Schrony i Bunkry w okolicy Szczecinka

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Waldek

Post by Waldek »

Witam
Wczoraj zebrało się pięciu chłopa, ustawiliśmy się w tylarierę od Wielimia po kanał i przeszukaliśmy teren w kierunku zachodnim aż do działek.
Następny teren to od kanału do mostu kolejowego i tak samo w kierunku zachodnim, oprucz podstaw pod (kraciaki) nic nie ma.

Działkowcy napotkani pokazali nam miejsce gdzie ponoć jest ale troche dziwne - zatonoł a nie daleko podstawa pod słup nadal jest, poniżej zdięcie.

Image

Schron nr.12

Dziwny schron, zejście i małe pomieszczenie po lewej stronie o wymiarach 2mx1,50m. Na suficie obrotnica ciekawe do czego służyła??

Image ImageImage

Bunkier nr.13

Image Image

Image Image Image

Drugi poziom tylko nie ruszać Gacków :evil: :evil: :evil:

Image Image Image Image

Wyjście awaryjne, zasypane.

Image

Stalagmity

Image

Stalaktyty

Image

Schron nr.14

Image Image Image

Schron nr.15

Image Image Image

Tobruk obok schronu nr.15

Image Image Image

Schron nr.21

Image Image Image

Schron nr.22

Image Image Image
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Podstawy pod słup prawdopodobnie średniego napięcia są dwie. Jedna ta z fotki przy rzeczce, a druga bliżej w stronę działek. To są stare, bo nowe zbudowowano niedaleko.
Ale ciągle chodzi to o coś innego ;)
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Waldek

Post by Waldek »

Dziś przelecieliśmy szuwary od strony jeziora sugerując się wzniesieniami na bagnach i dosłownie nic, poniżej zdięcia nas i konkuręcji też.

Image Image
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Jakieś dziwne rejony na tych fotkach. Ja mam nadzieję że przeszukiwaliście sugerując sie zdjęciem lotniczym które pokazałem wcześniej, gdzie ja krążyłem (zaznaczona na czerwowo moja trasa).
Tam gdzie jest największe zagęszczenie czerwonych linii tam wynika że to jest lub było (tak wynika z map), i tam najwięcej chodziłem.Na tej mapce zaznaczyłem dodatkowo teren na zółto, który mniej wiecej przeszukałem ponad rok temu koło działek (fajne bagienko- momentami wpadałem ponad kostki w błotko). Tam też pusto. ten punkt orientacyjny 005 to właśnie betonowa podstawa pod stary słup energetyczny.
Image

Coś mi sie wydaje, że obiekt może być na działkach,przywłaszczony przez jakiegoś właściciela jako szopka itd, ukryty gdzies w krzakach czy pod gałeziami. Bedzie cieplej to trzeba pochodzić i popytać.
Działki wydają sie jedynym sensowym wyjściem, to jedyny w miarę suchy grunt w tej okolicy. Nie wydaje mi sie łatwe wybudować i postawić taki betonowy obiekt w zasadzie na bagnach.
Być może był to obiekt drewniano-ziemny, po którym dziś nie ma już wiele śladu. Zbydowanie czegoś takiego na terenie pomokłym wydaje sie najbardziej sensowe.
Pamiętam jak byłem gówniarz to kolega z podwórka, który czesto chodził wędkować w okolice jez. Wielim i niezdobnej mówił mi że gdzieś tam jak się idzie jest "fajny bunkier". Nie pamietam nic więcej, ale mógł mieć na myśli obiekt 21 lub 22 ;)
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Waldek

Post by Waldek »

Witam
Poniżej jast mapka gdzie szukaliśmy w pierwszy dzień i na drugi.
Kontaktowałem się z autorytetem w tych sprawach z panem Kucharskim jego zdanie- nic nie ma. Spenetrowaliśmy wszystkie wzniesienia na bagnach i nic, zostały jedynie ogródki. Tu będzie problem bo to nie są działki spółdzielcze ale prywatne, więc można się spodziewać czarnuchów lub nawet spuszczonych psów, przed takim postępowaniem nas ostrzegano.

