Schrony i Bunkry w okolicy Szczecinka

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Kazek
Posts: 156
Joined: 10 Oct 2009, 18:16
Location: Szczecinek

Re: Schrony i Bunkry w okolicy Szczecinka

Post by Kazek »

W książce Perzyka nie ma wzmianki o tym schronie. Znajduje się on na zapolu pomiędzy schronem dla armaty i schronem obserwacyjnym około 200 m za nimi. Jest w bardzo gęstych krzakach, przechodziłem obok niego setki razy nieświadomy o jego istnieniu. Jak widać na zdjęciach zachowały sie tylko ścianki strzelnic albo aż 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Re: Schrony i Bunkry w okolicy Szczecinka

Post by Łukasz »

Jak dobrze pamiętam była kiedyś tu na forum o nim mowa i chyba teoria że to jest jakiś schronik techniczny tzn. była tam skrzynka, centralka, łącznica telefoniczna lub/i jakieś wyposażenie związane z elektryką. Jak się mylę niech ktoś poprawi, ale nawet na 1 rzut oka widać, że raczej jest to zbyt małe na cokolwiek innego ( kto by się tam zmieścił, chyba że to coś w rodzaju wartowni )
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
User avatar
Kazek
Posts: 156
Joined: 10 Oct 2009, 18:16
Location: Szczecinek

Re: Schrony i Bunkry w okolicy Szczecinka

Post by Kazek »

Tamta skrzynka to co innego. Nie znalazlem jeszcze. Ten schron to jakaś "nietypówka" pare osób się mieściło.
Waldek

Re: Schrony i Bunkry w okolicy Szczecinka

Post by Waldek »

Ten temat to właśnie ja wcześniej podałem nawet Kucharski ma (ciężki orzech do zgryzienia).
Bogdan Poufny
Posts: 3
Joined: 04 Feb 2011, 21:49

Re: Schrony i Bunkry w okolicy Szczecinka

Post by Bogdan Poufny »

W czasie słuzby wojskowej żołnierze mieli zakazane interesować się bunkrami i Wałem Pomorskim.Jednak potajemnie chodzilismy zwiedzać te okolice.Penetrowanie bunkrów było bardzo niebezpieczne i bez zabezpieczenia (sprzętu wspinaczkowego groziło wypadkiem).Duże bunkry w których w czasie ich zdobycia znajdowały się działa były wysadzone w powietrze.Widocznie taką zasadę stosowali Rosjanie.Nas młodych chłopaków wówczas zainteresował ciekawy układ usytuowania tych bunkrów.Każdy z bunkrów w Wale Pomorskim miał połączenie wisualne z sąsiednim bunkrem.Oprócz tego na lini widoczności z tych bunkrów widać było drogę
(szosę) jaka przebiegała na tym odcinku widokowym.Najciekawsze że zadrzewienia na tych odcinkach nie zasłaniały widoku.Obecnie pewno widoczność została przysłonieta przez drzewa i krzaki.Myślę ze oprócz łącznosci wizualnej miedzy tymi bunkrami była również łączność telefoniczna i radiowa.To tyle co pamietam z tamtego okresu lat sześdziesiątych.
Post Reply