PYTANKO

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

podobno na pólnocny-zachod od bugna jest poligon, tam jakby się w las zapuścic to łuski można znaleźc, nawet wojskowe buty były. A co do przystani to słyszałem że w okolicach campingu była za niemców przystań żeglarska, ale dużo po niej nie zostało, ale raczej wątpie czy coś tam faktycznie było.
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

szperacz88 wrote:podobno na pólnocny-zachod od bugna jest poligon, tam jakby się w las zapuścic to łuski można znaleźc, nawet wojskowe buty były
Ja nie wiem gdzie ty tam masz las. W trójkącie między Bugnem, Trzesieką i Skotnikami to są pola i łąki (ewentualnie jakies pojedyńcze drzewa)
W szczecinku była w okresie PRL ( i w latach 90-tych) jednostka wojskowa to gdzieś ci żołonierze musieli ćwiczyć (była strzelnica przy drodze na Koszalin), ale poligon to chyba za wiele powiedziedziane. Prawdziwe poligony były zawsze większe i bardziej odizolowane od terenów zamieszkałych, bo jak sobie wyobrażasz, np. strzelanie z armaty czołgowej , czy kałacha gdy np. 2 kilometry dalej są domy, drogi ?. Być może tam sobie poprostu żołnierze ćwiczyli bieganie, maskowanie itd ale chyba nic więcej. Ja o żadnym poligonie nie słyszałem (najbliżej to w Czarnem)
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

Nie no masz rację, ja to poligonem nazywam, ale fakt, tam tylko ćwiczenia drobne były.
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

szperacz88 wrote:i zapomniałem, jeżeli nie ma nic po walkach, czy ktoś szukał może tzw. śmietników po niemcach lub za pomocą wykrywy innych fantów, mówie tu nie o militariach, lecz fantach które używali cywile.
Dość duży śmietnik znajdował się rozciągniętym na obszarze od dzisiejszego kościoła na osiedlu Zachód prawie aż po bunkier B-Werk. W częsci bliżej bunkra wyrzucano wszystkie pozostałości po Niemcach. Teren był przeszukany metodą odkrywkową przez sporą grupkę osób. Nie wiem czy dalej kopią, nie widziałem ostatnio. Ciężko powiedzieć jaki procent terenu przekopali. Znajdowano sporo resztek po butelkach - porcelanowe zatyczki po piwie szczecineckim, troche odznaczeń z III Rzeszy i monety przedwojenne. W parku przy ul. Kościuszki, za rzeczką też kopali bo przechodząca tędy linia okopów równiez została zarzucona śmieciami. Ale z tego co wiem to ich Straż Miejska za rozkopywanie parku ścignęła.
Jak chcesz szukać to trzeba się śpieszyć bo niedługo ruszy uzbrajanie terenu pod działki koło bunkra. Ale wykrywacz odradzam bo sporo złomu jest miejscami.
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

Gregor wrote:
szperacz88 wrote: Dość duży śmietnik znajdował się rozciągniętym na obszarze od dzisiejszego kościoła na osiedlu Zachód prawie aż po bunkier B-Werk. W częsci bliżej bunkra wyrzucano wszystkie pozostałości po Niemcach. Teren był przeszukany metodą odkrywkową przez sporą grupkę osób. Nie wiem czy dalej kopią, nie widziałem ostatnio. Ciężko powiedzieć jaki procent terenu przekopali. Znajdowano sporo resztek po butelkach - porcelanowe zatyczki po piwie szczecineckim, troche odznaczeń z III Rzeszy i monety przedwojenne. W parku przy ul. Kościuszki, za rzeczką też kopali bo przechodząca tędy linia okopów równiez została zarzucona śmieciami. Ale z tego co wiem to ich Straż Miejska za rozkopywanie parku ścignęła.
Jak chcesz szukać to trzeba się śpieszyć bo niedługo ruszy uzbrajanie terenu pod działki koło bunkra. Ale wykrywacz odradzam bo sporo złomu jest miejscami.
No to mamy robote dla mieszkających w Szczecinku. Może będzie coś nowego i fajnego jakby pokopali.
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

