited 1 time in total.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Jaka to ulica?

Post by izywec »

Jeszcze raz porównywałem te fotki i raczej skłaniam się na Ostrowąsy bo to drzewo i ścięty dach po prawej to nie przypadek tylko raczej prawidłowość. Szkoda, że pocztówka z Ostrowąsów takiej małej rozdzielczości - może dało by się zobaczyć jakieś szczegóły za drzewem.
Jeśli "dzaro" ma rację to co za problem strzelić przy okazji pobytu w Ostrowąsach odpowiednią fotkę dowodową. Drzewa pewnie nie będzie ale On pisze o chałupach!!!
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Post Reply