Ćwiczeniówka

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
Post Reply
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Ćwiczeniówka

Post by Stachu »

Z czym wiąże się nazwa "Ćwiczeniówka",było na to jeszcze jedno określenie,ale zdaje mi się,że w mowie potocznej,ćwiczeniówka była bardziej popularna.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Ćwiczeniówka

Post by Drahim »

Ćwiczeniówka, to potoczna nazwa szkoły podstawowej nr 2, na 1-go Maja. W tej szkole przyszli nauczyciele ze szkoły pedagogicznej "ćwiczyli" nieszczęsnych uczniów.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Ćwiczeniówka

Post by Stachu »

Oczywiście,że tak,z tego co pamiętam praktykowali tam uczniowie Liceum Pedagogicznego.A więc zagadka byla bardzo łatwa,zdawalem sobie sprawę,że bez problemu padnie prawidlowa odpowiedź,ale przy jej stawianiu,brałem pod uwagę młodych mieszkańców Szczecinka,tak żebyśmy my przypominali im,być może mało istotne,ale jednak związane z naszym miastem szczególiki.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Ćwiczeniówka

Post by Stach »

Nie wiem, czy aby odpowiedź nie zawiera pewnych błędów. Myślę, że Szkoła Ćwiczeń (mieszcząca się w obecnym budynku Muzeum Regionalnego, ale wejście było od podwórza) była wyodrębniona od Dwójki. Chodziłem tam do pierwszej klasy (później szkołę zlikwidowano).
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Ćwiczeniówka

Post by Stachu »

Chyba masz rację,bo też mi się po przeczytaniu twego wpisu,kojarzy,że jednak były to osobne szkoły,ponieważ ,faktycznie,mówiło się "ćwiczeniówka",ale mówiło się i o "dwójce".Pamięć ludzka jest jednak zawodna.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Wiecheć
Posts: 44
Joined: 24 Apr 2007, 14:14
Location: Szczecinek

Re: Ćwiczeniówka

Post by Wiecheć »

Oczywiście szkoła podstawowa nr 2, "ćwiczeniówka" i .... szkoła specjalna były w latach 60-tych na tym samym boisku szkolnym. Ćwiczeniówka miała tez inną , potoczną nazwę "świecówka". \I nazwa ta bynajmniej nie wzięła się z tego, że uczniowie lub ich rodziny zawzięcie paliły świeczki w kościele. Raczej diabłu ogarek. Nazwa wzięła się od określenia "szkoła świecka". Chodziły do niej dzieci partyjniaków i koniunkturalistów, wszelkie swołoczy co to dla michy gotowa była Gomułkę popierać.A nauczyciele tacy jak np. niejaki Uczułka zadawali uczniom zadania, by po rosyjsku znaleźć jak najwięcej określeń-przymiotników W.Ilicza Lenina. Wygrał fan Pawki Morozowa, który (pewnie przy pomocy rodziców) naskrobał coś pod siedemdziesiąt przymiotników.
Znana była wzajemna nienawiść uczniów "dwójki" i "ćwiczeniówki". Kto pierwszy wypadł na przerwę, ten zimą starał się przy pomocy śnieżek zablokować uczniom "wrażej" szkoły wyjście na boisko.
Po zlikwidowaniu Liceum Pedagogicznego ćwiczeniówkę połączono z dwójką. A szkoła specjalna (uczniom której wszyscy zazdrościli - bo bractwo to na okrągło grało w piłkę lub ganiało po boisku), mieszcząca się na piętrze nad kiblami obok starej sali gimnastycznej (ten sam budynek) przeniesiono na Krzywiznę i odtąd to był już koledż, a nie szkoła specjalna.
Post Reply