CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by Polelum »

Nie miałem na myśli kolejnej notki, ale coś naprawdę porządnego i szczegółowego. Sporo przecież już o historii miasta napisano, także po niemiecku. Można spróbować poprosić autorów o zgodę na umieszczenie tekstu w internecie (ciężkie zadanie, ale można spróbować!). Do dzisiaj nie ma niestety w internecie żadnego szerszego opracowania dotyczącego historii miasta i regionu. Pozostaje tylko szperanie na forum, w którym można - jak wiadomo - natrafić na różne rzeczy :mrgreen:

Można też się zabrać za tłumaczenie dostępnej w internecie Kroniki Wilckego, której tydzień temu nadałem bardziej przystępną, graficzną formę. Mnóstwo roboty, ale warto byłoby to zrobić.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by bronx »

A ja miałem na myśli, że bardziej od proponowania wole działanie. Jeżeli ktoś chce coś zobaczyć na portalu, najszybciej by było jakby sam to zrobił i przesłał do publikacji. Niestety na portalu nie ma jakiegoś zespołu, który pracował by tu na zasadach komercyjnych i można by mu określone zadania zlecać. Na portalu jest, nie mniej nie więcej tylko tyle, ile od siebie dadzą jego użytkownicy.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by Polelum »

Ja bardzo chętnie bym podziałał, ale tu gdzie mieszkam nie mam żadnych możliwości dotarcia do jakichkolwiek publikacji dotyczących Szczecinka. Mogę liczyć wyłącznie na to, co znajdę w internecie.
Inni użytkownicy mają dostęp do wszelkich publikacji, bibliotek, etc.
Pamiętam, że sam kiedyś czytałem przewodniki z całkiem nieźle opracowaną historią miasta... to chyba były "Dzieje Ziemi Szczecineckiej"..... taka podłużna, zielona. Było tam mnóstwo informacji. Książkę wydano prawie 40 lat temu ..... więc może udałoby się "legalnie" przenieść ją do internetu? Podejmuję się zeskanowania, OCR i całej reszty .....
obywatel lolek
Posts: 33
Joined: 08 Oct 2009, 18:40

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by obywatel lolek »

trochę papierkowej drobnicy z tej samej miejscówki co zapodał piasstun
DSC05405.jpg
DSC05405.jpg (268.49 KiB) Viewed 8282 times
skan1 026.jpg
skan1 026.jpg (229.56 KiB) Viewed 8301 times
skan1 028.jpg
skan1 028.jpg (167.01 KiB) Viewed 8294 times
skan1 033.jpg
skan1 033.jpg (120.02 KiB) Viewed 8297 times
skan1 034.jpg
skan1 034.jpg (110.33 KiB) Viewed 8294 times
Attachments
skan1 027.jpg
skan1 027.jpg (134.49 KiB) Viewed 8277 times
leśny kosiarz
Posts: 277
Joined: 28 Jun 2009, 19:10
Location: Szczecinek

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by leśny kosiarz »

Siemasz Lolek.
Gratuluje zbioru, trochę lektury na zimę zgromadziłeś.
Nie wiem czy kojarzysz ale poznaliśmy się w terenie przy wielkiej dziurze :wink: byłeś razem z naszym wspólnym kolegom Wojtkiem.
obywatel lolek
Posts: 33
Joined: 08 Oct 2009, 18:40

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by obywatel lolek »

kojarzę i witam
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by Stach »

@obywatel lolel

A to z ratuszem - co to właściwie jest?
obywatel lolek
Posts: 33
Joined: 08 Oct 2009, 18:40

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by obywatel lolek »

wycinek z gazety ale poco był wycięty nie mam pojęcia, leżał z innymi papierami
leśny kosiarz
Posts: 277
Joined: 28 Jun 2009, 19:10
Location: Szczecinek

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by leśny kosiarz »

