zagadka zioma-warsztatowa

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

zagadka zioma-warsztatowa

Post by ziom »

Nastepna zagadka, gdzie zostalo zrobione to zdjecie?
Od kolegi, ktory mi je udostepnil, wiem, chociaz do konca nie jestem przekonany :?
Attachments
zdjecie mechaniczne.jpg
(423.66 KiB) Downloaded 3949 times
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by robot humano »

Miesiąc minął i nic, może jakaś podpowiedź?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by ziom »

Kolega, ktory udostepnil mi to zdjecie, twierdzi, ze warsztat na zdjeciu miescil sie obok budynku sztabu/powiatu na 28-go Lutego, w miejscu gdzie obecnie jest Arkadia.
Jakos nie jestem pewny, moze ktos z Was pamieta co tam sie wczesniej znajdowalo, bo bylem za maly zeby zwrocic na to uwage w dziecinstwie, a w pamieci mam dopiero spoldzielnie i pawilon z m.in. Arkadia :?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by Stach »

Pamiętam tylko zasłaniający dość skutecznie widok płot. Mniej więcej na wysokości wejścia do spożywczego za Arkadią znajdował się kiosk ruchu (później umieszczony koło Konsumów, kilka lat temu zlikwidowany).

Nawiasem mówiąc mało jest już kiosków, stojących na tym samym miejscu przez dziesięciolecia. Jednym z nich jest kiosk na skrzyżowaniu 28 Lutego/Boh. Stalingradu. Vis a vis, po drugiej stronie Boh. Stalingradu, w kamienicy znajduje się brama, prowadząca na podwórza zbudowanych na Żukowa w pocz. lat 70. bloków. Pamiętam piękne malowidło (fresk?), zdobiący wnętrze tej bramy. W pewnym momencie po prostu bramę pomalowali, łącznie z freskiem.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by ziom »

Stach wrote:Vis a vis, po drugiej stronie Boh. Stalingradu, w kamienicy znajduje się brama, prowadząca na podwórza zbudowanych na Żukowa w pocz. lat 70. bloków. Pamiętam piękne malowidło (fresk?), zdobiący wnętrze tej bramy. W pewnym momencie po prostu bramę pomalowali, łącznie z freskiem.
Bramy nie ma juz od wczesnych czasow kapitalistycznych. Ktos to zabudowal i przerobil na butik :(
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by Mario »

czy ktoś może wie coś na temat przyczyn deformacji maski samochodu ?
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by Drahim »

Kiedyś obok starostwa rzeczywiście była budowla z czerwonej cegły bardziej przypominającą stodołę. Miała dwoje szerokich wrót jak do stodoły. Może tam był warsztat, ale w takim burd..lu to chyba tylko naprawy Ursusów. Przed budowlą był placyk ogrodzony aż do ul. 28-lutego. Pomiędzy starostwem i "budowlą" była wąska dróżka pomiędzy płotami, biegnąca stromo pod górę, chyba do ulicy (zaułka) Chełmińskiej. Zimą dróżka była dobrą ślizgawką.
Na zdjęciu nie zauważyłem nic charakterystycznego dla tamtego miejsca. Może kiedyś zlokalizuję ten budynek z zamurowanymi oknami,
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by Krzysztof II »

Ten budynek to już raczej nie istnieje :idea:
Szczecinek
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by izywec »

ziom wrote:Kolega, ktory udostepnil mi to zdjecie, twierdzi, ze warsztat na zdjeciu miescil sie obok budynku sztabu/powiatu na 28-go Lutego, w miejscu gdzie obecnie jest Arkadia.
Jakos nie jestem pewny, moze ktos z Was pamieta co tam sie wczesniej znajdowalo, bo bylem za maly zeby zwrocic na to uwage w dziecinstwie, a w pamieci mam dopiero spoldzielnie i pawilon z m.in. Arkadia :?
Na teren warsztatu to mi nie wygląda a raczej ta duma PRL-u czeka na przypływ gotówki właściciela albo na miejsce w warsztacie spokojnie kiblujac w przydomowych chaszczach /że przydomowe to klatki na króliki i szufla piaskówka oraz brak jakichkolwiek walajacych się czesci - widział ktokolwiek zwykły warsztat bez walajacego się złomu?/..
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by izywec »

Mario wrote:czy ktoś może wie coś na temat przyczyn deformacji maski samochodu ?
Zwykłe zaliczenie przydrożnego drzewa przy szybkości /tak na oko/ ok 30 - 40 km/godz. Cała prawa strona poszła lekko do tyłu stąd deformacja drzwi tylnych i najprawdopodobnie przednich.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
sasio
Posts: 97
Joined: 28 May 2007, 13:46
Location: Szczecinek

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by sasio »

Ew. mógł nie wychamować przed Fiatem 125p, które jak wiadomo miały już n owsze i lepsze hamulce... Warszawy miały dość słabe hamulce i często dochodziło do niewychamowań, na drzewo mi to nie wygląda, bardziej by się rozwalił
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by Stachu »

