Ciekawe wydarzenia w Szczecinku

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
GIZIO

Ciekawe wydarzenia w Szczecinku

Post by GIZIO »

Serwo

Proponuje takiego tema.Mam nadzieję ,że się przyjmnie?Ja rozpaliłem te ognisko,więc coś odemnie. :lol:

Przelot "Graf Zeppelina" nad Szczecinkiem 30.07.1931r.

Pozdro. 8)
User avatar
HORST
Posts: 121
Joined: 11 Jul 2007, 09:57
Location: Neustettin

Graf Zeppelin

Post by HORST »

Witam.A czy ten przelot miał w ogóle miejsce u nas, wiem że nad którymś miastem też leciał Zeppeli :twisted: :twisted:
Pozdrawiam
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Przelot ten miał miejsce.Została wydana nawet pocztówka na której sterowiec przelatuje nad ulicą Wyszyńskiego (Bismarckstrasse -nad domem towarowym "Gustaw Ramelow").Widziałem jeszcze zdjęcie lecącego Zeppelina koło dużego kościoła. Podobno istnieje też zdjęcie lecącego sterowca na koszarami wojskowymi znajdującymi się na ulicy Kościuszki(Mackensenstrasse Konig)Pozdro. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

11.o4.1945r-pierwsza msza św.w kościele Ducha Świętego.

09.09.1945r.-przejęcie kościoła mariackiego przez władze kościelne.

21.08.1945r.-otwarcie pierwszego przedszkola przez siostry.Niepokalanki.
GIZIO

Post by GIZIO »

1409-antypolski zjazdd na zamku w Szczecinku z udziałem Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingen,oraz książąt:Świętobora I szczecińskiego i Bogusława VIII słupskiego. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

18 grudnia 1847r.Na wzgórzu św.Jerzego spaliło się około 85 stodół.

15 śierpnia 1470r.Najazd niemieckich rycerzy na Marientron.

20.luty.1940r.W Szczecinku umiera Juliusz Tumpel.Napisał szereg dzieł
poświęconych historii naszego miasta.

19.kwietnia 1911r.Wielki pożar w Szczecinku.

28.luty 1908r.Konsekrakcja kościoła św.Mikołaja. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

GIZIO wrote:20.luty.1940r.W Szczecinku umiera Juliusz Tumpel.Napisał szereg dzieł poświęconych historii naszego miasta.
Juliusz czy Karl?
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

Faktycznie Łukasz... Ale wstyd... Gizio - kalaj się...
GIZIO

Post by GIZIO »

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: Pozrocho. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Raczej proponował bym używać Karl, bo i w adressbuchach tak go wymieniano i tak się podpisywał osobiście jak i jego książki, chociaż w przewodniku historycznym widziałem że wymieniono go również z pierwszego jak i tego drugiego imienia Julius.

przy okazji wrzucam jego foto, bo mimo że mamy go jako patrona forum to chyba się jeszcze nie pojawiła.

Image
GIZIO

Post by GIZIO »

31 marca 1911r.uroczyste otwarcie wieży"Żelaznego kanclerza" Bismarcka.

26 września 1956 r.na ulice Szczecinka wyrusza pierwszy autobus.

20 lipca 1945 r.w Szczecinku powstał Związek Harcerstwa Polskiego. 8)
User avatar
gruntos
Posts: 101
Joined: 29 Dec 2006, 22:04

Post by gruntos »

20 lipca 1945 założono hufiec w Szczecinku, chociaż na Pomorzu Zachodnim harcerstwo istniało już przed wojną. Mam na myśli drużyny polskie w Szczecinie.

Szkoda tylko że wybrany wtedy na bohatera hufca chorąży Pilawa, był ponoć podoficerem politycznym ;)
"Wytrwałym Zwycięstwo"
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

gr., doszukiwanie sie korzeni harcerstwa w przedwojennym Szczecinku mija sie chyba z celem :wink: . Jedynym swiadectwem polskiej obecnosci w naszym miescie jest kosciol katolicki na ul. Klasztornej. Kosciol ten zostal zbudowany przede wszystkim z mysla o katolickich przesiedlencach niemieckich po I WS. Poniewaz juz w tamtych czasach Polacy byli w Niemczech pracownikami sezonowymi, w czasie swego pobytu na Pomorzu uczeszczali do tych wlasnie swiatyn. Przed wojna o kosciele Ducha Swietego mowiono "polski kosciol" chociaz Polacy modlili sie tam tylko w okresie zbiorow.

Pozdrawiam.
User avatar
gruntos
Posts: 101
Joined: 29 Dec 2006, 22:04

Post by gruntos »

Ziom napisałem o drużynach w Szczecinie a nie Szczecinku. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują,że w Szczecinku było jedynie Hitlerjugend, które w latach trzydziestych, po tym jak niemiecką organizację skautową zmieniono w HJ wyrzucono ze Światowej Organizacji Ruchu Skautowego. Między innymi na wniosek ZHP(współzałożyciela World Organisation of Scout Movement) to tyle, przepraszam za offtop
"Wytrwałym Zwycięstwo"
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

GIZIO wrote:Podobno istnieje też zdjęcie lecącego sterowca na koszarami wojskowymi znajdującymi się na ulicy Kościuszki(Mackensenstrasse Konig)

Image
Post Reply