zagadka zioma-wojskowa

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
Post Reply
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

zagadka zioma-wojskowa

Post by ziom »

Gdzie i kiedy (w przybizeniu) zostalo zrobione to zdjecie:

Image
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Koszary przy Kościuszki. Brama od Polnej. Nie wiem kiedy bo nie znałem się wtedy na zegarku.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

robot humano wrote: od Polnej
a ja już imaginowałem sobie hen w oddali taflę jeziora...
GIZIO

Post by GIZIO »

Też stawiam od strony Kościuszki. Czyli w dali tafla jeziora.Od Polnej to po drugiej stronie ulicy stały by też budynki jednostki na Polnej.Wojsko wraca chyba z placu ćwiczeń(dziśiejsze tereny auto-dromu). 8)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Jestem po "konsultacjach" z bylymi mieszkancami i jednak zagadka nie taka latwa.
Na pytanie gdzie, krotkie odpowiedzi: wojsko wraca z cwiczen od strony Trzesieki, ulica Kosciuszki.
Ale kiedy, nie wiadomo. Najdziwniejsze jest, ze jak mi zwrocono na to uwage, wojsko maszeruje w rzedach czworkami, czego zaniechano juz w czasie I WS na rzecz trojkowych, na mundurach zolnierzy nie widac zadnych znamion i odznaczen z tego okresu. Mundury raczej z lat juz trzydziestych, ale te kolumny????
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

A Stachowi widziało się jezioro i jak się dobrze przyjrzeć to widać linię jeziora szczególnie na przeswietleniu liniowym drzewa. Z róznych materiałów /nie pamietam jakich/ wynikało, że na przeciw koszar był urządzony park i to raczej widać na zdjęciu. Optuję za ul. Kościuszki.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Troche nie na temat, ale czesc tego parku powstala wlasnie dzieki budowie koszar.
Zeby nie wywozic za daleko ziemi, z dolow na fundamenty na budynki koszarowe, wywozono ja na plycizne na przeciwko, i tak powstal polwysep, ktory przed wojna nazywal sie Placem Cesarza Wilhelma, a nam znany jest jako osrodek Fala.

Image
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Czekaj czekaj, ale na Falę wychodziło się chyba prosto z ogrodu dawnego Klubu Garnizonowego? Była taka kładka nad drogą parkową.
Waldek

Post by Waldek »

Gdzieś tu jest fotka tej kładki.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Z klubu garnizonowego kładką przechodziło się na plaże wojskową.


PS. Urobek o którym pisze ziom był przewożony ponoć kolejką waskotorową, która woziła ziemie z koszar nad brzeg jeziora, wg. map, była w tym miejscu przybrzeżna wysepka która się połączyła i utworzyła ten półwysep.
ziom wrote:ktory przed wojna nazywal sie Placem Cesarza Wilhelma
Chyba jednak Kaiser Wilhelm Platz ;)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Mnie kojarzą się tylko te słupki ;)
Szczecinek
Post Reply