Co do lokalizacji,budynku przedstawionego na zdjęciu,jest możliwe,że to jest ten budynek,który był pierwszym od sztabu 20 WDPanc,czyli wracając do tematu ścieżki,która biegła wzdłuż płotu okalającego sztab,idąc w kierunku chodnika na 28 Lutego,po lewej był sztab,a po prawej,jeżeli mnie pamięć nie myli,niezbyt zadbany teren przydomowy budynku widocznego na fotce,Gdybym miał określić prawdopodobieństwo,że się nie mylę,to je oceniam na 90%,czyli dość wysoko.Prawdopodobnie,w pierwszym swoim wejściu dotyczącym ul.Chełmińskiej,określiłem to jako baraki.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by Drahim »

Stachu wrote:czyli wracając do tematu ścieżki,która biegła wzdłuż płotu okalającego sztab,idąc w kierunku chodnika na 28 Lutego,po lewej był sztab,a po prawej,jeżeli mnie pamięć nie myli,niezbyt zadbany teren przydomowy budynku widocznego na fotce,
Stachu!
Ścieżka, sztab - wszystko się zgadza, ale moja pamięć przywołuje inny wygląd budynku. Wydaje mi się że budynek po tej stronie co opisujesz, to był z czerwonej cegły i miał dwie duże bramy (wrota) skierowane w stronę ulicy. Budynek o charakterze garażowo-magazynowym. Przed budynkiem plac, aż do nędznego ogrodzenia przy 28 lutego. A ten na zdjęciu jest jakby mieszkalny.
Czy byłoby możliwe, że to zdjęcie jest zrobione spod wrót tego garażu, w kierunku 28-lutego , z lekkim skosem w prawo łapiąc w obiektyw dom mieszkalny przy 28 lutego? Fotograf tak stojąc miałby narożnik sztabu za plecami.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by Stachu »

Drahim wrote:
Stachu wrote:czyli wracając do tematu ścieżki,która biegła wzdłuż płotu okalającego sztab,idąc w kierunku chodnika na 28 Lutego,po lewej był sztab,a po prawej,jeżeli mnie pamięć nie myli,niezbyt zadbany teren przydomowy budynku widocznego na fotce,
Stachu!
Ścieżka, sztab - wszystko się zgadza, ale moja pamięć przywołuje inny wygląd budynku. Wydaje mi się że budynek po tej stronie co opisujesz, to był z czerwonej cegły i miał dwie duże bramy (wrota) skierowane w stronę ulicy. Budynek o charakterze garażowo-magazynowym. Przed budynkiem plac, aż do nędznego ogrodzenia przy 28 lutego. A ten na zdjęciu jest jakby mieszkalny.
Czy byłoby możliwe, że to zdjęcie jest zrobione spod wrót tego garażu, w kierunku 28-lutego , z lekkim skosem w prawo łapiąc w obiektyw dom mieszkalny przy 28 lutego? Fotograf tak stojąc miałby narożnik sztabu za plecami.
Jest to możliwe,ale na 100% pewności nie mam,ten budynek wydaje mi się jednak znajomy,budynku z czerwonej cegly kompletnie nie kojarzę.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: zagadka zioma-warsztatowa

Post by Stachu »

Zwracam się do naszego szefa,czyli Bronxa i proponuję tą fotkę umieścić,również w dziale poświęconym modzie
czyli w "Szczecineckim lansie.....),z takiego oto powodu;jeden z fachowcow ze zdjęcia,ma chyba najbardziej charakterystyczny dla ówczesnych czasów element ubioru czyli, słynny,niezapomniany, "B E R E T z A N T E N K Ą"
Nie bylbym nawet przeciwny,żeby w taki beret z antenką,ubrać ówczesnego orła z godła PRL. A tak wogóle,było to nakrycie głowy bardzo popularne,nosiło się je ,jako obowiązkowy element ubioru roboczego na warsztatach szkolnych,w zakładach rzemieślniczych i w dużych firmach,gdzie miało się styczność z produkcją,ale zdarzało się spotkać też przedwojennych urzędników,w beretach z antenką.Bylo to nakrycie głowy,które uzależniało od siebie głowę właściciela beretu.Przykładem,jest mój św.pamięci ojciec,taki beret nosił jeszcze w latach 70-tych,miał je dwa ,jeden na codzień i jeden od święta.Pamiętam,że kiedy już trudniej bylo taki beret kupić bo, na rynek weszły "oprychówki","leninówki","futrzanki","degolówki"(fonetycznie)moja mama zrobiła ojcu beret na drutach,oczywiście ,miał obowiązkową antenkę.
Ja ,jako awangarda ,nowych czasów ,nigdy nie chciałem nosić beretu z antenką,co bylo powodem do niezadowolenia mojego ojca i mamy,i padało wówczas takie oto stwierdzenie:"nowiutki beret,a on nie chce go nosić".Dzieci w latach 50-tych chodziły w różnych czapkach,zimą bardzo popularne były "pilotki",albo czapki robione na drutach z wełny.Tak naprawdę,to większość elementów ubioru,była robiona domowym sposobem,czapki,rękawiczki,skarpety,szalilki, swetry,robiły nasze babcie,mamy, na drutach.Robienie na drutach było wówczas tak popularne,że nawet słynna włóczka i druty były rekwizytami w filmach , sztukach teatralnych i kabarecie.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Post Reply