szperacz88 wrote: a jak jedziesz na czarnobór, nie skręcaj na jezioro tylko prosto, przejedź przez tory i jedź na jakąś wieś, po lewej masz betonowy obiekt - na pewno nie schron bo jest w ziemi bez drzwi, okien i dachu, fundament też to nie jest bo brsk gruzów itd.
Pytanie co takie coś robi około 200-400 metrów od wsi w środku pola???
Może ktoś coś o tym wie lub skoczy sobie obejrzeć.....
Witam. Wczorajsza pogoda zachęcała do wypraw. Wybrałem się rowerem z kolegą zwiedzić przesmyk pomiędzy jez. Wielimie a jez. Dołgie. Żeby nie jechać ruchliwą drogą na Słupsk pojechaliśmy przez Czarnobór. Przypomniałem sobie że coś pisałeś o jakimś obiekcie położonym w okolicy Godzimierza i postanowiłem go namierzyć. Po oględzinach stwierdziliśmy ze najprawdopodobniej jest to fundament po silosach zbożowych. Zastanawialiśmy się tylko jedynie nad wiekiem tej konstrukcji. Czy była poniemiecka czy też jest to jedna z wielu pozostałości po tutejszym PGR. Cóż pojechaliśmy dalej do celu naszej wyprawy. Zwiedziliśmy po raz kolejny linię schronów bojowych pomiędzy Wielimiem a Dołgiem. Niedaleko od jez. Wielimie natkneliśmy się na poniemiecką ,,pustkę" a w niej identyczny obiekt jak ten z Godzimierza, tylko że mniejszy - 2 komorowy. Po drodze spotkaliśmy leśniczego z Gwdy, porozmawialiśmy z tym miłym i obeznanym z okolicznym terenem człowiekiem. Potwierdził nasze przypuszczenia - obiekty te to silosy poniemieckie.
Mam jak coś fotki tych silosów.
Pozdrawiam.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

fotki podeslij do mnie na maila bronx@szczecinek.org wstawie na serwer to sie na forum wklei.
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

no to gratuluje uzyskania dobrych informacji, ja zawsze się w betonie schronów doszukuje, a to silosy zbożowe były.
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

A to wlasnie zdjęcia Gregora przedstawiajace resztki tych silosów.

Image

Image
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Silos z pierwszego zdjęcia umiejscowiony jest nad jez. Wielimie, z drugiego zaś w Godzimierzu. Jak ktoś się pokręci po ,,pustkach" to pewnie znajdzie więcej takich obiektów.
Do Szperacz88: Ja też bym wolał żeby to były jakieś schrony z II WŚ ale nie da rady :( Ale nad jez. Wielimie jest schronów sporo.
rynekkk
Posts: 2
Joined: 04 Apr 2005, 21:00
Location: Szczecinek

wysypisko na terenie obecnego kościoła na zachodzie

Post by rynekkk »

Witam! Jako pacholę wychowujące się u dziadków w pobliskich domkach pamiętam to śmieciowisko. Pamiętam też co mówiła mi mama. Opowiadała o jakimś swoim szkolnym koledze, który (w latach czterdziestych jeszcze to było) bawiąc się tam przedmiotem nieznanego pochodzenia został kaleką w wyniku BUM! Dlatego dziadek i babcia nie pozwalali nal tam chodzić mimo że była to druga połowa lat siedemdziesiątych i te stare śmieci przykrywała już kupa nowych uzbieranych z 20-stukilku lat. Jak pamiętam były to wszech obecne w takich przypadkach stare zdezolowane połamane wózki dziecięce(!?) ramy od rowerów i czegoś tam, stłuczka szklana wszelka, plastikowe butelki po niewiadomoczym, papa, gruzła itp itd....Pozdro dla wszystkich! :)
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

a ggdzie to dokładniej było w silosie na zboże czy jak?możesz dokładaniejszą lokalizacje dac??
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
rynekkk
Posts: 2
Joined: 04 Apr 2005, 21:00
Location: Szczecinek

śmietnik na zachodzie

Post by rynekkk »

vide - temat postu
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

Gdzieś w 1997-98 roku z młodą ekipą harcerzy kopaliśmy na ślepo na przesmyku między Wilczkowem a Trzesieckiem. Wykopaliśmy całkiem sporo drutu kolczastego i fragmenty kabli telefonicznych(?). Myślę, że można poszukać w pobliżu drogi,która biegnie obok altany nad brzegiem Wilczkowa. Tam moim zdaniem było jakieś umocnienie, najpewniej stanowisko ckm, a może większego. Pewnie ktoś się lepiej w tym orientuje. Pozdrawiam.
Bahnhofstraße
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

Tylko uważać ja do dziś pamiętam fragment drutu który znalazłem za świątkami nogą, a miałem tylko adidaski, lesnicy założyli sobie drut przy ziemii wokół szkółki leśnej i trochę przysypali ściółką
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
Post Reply