Pytanie w sprawie pałaców w okolicach Szczecinka

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
Post Reply
Kocur
Posts: 18
Joined: 29 Nov 2009, 21:52

Pytanie w sprawie pałaców w okolicach Szczecinka

Post by Kocur »

Ostatnio spotkałem się ze zdjęciami pałacu w Mosinie z niemieckiego Mossin, ale obecnie nie ma tam pałacu. Więc nie jestem pewien czy to jest te nasze Mosino czy może jakieś inne w Polsce ?????
Proszę o jakąś informacje.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Re: Pytanie w sprawie pałaców w okolicach Szczecinka

Post by Gregor »

Witam
To była źle opisana pocztówka. Chodziło o inną miejscowość Mossin - mimo że wydawca był ze Szczecinka. Myślę że to miejscowość Mossin z dawnego powiatu(?) Schlochau, czyli w sumie dość blisko też.
Porównując z innymi pocztówkami z naszej podszczecineckiej Mosiny nic nie pasuje - inny kościół, inna gospoda i wspomniany przez Ciebie dwór którego w samej Mosinie nie było. Najbliższy dwór jest w Jadwiżynie (Charllotenhof?) ale też całkiem inny niż z tej pocztówki.
Pozdrawiam
Kocur
Posts: 18
Joined: 29 Nov 2009, 21:52

Re: Pytanie w sprawie pałaców w okolicach Szczecinka

Post by Kocur »

Kupiłem tą pocztówkę, podzielę się skanem jak dotrze.
Wstępnie pytałem się miejscowych o te obiekty i :
Pałac spalili po wkroczeniu Rosjanie,
Kościół też i był nawet podobny do tego ze zdjęcia.
Jak coś ustalę to napiszę.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Re: Pytanie w sprawie pałaców w okolicach Szczecinka

Post by Gregor »

Hej
Pozwolę się całkowicie nie zgodzić. Mam kilka pocztówek z Mosiny i też w pewnym sensie jestem "miejscowy" - część mojej rodziny trafiła tam do pracy w czasie wojny, reszta dojechała w 1945r. Powiem Ci jedno kościół był całkiem inny (spalił się po wysadzeniu ulokowanego w nim magazynu broni w lutym 1945), pałacu/dworu nie było w Mosinie a gospoda była też inna (Roeske - w miejscu gdzie sala jest obecnie).
Kocur
Posts: 18
Joined: 29 Nov 2009, 21:52

Re: Pytanie w sprawie pałaców w okolicach Szczecinka

Post by Kocur »

Dziękuję za informacje.
Post Reply