Image

Zaczynam dochodzić do wniosku że następny mit obalony, ale jaszcze została mi jedna kompetentna osoba. Więc jeszcze nie zamykam sprawy, właśnie czekam na werdykt.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Rzeczywiście chyba mit będzie obalony. Przez kilka lat go nie znalazłem, nic nie słyszałem itd. Sugerowałem sie tylko mapami, ale pewnie było tak, że gdzieś kiedyś zaznaczono niedbale/błednie ten obiekt, a potem powielono ten błąd na kolejnych mapach bez weryfikacji stanu faktycznego.
Być może chodziło o któryś z bunkrów 21 lub 22 który został błednie zaznaczony ( o kilkaset m).
Chyba, że na którejś z betonowych podstaw stała kiedyś mała wieża obserwatora bez odciągów np 8m ( z tamtego miejsca można by zobaczyć dość duży teren)
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Waldek

Post by Waldek »

Łukasz jeszcze jedno pytanie czy ten niby schron Masz zaznaczony na jakieś starszej i poważnej mapie czy tylko jak ja na turystycznej. Bo u mnie jest na turystycznej i wychodzi w miejscu gdzie ty masz zaznaczony słup.
Następny autorytet czyli pan Piłat też zaprzeczył obecności tego schronu.
Ostatnie słowo należeć będzie do działkowiczów, ale z tym trzeba poczekać na wiosnę aby ich można było zastać na działkach.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Moje obie mapy są "turystyczno- krajoznawcze" a raczej plan miasta i okolic Sz-ka i pochodzą z lat 90-tych. Nie są to mapy topograficzne co utrudnia ewentualne odnalezienie obiektu.Na obu moich "mapach" obiekt jest zaznaczony, mniej więcej w rejonie w którym ja najbardziej przeszukałem (na tym zdjęciu lotniczym to tam gdzie widać zagęszczenie czerwonych linii).Tam gdzie ty zaznaczyłeś przypuszczalne miejsce tego byłem tam , ale są tam gęste krzaki + bajorko więc w miesiącach ciepłych nie dało sie tam dojść, bo i tak wcześniej wpadało sie w bagno. Ale byłem bardzo blisko tych krzaków i jakby w nich było coś większego raczej bym zobaczył.
Z drugiej strony ja sobie nawet nie mogę wyobrazić jakby zbudowano taki betonowy obiekt w takim miejscu. Tam prawie nie idzie dojść, to jakby tam mógł dojechac ciężki sprzęt (cieżarówki, koparki, betoniarki).? Chyba, że z jakiegoś powodu (np. niższy poziom jez. Wielim) wiele lat temu był to stosunkowo suchy teren.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Waldek

Post by Waldek »

Witam
Polemizował bym i to bardzo jeśli chodzi o suchy teren bo raczej jezioro Wielim nie dosyć że było dwa razy obniżane to sukcesywnie zarasta cofając się.
Guest

Post by Guest »

Było obniżane, ale Trzesiecko (może Wielim też) ale napewno nie w XXw tylko dużo wcześniej.
Waldek

Post by Waldek »

Witam
Piszę z pamięci więc mogę być nie dokładny.
Otuż po 1888 roku kiedy Szczecinek został zalany sprowadzono Holędrów i przy ich pomocy obniżono poziom wody w jeziorze Trzesiecko a siłą rzeczy i w jeziorze Wielimie. Przekopano kanał Radacki i wyprostowano rzekę Niezdobną.
O wysokości lustra wody podczas powodzi w 1888r. świadczy napis na ratuszu po lewej stronie, ja jeszcze pamiętam znak poniemiecki taki okrągły.

Ciekawe gdzie on teraz się znajduje, i czy choćby zachowało się jakieś zdięcie tego znaku.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

uściśle:

1780 - 1784 obniżono poziom wód w jeziorach Trzesiecko i Wielimie,
1866 - 1868 ponowne obniżenie wód jeziora Trzesiecko i Wielimie,
1875 - 1903 założenie parku nad jeziorem, na terenach "zabranych" jezioru.
Waldek

Post by Waldek »

Witam
EUREKA jest nie wcieło zobaczcie sami.

Image

Image
Waldek

Post by Waldek »

Witam nie pełne opracowanie schronów w Gałowie.

Image

Mapka pokazana dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Kucharskiego

Schron nr. 62

Image Image

Schemat

Image


Schron dowodzenia koło wieży nr.63

Image Image


Schemat

Image


Schron nr. 64

Image Image


Schemat

Image


Tobruk

Image Image
Last edited by Waldek on 29 Mar 2006, 16:49, edited 1 time in total.
Post Reply