Podkładka pod piwo jest nie zła :D
W jednej z gazet zauważyłem mapkę czy to mapka Szczecinka lub okolic?
Chodzi mi o gazetę leżącą po środku na samym dole fotki.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by Stach »

obywatel lolek wrote:wycinek z gazety ale poco był wycięty nie mam pojęcia, leżał z innymi papierami
Napis mówi, że chodziło o "Dni kultury powiatu Szczecinek", ręcznie dopisano, że w 1938. Ktoś sobie zrobił pamiątkę, wycinając "logo" imprezy (mówiąc dzisiejszym językiem) z gazety. Myślałem, ze to jakaś ulotka, stąd moje pytanie.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by Polelum »

leśny kosiarz wrote:Podkładka pod piwo jest nie zła :D
W jednej z gazet zauważyłem mapkę czy to mapka Szczecinka lub okolic?
Chodzi mi o gazetę leżącą po środku na samym dole fotki.
Mapka pokazuje front tzw. Wojny Zimowej między ZSRR i Finlandią, która toczyła się zimą na przełomie lat 1939/40. Tytuł artykułu po lewej też pasuje: "Ihre letzte dünne Hoffnung: Schlechtwetter und Winter" (Ich ostatnią nikłą nadzieją jest zła pogoda i zima).

Zdjęcie takiej masy szczecineckich gazet zwaliło mnie z nóg. Co się z tym skarbem stanie..? Pójdzie na Allegro..? :)
obywatel lolek
Posts: 33
Joined: 08 Oct 2009, 18:40

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by obywatel lolek »

Nie za dużo na harowałem się żeby to pchać w allegro ,dla mnie są to skarby i nie zamierzam się z nimi rozstawać.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by Polelum »

obywatel lolek wrote:Nie za dużo na harowałem się żeby to pchać w allegro ,dla mnie są to skarby i nie zamierzam się z nimi rozstawać.
To zła i dobra wiadomość :D

Dobra, bo traktujesz je jako skarby - co znaczy, że będziesz o nie dbał i nic złego im się nie stanie :D
Zawsze miło słyszeć :wink:
Zła, bo liczyłem że coś uda mi się uszczknąć :twisted:

A propos: może podzieliłbyś się z nami tym skarbem? :D
Mam na myśli nie tyle skany (bo technicznie trudne do przeprowadzenia za względu na stan i rozmiar gazet), ile zdjęcia wysokiej rozdzielczości wybranych artykułów. Osobiście bardzo często używam mojego aparatu cyfrowego jako "skanera" (głównie w sytuacji, gdy dokument jest zbyt zniszczony lub po prostu zbyt duży).
leśny kosiarz
Posts: 277
Joined: 28 Jun 2009, 19:10
Location: Szczecinek

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by leśny kosiarz »

Chodziło o tą gazetę i o tą mapkę.
A tak poza tym fajnie gdyby ktoś przetłumaczył jakiś artykuł z tych gazet dotyczący Szczecinka. Jestem ciekawy jakie to sensacje w tamtych latach były opisywane (nie konieczne związane z wojną). :wink:
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: CIEKAWE RZECZY W SZCZECINKU

Post by Polelum »

leśny kosiarz wrote:Chodziło o tą gazetę i o tą mapkę.
A tak poza tym fajnie gdyby ktoś przetłumaczył jakiś artykuł z tych gazet dotyczący Szczecinka. Jestem ciekawy jakie to sensacje w tamtych latach były opisywane (nie konieczne związane z wojną). :wink:
O ile to jest w ogóle mapka :)
Ledwo co widać ...... :)

Pomysł z tłumaczeniem świetny.
Też jestem ciekaw, czym to się zajmowali mieszkańcy Szczecinka w czasie, gdy wokół cały świat stał w ogniu ..... czy np. pisano coś o tym, co się działo w niedawno podbitej Polsce ...... (po mapce wojny z Finlandią zakładam, że gazety pochodzą z pocz. 1940 roku).
Post Reply