Gdzie ten kamień jest.

Zadaj lub odgadnij zagadkę związaną z naszym miastem.
Post Reply
Waldek

Gdzie ten kamień jest.

Post by Waldek »

img0094rz9.jpg
img0094rz9.jpg (84.89 KiB) Viewed 2573 times
img0095mz0.jpg
img0095mz0.jpg (167.2 KiB) Viewed 2573 times
A te kamyki gdzie?
img0104wx4.jpg
img0104wx4.jpg (167.6 KiB) Viewed 2568 times
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Waldku - ten kamień z górnych zdjęć jest położony przy drodze Dalęcino - Kusowo, niedaleko Polskiej Góry. Ale to drugie zbiorowisko to nie wiem.
Rozszyfrowałeś moze napis na tym kamieniu?
Waldek

Post by Waldek »

Trafiłeś w dziesiątkę.
Te drugie kamienie są w Kusowie koło Dworu.
Jak narazie jeszcze się nie zabrałem za rozszyfrowywanie tych napisów.
Wieniawa
Posts: 26
Joined: 04 Jun 2008, 15:35
Contact:

Post by Wieniawa »

Czy na tym pierwszym kamieniu dobrze widzę datę 1813? Czy 1873?
Waldek

Post by Waldek »

Napewno 1813 szczególnie na tą datę zwróciłem uwagę.
Wieniawa
Posts: 26
Joined: 04 Jun 2008, 15:35
Contact:

Post by Wieniawa »

A więc kolejna pamiątka z epoki napoleońskiej, która najbardziej mnie interesuje. Czy któryś z kolegów zna historię tego kamienia? Bo ja podejrzewam, że to głaz upamiętniający żołnierzy pruskich pochodzących z tamtych okolic, poległych w walkach przeciw Napoleonowi na terenie Niemiec.
I jeszcze jedno, gdzie dokładnie ten kamień leży, na którym kilometrze od Kusowa?
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Jadąc w stronę Kusowa będziesz go miał po lewej stronie na skrzyżowaniu z drogą gruntową odchodzącą w las, niedaleko przy polskiej Górze.
Co do historii kamienia - data jest widoczna dość dobrze ale napisu nie rozszyfrowałem a to by mogło coś może wyjaśnić. Nie wiem czy to pomnik - troche mały ale mozliwe, być może jakiś znak graniczny włości... Następnym razem jak będe w pobliżu to spiszę co tam prawdopodobnie jest wyryte i może ktoś kto zna niemiecki nas naprowadzi. [/i]
GIZIO

Post by GIZIO »

Kuźwa,a jednak w Polsce,a nie w Danii. :lol: :lol: :lol:
GIZIO

Re: Gdzie ten kamień jest.

Post by GIZIO »

Odnośnie tych kamieni w Kusowie.Nie daleko miejsca w którym leżą kamienie w Kusowie znajduje się cmentarz żołnierzy napoleońskich.No może już nie cmentarz,a miejsce gdzie spoczywają żołnierze Napoleona.Nie daleko Kusowa w lasach trafił mi się nawet fant z tej epoki. 8)


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/96d ... e5726.html" onclick="window.open(this.href);return false;


A drugi w okolicach Czarnego.


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1eb ... 42d56.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply