zagadka(?) zioma-prosba o pomoc

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
Post Reply
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

zagadka(?) zioma-prosba o pomoc

Post by ziom »

Zdjecie mi sie piekne trafilo ;), ale nijak nie potrafie rozszyfrowac napisu na tablicy nauki jazdy, moze ktorys z Was to rozpracuje, nie wiem tez co oznaczal skrot DSK. Zdjecia byly na pewno robione w Szczecinku lub najblizszej okolicy, chociaz koszalinska tablica rejestracyjna sugeruje co innego. I jak to ustrojstwo funkcjonowalo???
Attachments
traktor2.jpg
traktor2.jpg (328.28 KiB) Viewed 3347 times
traktor-rejestracja.jpg
traktor-rejestracja.jpg (219.37 KiB) Viewed 3332 times
traktor.jpg
traktor.jpg (495.96 KiB) Viewed 2084 times
Waldek

Re: zagadka(?) zioma-prosba o pomoc

Post by Waldek »

Najpierw podgrzewało się głowicę lutlampą a potem przy pomocy kierownicy uruchamiało się silnik. Reszty nie kumam sory.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: zagadka(?) zioma-prosba o pomoc

Post by robot humano »

URSUS C45 czyli kopia niemieckiego ciągnika Lanz Bulldog. Ciągnik ten wyposażony był w 2-suwowy, 1-cylindrowy, silnik średnioprężny o mocy około 45 KM. Uruchamianie silnika odbywało się przez podgrzewanie gruszki żarowej w głowicy ( z przodu wypukłość między kołami ) lutlampą. Po podgrzaniu należało wyjąć koło kierownicy wraz ze sztycą i wsunąć w otwór w kole zamachowym. Następnie, kręcąc kierownicą jak korbą uruchamiało się silnik. Wymagało to sporej siły fizycznej i wprawy - z relacji pana Władka, który takim sprzętem zrywkę w lesie prowadził: "można było cały dzień kręcić i nie zapalił". Silnik jednocylindrowy wolnoobrotowy o pojemności 10 litrów zapewniał niezapomniane doznania ruchowe i niepłodność traktorzystkom - coś im się tam od tych drgań obrywało.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: zagadka(?) zioma-prosba o pomoc

Post by izywec »

Trochę się potrudziłem i napis na obwodzie to : "NAUKA JAZDY OŚR. SZKOLENIA ROLN." Centralny napis to dla mnie nie do odczytania. Innej rejestracji we wczesnych latach niż wojewódzka w owych czasach chyba nie było. To zresztą może być sprzęt Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia, który zorganizował kurs w Szczecinku, jeśli zdjęcie na pewno pochodzi ze Sczecinka.
traktor.jpg
traktor.jpg (46.79 KiB) Viewed 3275 times
Last edited by izywec on 18 Mar 2009, 13:03, edited 1 time in total.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: zagadka(?) zioma-prosba o pomoc

Post by izywec »

Odszedłem trochę od monitora i ten napis na środku skojarzył mi się z napisem : "JASTROWIE" - imaginacja czy co? Teraz wygląda już wyraźniej ale pewnie to wyobraźnia psikusy robi. :lol:
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: zagadka(?) zioma-prosba o pomoc

Post by ziom »

izywec wrote: Innej rejestracji we wczesnych latach niż wojewódzka w owych czasach chyba nie było.
To znaczy, ze nasze slynne ET nie bylo od poczatku motoryzacji w polskim Szczecinku?
Attachments
Dzwon et.jpg
Dzwon et.jpg (276.26 KiB) Viewed 3315 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: zagadka(?) zioma-prosba o pomoc

Post by Stach »

A co było po ET? Chyba KOA?
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: zagadka(?) zioma-prosba o pomoc

Post by izywec »

Ten model wartburga chyba zaczęto produkować w 1955. Na foto nie wyglada na nowy - tak na oko 5-6 lat co najmniej czyli lata po 1961-szym i wtedy rejestracja była w koszalińskim "E", np. Kołobrzeg miał "EI' /od 1956 roku/.
Patrz : http://bjb.w.interia.pl/Polskie/pierwsze.htm
Traktor mógł mieć takie tablice /potencjalnie/ już od 1946 roku. :D
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: zagadka(?) zioma-prosba o pomoc

Post by Drahim »

Cudo Ursus C-45. Sąsiad zwoził takim drewno na plac z tyłu za ul. Drahimską. Był to szczecinecki "Plac broni" a my byliśmy chłopcami. Później na tym terenie wybudowano magazyny z bocznicą kolejową.
Waldek

Re: zagadka(?) zioma-prosba o pomoc

Post by Waldek »

Na takim BULDOGU jeździłem jak miałem 8 lat to było w Cedyni, zwoziliśmy z lasu korzenie dla przemysłu spirytusowego produkującego denaturat. Droga to istny slalom bo droga była zryta bombami, a w koło stało masę złomu to były lata 1958. Na tej maszynie niemiłosiernie trzęsło, hałas potworny a z komina masę iskier dlatego jak się wjeżdżało do lasu trzeba było zakładać na komin siatkę aby zmniejszyć wypadanie iskier.
Post Reply