Schrony i Bunkry w okolicy Szczecinka

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Waldek

Post by Waldek »

W Jeleninie był schron dowodzenia w kompleksie ochrony wieży obserwacyjnej. może on miał kopułę obserwacyjną, następny kompleks to wieża wraz ze schronami koło jeziara Wilczkowo. Może schron dowodzenia miał kopułę nie wiem, napewno miał 2 komory bojowe.

Koło Świątek są dwa skupiska schronów ale jeszcze dokładnie ich nie spenetrowałem, to co wiem z przed lat to na tych wzniesieniach jest po trzy schrony. Jestem w trakcie inwentaryzacji więc jeśli się mylę to w najbliższym czasie skoryguję.
korbol

Post by korbol »

Witaj

w Jeleninie schron dowodzenia posiadał jedynie jeden ckm za plyta pancerna a drugi w strzelnicy obrony wejscia (czesciowo sie zachowala). kopuł nie bylo. jesli jakies na tym odcinku mialy bbyc ktore nas interesuja to wylacznie 3 lub 2 strzelnicowe. moze Pan Kucharski sie odezwie i cos napisze bo temat ciekawy jak to z tymi numerami :)
pod koniec lipca bede w okolicach Sepolna i przejazdem przez Szczecinek to mozemy wspolnie pobiegac po lesie i zrobic jakas inwentarke.
troche fotek z Walu wrzucilem na nasze forum www.rawelin.com/forum/
musze sie tu zarejestrowac :)

pozdrawiam
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Waldek wrote:Na jeziorze Wielim nie ma żadnych podziemi a schrony znajdziesz tylko troszeczke tu poszukać.

Poniżej mapka schronów między jeziorem Wielim a Dołgim.

Image
Wiem schronów jest bardzo dużo, a czy te 2 linie przebiegające przez droge po lewej stronie to zapory przeciwczołgowwe??
Szczecinek
Guest

Post by Guest »

Właśnie tego odcinka jeszcze nie spenetrowałem, ale to co pamiętam to przed Drzonowem przechodzi przez drogę rów przeciw czołgowy więc najprawdopodobniej jesteś na dobrej drodze.
Waldek

Post by Waldek »

Oto słowa p. Kucharskiego.

Jesli chodzi o numerację PzW'erków to Korbol ma rację - między Górą Śmiadowską a Szczecinkiem jest tylko jeden obiekt spełniający warunki oznaczenia PzW w rejonie Grabna. Natomiast kolejny schron na północ od Szczecinka ma nr 992 (najbliższy obiekt od wschodu J.Dołgie). Skoro nie wszystkie obiekty zostały wzniesione przyjąłem, że do J.Trzesieckiego schrony miały przewidziane numery do 989 natomiast na północ od J.Trzesiecko 990 i kolejne, a zatym dla szczecineckich B-werków wypadają właśnie
990 i 991. Przydzielanie przez Niemców numeracji dla kolejnych rejonów wcale nie oznacza, że wszystkie musiały być wykorzystane. Cała filozofia.
Waldek

Post by Waldek »

Według zapewnień p. Kucharskiego tak ma wyglądać B-Werk Trzesiecki.

Image Image Image Image
korbol

Post by korbol »

witam

teraz jest juz jasna sprawa. dziekuje za informacje :)

pozdrawiam
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

W Bydgoskim muzeum są 2 kopuły pancerne z wału pomorskiego, ostatnio byłem ale muzeum było zamkinete z powodu konserwacji eksponatów.
W internecie postaram się odszukac zdjecia.
Szczecinek
korbol

Post by korbol »

witam
w terenie niewiele pozostało, na fotce akurat nie kopuła tylko dzwon obserwacyjny 9P7...

Image

pozdr
Stepienms
Posts: 32
Joined: 05 Aug 2005, 09:00
Location: Szczecinek

Post by Stepienms »

Waldek wrote:Ale tu się zrobił zastuj.
Poniżej schron ten na cyplu za Sporym, to ten co był ukryty w szopie.
Na cyplu za Sporym... :shock: od 16 lat każde wakacje spędzam na Sporym i nawet nie wiedziałem że jest tam jakiś schron. Można by jakieś bliższe namiary na ten schron?
Waldek

Post by Waldek »

Jak staniesz na przeciwko leśniczówki to po prawej będzie polna droga więc tą drogą prościutko do końca aż dojedziesz do ogrodzenia szkółki leśnej. Droga zawraca w prawo, a Ty jak staniesz twarzą do płotu to patrząc lekko w prawo powinieneś ujżeć w odległości jakieś 150 m zarys góry schronu wystającego z krzaków.

Miłego szukania ciekawe czy trafisz za pierwszym razem :D :D
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Waldku a nad jeziorem Wierzchowo w okolicy Dreżna lub Orawki znajdował się zamek czy szkoła płetwonórków?
Szczecinek
Waldek

Post by Waldek »

Witam
W tym temacie nie jestę obeznany ale coć było, postaram się poszukać
wtedy dam odpowiedż,
Natomiast przez Orawkę miała lecieć Berlinka, prace ziemne częściowo zostały przeprowadzone co widać.

Mam nadzieję że wiesz co to jest Berlinka :D
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Waldek wrote:Witam
W tym temacie nie jestę obeznany ale coć było, postaram się poszukać
wtedy dam odpowiedż,
Natomiast przez Orawkę miała lecieć Berlinka, prace ziemne częściowo zostały przeprowadzone co widać.

Mam nadzieję że wiesz co to jest Berlinka :D
Wiem autostrada z Berlina do Królewca, było to jedna z przyczyn konfliktu niemiec z polska.
Szczecinek
Waldek

Post by Waldek »

Brawo
A teraz Masz odpowiedż.
Otuż na Orawce znajdowała się letnia szkółka hitlerjugen.
Post Reply