PYTANKO

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

simone wrote:Gdzieś w 1997-98 roku z młodą ekipą harcerzy kopaliśmy na ślepo na przesmyku między Wilczkowem a Trzesieckiem. Wykopaliśmy całkiem sporo drutu kolczastego i fragmenty kabli telefonicznych(?). Myślę, że można poszukać w pobliżu drogi,która biegnie obok altany nad brzegiem Wilczkowa. Tam moim zdaniem było jakieś umocnienie, najpewniej stanowisko ckm, a może większego. Pewnie ktoś się lepiej w tym orientuje. Pozdrawiam.
To mieliście sporo szczęścia że akurat trafiliście na kabel. Są tam niedaleko altany, zaraz przy drodze dwa schrony - jeden bierny i jeden bojowy z izbą bojową dla ckm-u. Są konkretnie rozwalone ale pewnie że możnaby tam poszukać (co już zrobiła pewnie nie jedna osoba). Przy innych obiektach na przesmyku też warto poszperać jak ktoś wykrywaczem dysponuje.
Waldek

Post by Waldek »

To co mi wiadomo największy śmietnik znajdował się na terenie ostatnio zniszczonego stadionu. Sprubój tam pokopać, zaraz byś miał opiekunów. :lol:
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Właśnie tak sobie przypomniałem po tym co napisał Waldek, czytałem gdzieś kiedyś, że kościół Św. Ducha czyli mały kościół był wybudowany na dawnym wysypisku smieci. Kościół został wybudowany na początku lat dwudziestych także przedmioty z tamtad by były stare, ale pytanie się nasówa takie czy autor tych słów które czytałem, miał na myśli to samo wysypisko o którym pisze Waldek czy tylko miał na myśli bliskość położenia. Jak patrze na zdjęcia lotnicze z lat 1929-33 tej okolicy to za bardzo nie widać żeby po jakimś wysypisku został nawet ślad.
Waldek

Post by Waldek »

Witam
A jednak się nie myliłem, dziś dotarła do mnie wiadomość że przy niwelowaniu nasypu z pod trybun znaleziono wiele fantów. Pewien Pan zakupił z tamtąd dwie wywrotki ziemi na działkę i musiał przesiewać bo tak dużo było śmiecia (jak to określił po niemieckiego).
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

Ale dawno czy obecnie?Jeżeli obecnie to może dałoby się nawiązać kontakt z tą osobom co kupiła tą ziemię.
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
Waldek

Post by Waldek »

Stadion był niwelowany w zeszłym roku, mam dostęp do tego człowieka. Wstępnie wiem że było pełno butelek po piwie, kałamarze, talerze, miski, kubki i wiele innych żeczy, jakich to już nie wypadało mi się pytać.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

A czy wiecie coś o tajemniczych budowlach w Czarnym koło pomnika?
Waldek

Post by Waldek »

Witam
Wtym miejscu znajdował się obóz jeniecki, i podejżewam że o niego chodzi.
To co wiem to znajduje się konstrukcja zwana szubienicą, ale czy to prawda nie wiem-logicznie patrząc raczej nie.
Przy drodze znajdują się podziemia, kiedyś zaglądałem tam są w więkrzości zasypane śmieciami, gruzem. Nie sądzę aby miały jakieś znaczenie militarne poniewarz są zrobione z cegły tak jak ziemianki w owym czasie przy gospodarstwach. Na dodatek co dwa metry znajduje się otwór w suficie, długości dokładnie nie wiem.
Dziwi mnie nietypowe wejście jest od góry kwadratowe oraz klamry, natomiast strop cieńki na cegłę przysypany 20 cm. warstwą ziemi często półkole stropu widać na wieżchu. To co wiem to obóz składał się z drewnianych baraków, wież wartowniczych i drutu kolczastego.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Z tego co wiem te "piwniczki" (jakieś 15m długości i wejście jak do studzienek kanalizacyjnych, ale kwadratowe) miały funkcje magazynowe.
Wiem to od pewnego Pana z Czarnego, który jeszcze latach powojennych - za dzieciaka tam jeszcze latał ;). Ktoś inne również to potwierdził.
Jest tego ok 6 sztuk. Jedne miały zbiorniki na wodę .Może przechowywano też coś innego (paliwa, fekalia ?), ale jak dobrze pamietam w poblizu dwóch piwniczek było widać jakieś mniejsze studzienki z zaworami czy rurami więc to bardzo prawdopodobne.Ogólnie to jakaś cześć obozowej infrastruktury bez znaczenia militarnego :)
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

pytanko

Post by GIZIO »

Odnośnie śmietników po niemieckich to mam coś nie coś do powiedzenia.Ale najpierw małe sprostowanie piszę dopiero teraz ponieważ od paru dni mam internet. A więc zgodzę się z Łukaszem że wykrywacz na śmietniku to zbędny balast coś o tym wiem bo śmietniki to moja specjalność.Co do wiadomości Gregora o lokalizacji śmietnisk to zgadza się jedno tylko małe sprostowanie zrzut w parku koło kanału to moja lokaliza ale nie przypominam sobie abym miał zatarg z czarnymi.Kiedyś poprostu jakiś komórkowiec zadzwonił i przyjechali pogadali i tyle . Nie kopię już tam tak intensywnie ponieważ zlokalizowałem nowe źródełko ale od czasu do czasu zaglądam.
Post Reply