Gdzie odsypiano przeszłość?

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
Post Reply
PIOTREK.P
Posts: 7
Joined: 14 Feb 2008, 13:17
Location: z nad Wielimia

Gdzie odsypiano przeszłość?

Post by PIOTREK.P »

Zagadka jest prosta.
Gdzie znajduje się zamieszczony na okładce budynek?
Autor prawidłowej (pełnej) odpowiedzi otrzyma egzemplarz powieści wraz z autografem autora.
Attachments
images.jpg
(17.69 KiB) Downloaded 4668 times
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Gdzie odsypiano przeszłość?

Post by człowiek widmo »

Bogu dziękować, mam już własny egzemplarz łącznie z autografem, za co dzięki. :)
Ale fakt, zagadka całkiem sprytna!
Bahnhofstraße
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Gdzie odsypiano przeszłość?

Post by Waldek »

Bardzo popularne miejsce, podejrzewam że prawie każdy mieszkaniec Szczecinka, tam zawitał - szczególnie obok. :D
User avatar
HORST
Posts: 121
Joined: 11 Jul 2007, 09:57
Location: Neustettin

Re: Gdzie odsypiano przeszłość?

Post by HORST »

Witam jest to jak dobrze myślę ośrodek SALUS.
Pozdrawiam
PIOTREK.P
Posts: 7
Joined: 14 Feb 2008, 13:17
Location: z nad Wielimia

Re: Gdzie odsypiano przeszłość?

Post by PIOTREK.P »

Brawo Horst!
Rysunek wykonał wielki artysta szczecinecki - Wacław Smoleń.
Niestety nieodkryty, a i sam nie kwapi się do upublicznienia swojego talentu.
Wykorzystał oczywiście wizerunek naszego rodzimego psychiatryka (w powieści "Soterion").
Jutro poinformuję o miejscu, gdzie będzie można odebrać nagrodę.
Pozdrawiam serdecznie.

Na marginesie: może ktoś wie, co sie mieściło w tym budynku przed wojną.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Gdzie odsypiano przeszłość?

Post by bronx »

Pytanie, jaki to jest (a właściwie był) dokładnie adres, dzisiaj ten budynek to 38C, numer 38 posiada obecnie właściwie cały szpital chyba nawet wraz pogotowiem. W Adressbuchach nie ma tego numeru podzielonego na litery, budynek najpewniej służył celom szpitalnym, najpewniej mieszkali tam ludzie pracujący w szpitalu. Pod adresem Königsvorstadt 26 (bo taki był adres biorąc pod uwagę zmianę numeracji na tej ulicy) mieszkali ludzie o zawodach: felczera, siostry, diakonisy*, pielęgniarki, technika radiologii, kierowcy.

*-diakonisa - w niektórych Kościołach chrześcijańskich – tytuł zakonny lub zakonnica z takim tytułem. 2. w Kościele ewangelickim – siostra w świeckim stowarzyszeniu, pracująca jako pielęgniarka lub nauczycielka. Tutaj najpewniej związane z istniejącym w budynkach dzisiejszego pogotowia Krakenhaus des Vaterl Frauen Vereins.
PIOTREK.P
Posts: 7
Joined: 14 Feb 2008, 13:17
Location: z nad Wielimia

Re: Gdzie odsypiano przeszłość?

Post by PIOTREK.P »

Dzięki Bronx,
będzie mi miło również Tobie ofiarować książeczkę.

Obu Panów poinformuję dziś po południu na prw., o miejscu odbioru "dzieła".
Pozdrawiam serdecznie.

O powieści m.in. tu:
http://www.fatamorgana.netstrefa.pl/for ... 65fc71a20b" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
lewy
Posts: 75
Joined: 07 Aug 2008, 12:31
Location: szczecinek

Re: Gdzie odsypiano przeszłość?

Post by lewy »

też mam ten egzemplarz - pozdrawiam autora ...Piotra
Walcz o ziemie Słowian - naszych Braci Pomorzan
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Gdzie odsypiano przeszłość?

Post by Stachu »

Waldek wrote:Bardzo popularne miejsce, podejrzewam że prawie każdy mieszkaniec Szczecinka, tam zawitał - szczególnie obok. :D


Obok zawitałem,gdy odwiedzałem swego dziadka.ale co ważne byłem też bardzo częstym gościem w samym budynku.Co tam dużo mówić.dzięki temu budynkowi jestem obecnie żonaty,ponieważ znajdował się tam na poddaszu hotelik pielęgniarski, w którym mieszkała między innymi moja przyszła żona.
Tak więc dla mnie ten budynek,to symbol , całej mojej obecnej egzystencji i gdy jestem w Szczecinku ,w okolicy tegoż budynku ,wracają wspomnienia.
Chciałbym jeszcze dodać,że wejście znajdowało się od strony placu przed szpitalem i z tego co pamiętam,na dole znajdowała się apteka szpitalna.Pozdrawiam i dziękuję za wrzucenie tego tematu.
Attachments
P1010041.JPG
P1010041.JPG (140.12 KiB) Viewed 7779 times
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Gdzie odsypiano przeszłość?

Post by Waldek »

Doskonale pamiętam stare pomieszczenia, ponieważ pracowałem w medycynie.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Gdzie odsypiano przeszłość?

Post by bronx »

Pojawiło się zdjęcie, które może coś wyjaśnić w tym temacie ale jak się okazuje tylko pozornie.

Zdjęcie jak zdjęcie zbyt wiele nie pokazuje, ale najciekawszy jest opis który podobno znajduje się odręcznie napisany na odwrocie: Neustettin, Koenigsvorstr. 20, am 2. Mai 1919 - 4. Mai 1920

Czyli mamy wyjaśnienie, że budynek ten miał adres nr 20, jednak taki numer jest zupełnie pominięty w AB 1928 i 1933, nr 20 oraz 21 jest w ogóle nie wymieniony. I teraz się zastanawiam, że może to nie był w ogóle budynek mieszkalny tylko wykorzystywany na potrzeby szpitala.
Attachments
salus.jpg
salus.jpg (42.25 KiB) Viewed 6386 times
Post Reply